Asbis opublikuje w marcu prognozy na '19 i decyzję w sprawie dywidendy

2019-02-27 13:30
publikacja
2019-02-27 13:30
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Asbis planuje opublikować pod koniec marca prognozy wyników finansowych na 2019 rok. Zarząd spółki ma wówczas podać również rekomendację w sprawie dywidendy - poinformowali przedstawiciele spółki. Grupa zamierza skupiać się w 2019 roku na poprawie rentowności, w odróżnieniu od 2018 roku kiedy priorytetem był wzrost przychodów.

"Nie podjęliśmy jeszcze decyzji (w sprawie ostatecznej wysokości dywidendy za 2018 rok - PAP), podejmiemy ją pod koniec marca. Jednocześnie opublikujemy prognozy wyników" - powiedział podczas środowej konferencji Costas Tziamalis, dyrektor ds. ryzyka i relacji inwestorskich Asbisu.

W grudniu ubiegłego roku Asbis wypłacił 2,78 mln USD na poczet przewidywanej dywidendy za 2018 r., co stanowiło 0,05 USD na akcję. Przedstawiciele spółki ocenili w środę, że ostatecznie wypłata może być wyższa - największy akcjonariusz i jednocześnie prezes Asbisu, Siarhei Kostevitch (posiada 36,8 proc. akcji) poinformował, że - jako udziałowiec - oczekiwałby wyższej od zaliczki wypłaty z zysku.

Zarząd spółki nie jest natomiast zwolennikiem skupu akcji własnych, pomimo tego, że walory Asbis są obecnie - w ocenie władz spółki - istotnie niedowartościowane.

"Zastanawialiśmy się nad skupem akcji własnych, ale nie jest to, w naszej ocenie, dobre rozwiązanie, jeżeli chce się pozostać spółką publiczną" - powiedział dyrektor.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kurs spadł o 19 proc. wobec 4-proc. spadku szerokiego indeksu WIG - w środę spółka wyceniana jest na około trzykrotność zysku netto za 2018 rok. Przedstawiciele zarządu Asbisu podali natomiast na konferencji, że nie widzą obecnie czynników, które mogłyby wpłynąć na "istotny" spadek zysku w 2019 roku.

Asbis podał w środę wyniki za 2018 rok - przychody wzrosły w porównaniu z 2017 rokiem o 39 proc. do 2,07 mld USD, a zysk netto był wyższy o 74 proc. i sięgnął 12 mln USD. Spółka prognozowała wcześniej wypracowanie między 2,1-2,2 mld USD przychodów i 11,5-12 mln USD zysku.

W czwartym kwartale dynamika wzrostu przychodów Asbis wyniosła 5 proc. (do 571 mln USD) i była najniższa od czwartego kwartału 2016 roku. Z kolei marża brutto na sprzedaży wzrosła do 5,1 proc. i była najwyższa od trzeciego kwartału 2017 roku. Przedstawiciele spółki podali, że kontynuacja tych dwóch trendów - spadku dynamiki sprzedaży i wzrostu rentowność - "prawdopodobnie" utrzyma się w kolejnych okresach.

"W trakcie 2018 roku wzrost przychodów był bardzo wysoki, natomiast cierpiała na tym nasza marża - poświęciliśmy ją, by zyskać udziały rynkowe. Teraz jednak pracujemy nad rentownością" - powiedział Tziamalis.

Zarząd Asbis poinformował o spowolnieniu sprzedaży smartfonów - przychody grupy z tego segmentu wyniosły w czwartym kwartale 210 mln USD i wzrosły rok do roku o 16 proc., jednak były niższe niż w trzecim kwartale, co jest nietypowe w branży elektroniki.

"Pierwszy powód to nasycenie rynku, a drugi - słabsza od oczekiwań premiera nowych IPhone'ów" - powiedział prezes Kostevitch.

Dodał, że wysoka cena nowych modeli telefonów Apple utrudnia ich sprzedaż, szczególnie na mniej rozwiniętych rynkach, na których Asbis dystrybuuje te urządzenia. Na 2019 rok Asbis planuje "utrzymanie silnej pozycji" na rynku produktów Apple, po "roku wysokiego wzrostu sprzedaży".

Grupa planuje utrzymanie w przyszłości stabilnych kosztów operacyjnych, które w czwartym kwartale 2018 roku wyniosły ok. 17,5 mln USD wobec 16,6 mln USD rok wcześniej - koszty stanowiły 3,1 proc. przychodów w okresie październik-grudzień, podobnie jak rok wcześniej.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że Asbis pracuje obecnie nad kilkoma mniejszymi akwizycjami w obszarze rozwiązań projektowych dla biznesu takich jak internet rzeczy, telekonferencje czy monitoring wideo. Liczy na to, że udział w dużych projektach biznesowych - związanych m.in. z budową centrów danych - znacząco dołoży się do wyników grupy w 2019 roku.

Zarząd dodał, że grupa nie jest zaangażowana w żaden "większy" proces akwizycyjny.

Asbis oczekuje w tym roku dwucyfrowego wzrostu sprzedaży wszystkich marek własnych - w 2018 roku udział tych produktów w łącznej sprzedaży grupy sięgnął 7-8 proc. (ok. 145-165 mln USD).

Grupa uruchamia obecnie sprzedaż dwóch nowych marek: Perenio, czyli rozwiązania z zakresu internetu rzeczy oraz Atlantech - produkty w zakresie serwerów, pamięci masowych, rozwiązań dla centrów danych. Zarząd podał, że w przypadku tej drugiej marki zwrot z inwestycji będzie szybki - Asbis posiada już gros zleceń na nowe produkty.

Przedstawiciele Asbisu podali również, że grupa kilka tygodni temu przedstawiła sieciom detalicznym pierwsze własnej produkcji smartwatche i opaski fitness marki Canyon. Produkty te mają niebawem trafić do sprzedaży. Ponadto marka Prestigio ma powrócić do sprzedaż telewizorów, które będą produkowane w fabrykach na Białorusi i w Rosji. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki