REKLAMA

Anteny polskiej produkcji gotowe do udziału w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej

2020-11-09 17:27
publikacja
2020-11-09 17:27

Narzędzie stworzone w warszawskiej firmie Astronika - tzw. Radio Wave Instrument – wkrótce opuści Polskę, by stać się częścią sondy JUICE w misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej - poinformowała w poniedziałek firma.

Anteny polskiej produkcji gotowe do udziału w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej
Anteny polskiej produkcji gotowe do udziału w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej
fot. 3Dsculptor / / Shutterstock

Jak wskazano w komunikacie, Radio Wave Instrument (RWI) zostało opracowane w firmie Astronika w ramach konsorcjum prowadzonego przez Szwedzki Instytut Fizyki Plazmy wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Tohoku University.

"Nasze anteny ważą około dwóch kilogramów, a po rozłożeniu osiągają długość 2,5 metra" - wyjaśniła cytowana w komunikacie Marta Tokarz z zarządu Astroniki i Technical Leader instrumentu RWI. Dodała, że RWI zostało zbudowane z taśm miedziano – berylowych, które po rozwinięciu przyjmują kształt rurek o średnicy 10 mm.

"Zastosowana technologia pozwoliła nam zagwarantować jak najmniejszą wagę gotowego instrumentu i jak największą kompaktowość, co w przypadku sprzętu kosmicznego jest niezwykle istotne, bo każdy dodatkowy gram i centymetr, który wysyłamy w kosmos, generuje nowe koszty i potencjalne utrudnienia" - podkreśliła.

Misja JUpiter ICy Moons Explorer (JUICE), której elementem będzie instrument opracowany w części mechanicznej przez inżynierów warszawskiej firmy Astronika, ma na celu zbadanie okolic Jowisza oraz jego trzech największych księżyców: Ganimedesa, Europy i Kallisto - przypomniano.

"Prowadzone badania mają przybliżyć naukowców Europejskiej Agencji Kosmicznej do znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące początków istnienia Układu Słonecznego oraz życia w nim. Ma to związek z przewidywanym występowaniem wody na powierzchni księżyców Jowisza" - przypomniano. Sonda badawcza misji JUICE wyruszy w 2022 r., wykorzystując unikatowy układ planet, umożliwiający jej jak najszybsze dotarcie do celu.

Jak wyjaśniono, docelowo anteny RWI zostaną umieszczone na sondzie kosmicznej, na ostatnim z trzech segmentów wysięgnika, tzw. MAG-booma, który pozwoli na odpowiednie oddalenie ich od potencjalnych zakłóceń pola magnetycznego samej sondy. "Anteny RWI mają być rozłożone na niskiej orbicie wokółziemskiej, czyli na początku podróży sondy" - wskazał Łukasz Wiśniewski z zarządu Astroniki i kierownik projektu JUICE w firmie. Dodał, że po dotarciu w pobliże Jowisza pozwolą one na pomiar trzech składników pola elektrycznego w paśmie wysokiej częstotliwości.

Firma zaznaczyła, że RWI "niedługo opuści Polskę, by stać się częścią sondy JUICE w misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej". Wyjaśniono, że obecnie prowadzone są testy wibracyjne, które będą symulować moment startu misji. Po ich zakończeniu RWI zostanie przetransportowany na testy termiczno–próżniowe do Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych - głównego ośrodka badawczego Europejskiej Agencji Kosmicznej - w Noordwijk. Gdy testy zostaną pomyślnie zakończone, urządzenie ma trafić "do głównego integratora, gdzie będzie czekać na rozpoczęcie swojej podróży w kierunku Jowisza".

Astronika powstała z inicjatywy polskich inżynierów z doświadczeniem w branży kosmicznej. Jej specjalnością są instrumenty kosmiczne – w szczególności penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe. Firma realizuje projekty m.in. dla misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, NASA, Niemieckiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki