REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Atak rakietowy na Irbil w irackim Kurdystanie. Pociski spadły m.in. w pobliżu Konsulatu Generalnego USA

2022-03-13 01:39, akt.2022-03-13 11:02
publikacja
2022-03-13 01:39
aktualizacja
2022-03-13 11:02
Atak rakietowy na Irbil w irackim Kurdystanie. Pociski spadły m.in. w pobliżu Konsulatu Generalnego USA
Atak rakietowy na Irbil w irackim Kurdystanie. Pociski spadły m.in. w pobliżu Konsulatu Generalnego USA
/ Reuters

W sobotę doszło do ataku rakietowego na leżące w północnej części Iraku miasto Irbil, będące stolicą Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. O ataku poinformował gubernator prowincji Irbil. Pociski spadły m.in. w pobliżu Konsulatu Generalnego USA.

Zgodnie z informacji, do jakich dotarła agencja Reutera, wśród stacjonujących w Irbilu żołnierzy amerykańskich nie było żadnych ofiar śmiertelnych ani rannych. Nie docierają też na razie informacje o zniszczeniach materialnych.

Irackie media podały, że w Irbilu doszło do co najmniej trzech wybuchów. "W mieście słychać syreny alarmowe, władze podjęły decyzje o wstrzymaniu ruchu lotniczego w związku z zagrożeniem" - cytuje te doniesienia Reuters.

Władze regionu: na Irbil spadło 12 pocisków; wystrzelono je ze wschodu

Na Irbil spadł łącznie 12 pocisków - poinformowało w niedzielę kierownictwo brygady antyterrorystycznej we władzach Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. "Pociski zostały wystrzelone spoza terytorium Iraku i Kurdystanu, ze wschodu" - zaznaczono w komunikacie.

O ataku informował wcześniej gubernator prowincji Irbil.

Pociski spadły m.in. w pobliżu Konsulatu Generalnego USA i lotniska, ale nie spowodowały strat wśród stacjonujących w Irbilu żołnierzy amerykańskich. W przeszłości - przypomina agencja Reutera - kontyngent amerykański stacjonujący w koszarach przy międzynarodowym porcie lotniczym był obiektem ataków rakietowych oraz ataków z użyciem dronów. Stały za nimi proirańskie milicje szyickie w Iraku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy nie dochodziło do takich ostrzałów.

Minister zdrowia Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego Saman Barzanji przekazał w rozmowie z państwową agencją prasową Iraku, że w mieście doszło do licznych eksplozji wywołanych ostrzałem rakietowym, ale nie odnotowano żadnych ofiar i zniszczeń. W niedzielę nad ranem uściślono, że na miasto spadło w sumie 12 pocisków.

"W mieście słychać syreny alarmowe, władze podjęły decyzje o wstrzymaniu ruchu lotniczego w związku z zagrożeniem" - podały irackie media, nie wskazując jednoznacznie, jaka siła mogła ewentualnie stać za sobotnim atakiem rakietowym na Irbil. Nie jest jednak tajemnicą - pisze Reuters - że powiązane z Iranem formacje zbrojne w Iraku regularnie atakują amerykańskie obiekty wojskowe i dyplomatyczne. Nasilenie ataków na amerykańskie obiekty zlokalizowane właśnie w Kurdystanie może zaś być związane ze wzrostem napięć między szyickimi a sunnickimi partiami politycznymi w Iraku, z których każda posiada własne skrzydło zbrojne, w związku z planami stworzenia koalicyjnego rządu.

Radykalny duchowny szyicki Muktada al-Sadr zapowiedział przez kilkoma dniami utworzenie rządu wspólnie z przedstawicielami Kurdów i partii sunnickich. Siły proirańskie miałyby zostać w nim zmarginalizowane. Szyickie milicje bliskie Iranowi ostrzegły nieoficjalnie, że rozkręcą spiralę przemocy, jeśli zostaną pominięte w rozmowach o nowej koalicji rządzącej - przypomina Reuters. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lorelie
co robią żołnierze amerykańscy w Iraku?? skoro już dwa lata temu iracki parlament wezwał ich do natychmiastowego opuszczenia swego kraju??!!
zops
"W ślad za Ukrainą amnestia w Polsce dla ochotników na linię wschodnią." Ktoś napisał taki komentarz u dołu strony Wells24.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Drzewo genealogiczne pana Romana Żurawskiego wskazuje na pochodzenie ukraińskie po mieczu a kaszubskie po kądzieli. ... ... A kto zaatakował bombą atomową szkołę w mieście Idlib podczas wojny w Syrii? Kto atakuje planetę Ziemię? Bo ta broń jest zbyt potężna. Atakują planetę Ziemię?
talmud
rzad iracki zarządał w 2020r wycofania o*****jnych wojsk amerykańskich.......BEZSKUTECZNIE.!!!
pstrzezek
Gdybyś tak krzyczał o wycofaniu ruskich wojsk z Ukrainy. W sumie temat na czasie prawda towarzyszu talmud?
and00 odpowiada pstrzezek
To na Ukrainie nadal zwracacie się do siebie towarzyszu?
Bo w Polsce od 30 lat nie, w raoji zresztą tez
Ps
Po ile jest hrywna we Lwowie, bo może na tanie balety pojadę

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki