REKLAMA

Arctic Paper planuje w ciągu 2-3 miesięcy przedstawić strategię grupy

2021-05-11 11:40
publikacja
2021-05-11 11:40
Arctic Paper planuje w ciągu 2-3 miesięcy przedstawić strategię grupy
Arctic Paper planuje w ciągu 2-3 miesięcy przedstawić strategię grupy
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Arctic Paper planuje przedstawić w ciągu 2-3 miesięcy strategii rozwoju grupy - poinformował podczas telekonferencji z dziennikarzami prezes spółki Michał Jarczyński

"Dokonujemy w tej chwili oceny, czy kierunki ustalone w 2018 roku były właściwe i czy są jeszcze ważne. Od 2018 roku dużo się zmieniło in plus, ale także in minus. Zmienił się zarówno rynek, na którym działamy, czyli nasi konkurenci, a także działanie naszych klientów. Te elementy będą na pewno zmienione i to będzie również miało odzwierciedlenie w naszych celach finansowych. W tej chwili nie chciałbym ich prezentować. Myślę, że to jest kwestia maksymalnie 2-3 miesięcy, kiedy będziemy mogli zaprezentować strategię na kolejnych pięć lat. Chcemy też przygotować się do projektów nawet o dłuższej perspektywie finansowania i rentowności" - powiedział prezes.

"W oparciu o filozofię, jaką Arctic powinien przyjąć to tworzenie wartości od produktów pochodzących z lasu, czyli zaczynamy od celulozy, potem produkujemy z celulozy papier, z papieru możemy produkować opakowania i to wszystko powinno być spięte sensownym, efektywnym ekologicznym systemem pozyskiwania i wytwarzania energii" - dodał.

Arctic Paper ma trzy zakłady produkujące papier: w Kostrzynie oraz w Munkedal i Grycksbo w Szwecji. Do grupy należy też szwedzki producent celulozy Rottneros.

W marcu 2018 roku zarząd Arctic Paper zatwierdził strategię dla działalności papierniczej grupy, której celem jest rozwój działalności i poprawa rentowności tego segmentu. W ramach strategii wyznaczono cel osiągnięcia 10 proc. rentowności EBIT w 2022 roku.

Spółka podała wówczas, że nowa strategia biznesowa opiera się na sześciu strategicznych inicjatywach: rozwój działalności poprzez koncentrację na wybranych rentownych segmentach i rynkach, w tym na produktach specjalistycznych i produktach premium, w Europie Wschodniej i na nowych rynkach, nowe innowacyjne produkty i gramatury, dalsze wzmacnianie marek dla segmentu premium oraz innych segmentów, optymalizacja wszystkich procesów w celu obniżenia kosztów, wzmacnianie kultury wydajności wśród pracowników; zrównoważona działalność oparta na produktach nadających się do recyklingu i materiałach odnawialnych.

W 2020 roku rentowność EBIT segmentu papieru wyniosła 8,2 proc. W 2019 roku było to 3,3 proc.

Jarczyński powiedział, że spółka rozważa obecnie projekt uruchomienia w Kostrzynie ciepłowni na biomasę.

"Mamy dobre doświadczenie w ponad 10-letnim funkcjonowaniu kotłowni opartej na biomasie w Grycksbo, trwa projekt budowy ciepłowni opartej na biomasę w Munkedals, który będzie zakończony w przyszłym roku. W oparciu o doświadczenia szwedzkich rozwiązań technologicznych zastanawiamy się nad stworzeniem również w Kostrzynie ekologicznego i ekonomicznie uzasadnionego źródła ciepła. Na dzisiaj fabryka kostrzyńska wykorzystuje gaz ziemny. Patrząc z punktu widzenia UE, gaz jest lepszy niż węgiel. Natomiast obawiam się, że tak jak dzisiaj źle się mówi o węglu, to tak źle za kilka lat będzie się mówiło o gazie. Chciałbym tego uniknąć" - powiedział.

Dodał, że Arctic może przyjąć ten sam model finansowania co w Szwecji, gdzie spółka pozyskała partnera zewnętrznego i podpisała z nim 15-letnią umowę na dostawę energii cieplnej do papierni. Na terenie należącym do grupy w Kostrzynie mógłby on wybudować ciełownię na biomasę.

Zaznaczył, że Arctic prowadzi obecnie rozmowy w tej sprawie z dwoma zagranicznymi podmiotami.

Jarczyński spodziewa się, że w tym roku wolumen sprzedaży papieru w grupie przekroczy 600 tys. ton, a wolumen sprzedaży celulozy 400 tys. ton.

Wolumen sprzedaży papieru w 2020 roku wyniósł 575 tys. ton i był o 33 tys. ton niższy niż w poprzednim roku, a wolumen sprzedaży celulozy wyniósł 401 tys. ton i był o 17 tys. ton wyższy niż w poprzednim roku.

Prezes poinformował we wtorek, że średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w papierniach w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosło 94 proc. i przynajmniej takiego spodziewa w całym 2021 roku. W ubiegłym roku wykorzystanie mocy produkcyjnych sięgnęło około 82 proc.

Zaznaczył, że w związku ze wzrostem cen celulozy, spółka wprowadziła już podwyżki cen papieru w I kw., planuje kolejne w II kwartale 2021 roku.

W I kw. 2021 roku przychody grupy spadły do 782,8 mln zł z prawie 814 mln zł przed rokiem . EBITDA wyniosła 72,2 mln zł (spadek rdr o 35,4 proc.), a zysk z działalności operacyjnej wyniósł 43,2 mln zł (spadek rdr 45,8 proc.).

Zysk netto akcjonariuszy j. d. Arctic Paper spadł do 29,1 mln zł z 55 mln zł rok wcześniej.

EBITDA wyniosła 72,2 mln zł (spadek rdr o 35,4 proc.), a zysk z działalności operacyjnej wyniósł 43,2 mln zł (spadek rdr 45,8 proc.).

Sprzedaż papieru spadła w pierwszym kwartale o 6,9 proc. do 547,3 mln zł, a celulozy wzrosła o 4,1 proc. do 235,5 mln zł.. EBITDA segmentu papieru wyniosła 56,7 mln zł wobec 84,8 mln zł przed rokiem.

"Wyniki w I kw.2020 roku były rekordowe i chiałbym je powtórzyć, ale powtórka w zakresie EBITDA, może być trudna w 2021 roku" - powiedział.(PAP Biznes)

epo/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki