REKLAMA

Asseco Poland nie planuje istotnych wydatków w najbliższych kwartałach

2016-11-18 13:04
publikacja
2016-11-18 13:04

Asseco Poland nie prowadzi obecnie rozmów, które mogłyby zaowocować istotnymi wydatkami na akwizycje w najbliższych dwóch kwartałach. Mogą pojawić się natomiast wydatki z związku z realizacją opcji sprzedaży przez akcjonariuszy mniejszościowych spółek z grupy. Informatyczna grupa pracuje nad poprawą rentowności.

"Cały czas prowadzimy jakieś rozmowy, ale nie spodziewam się, żeby jakiś istotny projekt mógł zostać zamknięty w najbliższym czasie" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes Asseco Poland Marek Panek, pytany o potencjalne duże wydatki spółki w najbliższych dwóch kwartałach.

"To co może się pojawić, to opcje +put+ akcjonariuszy mniejszościowych. Planowana jest zapłata za kolejne 10 proc. akcji Exictos, jak również EBOR ma nadal opcję wyjścia z Asseco SEE" - dodał wiceprezes spółki Rafał Kozłowski.

Poinformował, że maksymalna kwota jaką Asseco będzie musiało zapłacić za akcje Exictos po wynikach za 2016 r. to około 9 mln zł.

EBOR ma obecnie 4,81 mln akcji Asseco SEE, których wartość rynkowa to około 44,6 mln zł.

Przedstawiciele informatycznej grupy podtrzymali wcześniejszą zapowiedź prezes Adama Górala, że dywidenda za 2016 r. może być na podobnym poziomie jak rok wcześniej.

"Będziemy robili wszystko, żeby utrzymać poziom dywidendy, ale przed nami jeszcze ciężka praca" - powiedział Kozłowski.

Na pozycję gotówkową spółki wpływa m.in. sytuacja z koreańskim KT Corporation, które nie zapłaciło Asseco Poland faktury opiewającej na 80 mln zł za prace wykonane przy projekcie Internet dla Mazowsza w związku z rozbieżnościami ws. przeliczenia kursu walutowego. Spółka już wcześniej informowała, że sytuacja ta stwarza ryzyko utworzenia odpisu na około 12 mln zł.

"Jako zarząd mamy prawo nie robić odpisu całej należności, gdyż nie widzimy ryzyka jej utraty. Jeśli utworzymy odpis w ciężar wyników za 2016 r. to ewentualnie na 12 mln zł, które jest kwotą sporną. Nie wykluczamy skierowania sprawy na drogę sądową" - powiedział Kozłowski.

Wiceprezes pytany, czy w wynikach za 2016 r. może pojawić się odpis wartości rosyjskiej spółki R-Style Softlab, powiedział:

"Jest takie ryzyko".

Po trzech kwartałach 2016 r. rentowność operacyjna grupy jest na poziomie 10 proc. w porównaniu do 10,5 proc. rok wcześniej.

"Jest nieznaczne pogorszenie rentowności rdr, ale trend spadku został wyhamowany, a nawet zatrzymany. Pracujemy w wielu miejscach nad dalszą poprawą rentowności i widzimy, że są miejsca, w których może być ona lepsza, jak np. w grupie Formuli Systems" - powiedział Kozłowski.(PAP)

gsu/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki