Nowa odsłona mafii VAT-owskiej w Ministerstwie Finansów

Nad wysokim urzędnikiem Ministerstwa Finansów, który siedzi w areszcie pod zarzutem wyłudzeń VAT, chmury zbierały się już jesienią 2016 roku - pisze "Rzeczpospolita". Do Kancelarii Premiera wpłynęła wtedy informacja, że Arkadiusz B. (jeden z podejrzanych urzędników) ma nadużywać stanowiska.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

To kontynuacja piątkowej publikacji "Rzeczpospolitej", według której wysocy rangą urzędnicy Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT i mają dziś za to prokuratorskie zarzuty.

Jak donosi "Rz", we wrześniu 2016 roku pracownicy resortu zgłosili w anonimowym liście, że Arkadiusz B. nadużywa stanowiska. Pismo przesłano do Ministerstwa Finansów, ale nikt się nim nie zajął. Zanim trafiło do Biura Inspekcji Wewnętrznej, upłynęło półtora roku. I choć biuro po analizie uznało, że część zarzutów stawianych B. może być prawdziwa, to jednak dalej pracował on w ministerstwie. Co więcej, wiele wskazuje na to, że mógł budować swoje wpływy, angażując do spółki, której szefował (bez związku z wyłudzeniami – red.), prominentne osoby, w tym obecnego szefa ABW, prof. Piotra Pogonowskiego i wiceministra finansów prof. Konrada Raczkowskiego.

Wg ustaleń "Rz" Arkadiusz B., szef Krajowej Szkoły Skarbowości oraz Krzysztof B., dyrektor Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier Ministerstwa Finansów, w czasie kiedy pracowali w resorcie, mieli kierować grupą przestępczą, która poprzez sieć spółek, zarejestrowanych m. in. w Czechach, fikcyjnie handlowała sztuczną biżuterią oraz tarcicą i w ciągu blisko czterech lat wyłudziła 5 mln zł VAT (zarzuty ma łącznie 15 osób).

Gazeta przypomniała, że Marian Banaś, obecny prezes NIK, zapewniał, że nie wiedział o przestępczej działalności Arkadiusza B., który w czasach pracy w resorcie finansów był jednym z najbliższych jego współpracowników. 

kmz/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 19 wojtekzportkami

Wyłudzenia VAT bez udziału urzędników nie są możliwe. Urzędnik dokonuje zwrotu pieniędzy, i od niego zależy ocena podatnika który zwrot otrzymuje.

! Odpowiedz
9 11 karbinadel

Dokładnie, piszę o tym od lat. Zwykły przedsiębiorca jest wzywany na kontrole, gdy od należnego VAT odlicza 1000 zł za zakup kasy fiskalnej, a firmom-krzakom urzędasy ciepłą rączką wypłacały dziesiątki milionów

! Odpowiedz
32 29 jerloz210935

Jest pewne że mafie sięgają,aż do najwyższych szczebli rządzących,stąd majątki elit ,stąd walka
o stanowiska,strefy wpływow ,obsadzanie swymi ludzmi spółek.

! Odpowiedz
34 32 pis_po_jedno_zlo

5 mln zł, śmieszne pieniądze w porównaniu do największej piramidy finansowej w Polsce - SKOK Biereckiego...

! Odpowiedz
14 10 antek10

Tusk wprowadził SKOKi do BFG więc jasno widać że SKOKi mają ochrone od PO i PIS.

! Odpowiedz
20 12 pis_po_jedno_zlo odpowiada antek10

Zgadza się, to po aferze Amber Gold po prostu bali się, że ludzie się zbuntują, gdy taki przekręt dotknie jeszcze większą liczbę Polaków. PIS=PO, to ta sama drużyna, tylko udają wzajemną nienawiść, żeby ludzie byli podzieleni. Tak na dobrą sprawę można by połączyć PO, PIS, SLD, PSL, Razem i inny socjalistyczny badziew, mieć 100% w parlamencie i senacie, tylko nie byłoby rozrywki politycznej dla motłochu. Warto zauważyć, że jeszcze ani jeden ważny polityk nie dostał prawomocnego wyroku więzienia na minimum kilka lat pomimo obustronnych oskarżeń. To jest ta sama grupa przestępcza, a swoich się chroni. Dopiero, gdy dziennikarze śledczy coś odkryją robi się problem i trzeba pozornie odstrzelić jakiegoś pionka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 42 dropsik70

Jak to mówiła Beata Szydło?
.
"Wystarczy nie kraść" xDDDDDDD

! Odpowiedz
32 19 pis_po_jedno_zlo

Przecież PIS mówił, że wystarczy nie kraść, a nie że nie będzie kradł, to dość duża różnica;)

! Odpowiedz
17 9 wojtekzportkami

Dlatego poszła uczciwie pracować do Brukseli ; podobnie jak jej koledzy i koleżanki w SSP.

! Odpowiedz
15 8 karbinadel

Ponieważ do ukradzenia jest coraz mniej, pan Banaś i jego koledzy o prostu wycinali konkurencję. A przy okazji można się było w TV pochwalić :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.