REKLAMA

Armia będzie mogła wezwać na ćwiczenia nawet 200 tys. Polaków. Wojsko w liczbach na 2024 rok

2023-11-09 05:53
publikacja
2023-11-09 05:53

Do uzgodnień trafiła w środę propozycja dot. liczby osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej, a także pełnić służbę w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie zamieszczono na stronach RCL.

Armia będzie mogła wezwać na ćwiczenia nawet 200 tys. Polaków. Wojsko w liczbach na 2024 rok
Armia będzie mogła wezwać na ćwiczenia nawet 200 tys. Polaków. Wojsko w liczbach na 2024 rok
fot. Bumble Dee / / Shutterstock

Rozporządzenie w tej sprawie jest wydawane na rok i stanowi wykonanie upoważnienia z ustawy o obronie Ojczyzny.

Zgodnie z propozycją w 2024 r. przewiduje się odbywanie i powołanie do zawodowej służby wojskowej do 21 tys. osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

Natomiast do ćwiczeń wojskowych mogłoby być powołanych do 200 tys. żołnierzy rezerwy, w tym z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy.

W ramach aktywnej rezerwy przewidziano limit do 20 tys. żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, przez średnio 88 dni w roku czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych.

Z kolei do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – do 34 tys. 550 osób, w tym w trakcie kształcenia 4 tys. 550 osób, które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy.

Limit dla terytorialnej służby wojskowej wyniósłby do 41 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

"Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji" - wskazano.

Jak wynika z pisma na stronie Rządowego Centrum Legislacji stanowiska do projektu w ramach uzgodnień można zajmować w ciągu 14 dni od dnia jego udostępnienia.

autor: Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
prawnuk
200.000 osób? przepraszam ale szkolenie to przynajmniej strzelnica. Powiedzmy 3 dni po minimum 1000 dolarów - jakieś 2 mld złotych
nostsherlock
Więcej mięsa armatniego dla dobra partii, morale tak wysokie że zasłaniają niebo
bha
Młodych zdrowych dziesiątki, setkl tysięcy od lat, od dekad tzw. tylko posiadaczy książeczek wojskowych trzeba w końcu zacząć przeszkalać. Bo stara rezerwa już swoje dawno odsłużyła i coraz szybciej się już wykrusza i to nie tylko zdrowotnie.
dasbot
Proponuję kolejną szprycę wziąć, na pewno pomoże......... i będziesz mógł znów służyć ojczyźnie ku chwale oszołomów znad Potomaku, dbających o zera na koncie i ciągle walczących z kimś o coś, dla kogoś i przeciwko tym zza Wschodu, ale za to z tymi co okupują nieswoją ziemię i się dziwią, że do nich strzelają.
mirek6504
To kiedy te zamówione Abramsy dostaniemy bo końcówka 2023 a tu smród I brud
kacz-dzong-un
Dalej do woja, walczyć za pis i majątki oligarchów pisowych.
prawnuk
przecież przekazaliśmy uzbrojenie Ukrainie. Na czym będziecie cwiczyć?
zoomek
Niema czym ćwiczyć - oddali wszystko - broń i amunicję.
Mogą jedynie tresować.
peluquero
Słynna już ustawa z 2016r. oraz ustawa z 2022r. i korekcje, również tzw. terytorialsi (zawsze słodko brzmi ta nazwa z ust wysokiej rangą urzędnika państwowego).

I po tych wszystkich numerach przez 8 lat oni w wyborach dostają więcej niż 5%, dlaczego? Bo tak rozliczali PO że ludzie wolą dalej gnić z PiS - jest to wybór negatywny,
Słynna już ustawa z 2016r. oraz ustawa z 2022r. i korekcje, również tzw. terytorialsi (zawsze słodko brzmi ta nazwa z ust wysokiej rangą urzędnika państwowego).

I po tych wszystkich numerach przez 8 lat oni w wyborach dostają więcej niż 5%, dlaczego? Bo tak rozliczali PO że ludzie wolą dalej gnić z PiS - jest to wybór negatywny, który będzie się powtarzał przy kolejnych wyborach, a to wszystko dzięki umiejętnemu "dopuszczaniu" przez system do list wyborczych.
langdon25
grzegorzkubik dostał wezwanie na szkolenie wojskowe - całą bieliznę ma już brązową

Powiązane: Ustawa o obronie ojczyzny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki