REKLAMA

Angela Merkel broni decyzji ws. Nord Stream 2. "Słowa Putina trzeba traktować poważnie"

2022-06-18 06:18
publikacja
2022-06-18 06:18
Angela Merkel broni decyzji ws. Nord Stream 2. "Słowa Putina trzeba traktować poważnie"
Angela Merkel broni decyzji ws. Nord Stream 2. "Słowa Putina trzeba traktować poważnie"
fot. Reuters / / FORUM

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel broni swoich decyzji w sprawie Nord Stream 2. Gospodarka niemiecka zdecydowała się na transport gazu rurociągami z Rosji, ponieważ było on ekonomicznie tańszy - powiedziała w sobotę w wywiadzie dla portalu RND. Pytana o Putina stwierdziła, że "powinno się traktować jego słowa poważnie".

"Nie wierzyłam w zmianę poprzez handel (Wandel durch Handel), ale w związek poprzez handel, i to z drugą co do wielkości potęgą jądrową na świecie. W związku z tym, po wynegocjowaniu porozumienia z Mińska, uznałam Nord Stream 2 za uzasadniony, a nie za przeszkodę dla zadowalającego rozwoju Ukrainy" - tłumaczy w rozmowie z portalem Angela Merkel.

Zapytana dlaczego nie posłuchała głosów ostrzegających, że Putin może wykorzystać gaz jako broń Angela Merkel odpowiedziała: "Twierdzono wówczas, że gdy Nord Stream 2 zacznie działać, Putin nie będzie już dostarczał gazu przez Ukrainę, a nawet ją zaatakuje. Zadbaliśmy jednak o to, by gaz i tak był dostarczany przez Ukrainę, dzięki czemu Ukraina nadal otrzymywała opłaty za dostawy rosyjskiego gazu na Zachód".

Była kanclerz zwróciła przy tym uwagę, że "24 lutego Putin zaatakował Ukrainę, mimo że przez Nord Stream 2 nie przepłynął ani jeden metr sześcienny gazu. W tym sensie gaz nie był bronią".

Merkel uzasadnia swoje podejście także względami ekonomicznymi. "Gospodarka niemiecka zdecydowała się na transport gazu rurociągami z Rosji, ponieważ był on ekonomicznie tańszy niż gaz skroplony z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a później także z USA" - powiedziała w wywiadzie dla RND (Redaktionsnetzwerk Deutschland).

Ruchy wojsk rosyjskich były już widoczne pod koniec lata.Czy wówczas już nie miała Pani możliwości, by poradzić sobie z tym kryzysem, zapytała redakcja. "Było jasne, że nie będę sprawowała tej funkcji zbyt długo, dlatego muszę po prostu stwierdzić, że różne próby podejmowane w ubiegłym roku nie przyniosły już żadnych rezultatów" - odpowiedziła Merkel. "Z jednej strony, Putin nie był już gotowy do spotkania na szczycie w formacie normandzkim. Z drugiej strony, nie udało mi się również stworzyć dodatkowego, obok formatu normandzkiego, formatu dyskusji europejsko-rosyjskiej na temat europejskiego ładu bezpieczeństwa. Można więc powiedzieć, że w tym momencie zimna wojna w zasadzie jeszcze się nie skończyła"- powiedziała Angela Merkel.

"Nie ulega wątpliwości, że brutalny atak Rosji jest cezurą w powojennej historii Europy, która będzie miała swoje skutki przez wiele lat" - powiedziała RND była kanclerz Niemiec. Na pytanie Czy Putin poczekał, aż Merkel przestanie być kanclerzem stwierdziła: "Tego nie wiem. Moje odejście mogło być jednym z czynników, takim jak wybory we Francji, wycofanie wojsk z Afganistanu i wstrzymanie realizacji porozumienia z Mińska".

Angela Merkel od dawna zna Putina. Zapytana jakim jest człowiekiem, odpowiedziała, że "powinno się traktować jego słowa poważnie".

Czy Putin chce zniszczyć Ukrainę? "Nie chce, aby Ukraina odniosła sukces. Ukraina jest w ostatecznym rozrachunku zakładnikiem antagonizmu między Rosją a Zachodem, dlatego też NATO i UE są częścią tego sporu. 24 lutego to moment przełomowy. Dlatego uważam, że Zachód słusznie wspiera istnienie Ukrainy, nie stając się częścią bezpośredniego konfliktu zbrojnego" - stwierdziła Angela Merkel.

Wielokrotnie wymieniano Merkel jako potencjalnego mediatora - zauważa RND. Czy byłaby gotowa podjąć się takiego zadania? "To pytanie nie pojawia się w tej chwili" - odpowiedziała Angela Merkel.

Dla byłej kanclerz kryzys związany z uchodźcami był jednym z największych wyzwań w czasie jej urzędowania. Patrząc wstecz, Merkel stwierdziła, że był to "najbardziej emocjonalny etap" jej kanclerstwa. "Lata 2015/2016 był to niezwykle wyczerpujący okres, ale też taki, w którym byłam bardzo silna wewnętrznie" - powiedziała.

Angela Merkel pytana o czas po odejściu z urzędu mówi, że jest "na nowym etapie życia". Podkreśla: "Teraz jestem wolna".

Angela Merkel nie wyklucza mediacji "w konflikcie" na Ukrainie

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel "nie wykluczyła możliwości mediacji w konflikcie w późniejszym czasie" - pisze w piątek portal RND w zapowiedzi swojego wywiadu przeprowadzonego z Merkel. Zapytana, czy byłaby w stanie podjąć się roli mediatora w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, Merkel odpowiedziała: "To pytanie nie pojawia się w tej chwili". Powiedziała też, że "Putin musi być traktowany poważnie".

W wywiadzie Merkel nie wyklucza, że Putin mógł poczekać z rozpoczęciem wojny do jej odejścia z urzędu. "Moje odejście mogło się do tego przyczynić, podobnie jak na przykład wybory we Francji, wycofanie wojsk z Afganistanu i opóźnienie realizacji porozumienia z Mińska" - powiedziała w wywiadzie dla portalu RND, który w całości zostanie opublikowany w sobotę.

Angela Merkel przyznała, że jej wpływ na przywódcę Kremla Władimira Putina osłabł na krótko przed odejściem z urzędu. "Było jasne, że nie będę sprawowała urzędu zbyt długo, więc po prostu muszę przyznać, że różne próby podejmowane w zeszłym roku nie przyniosły już żadnego efektu" - powiedziała była kanclerz.

"Zimnej wojny nie udało się przezwyciężyć w odniesieniu do porządku bezpieczeństwa w Europie. Putin musi być traktowany poważnie" - przekonuje była kanclerz.

"Jego brutalny atak stanowił cezurę w powojennej historii Europy, która będzie oddziaływać jeszcze przez wiele lat" - wskazała.

Poparła też kurs obrany przez swojego następcę Olafa Scholza. "Dlatego uważam za słuszne, jak Zachód staje w obronie istnienia Ukrainy, nie stając się częścią bezpośredniej konfrontacji militarnej" - powiedziała Merkel.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/wr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (47)

dodaj komentarz
jezykminimalny
Jarek miał rację o Angeli z NRD (czytaj Stasi ) zresztą wszyscy to wiedzą.
_xyz
Nie dość, że robiła regularnie Pytonowi gałę, to jeszcze połykała.
itso_zasob_ostateczny
przydały by się sankcje na Niemcy czekamy na Trampa :)
prs
Merkel broni niemieckich interesow.. niemcy straca, Polska zyska.. dlatego france i niemiachy krzywo patrza..proste..
itso_zasob_ostateczny
oba społeczeństwa nie zdały egzaminu podczas wyborów
moshe_klotz
Niemcy maja dosyc UKR,
wojen na swiecie jest wiele.
Syria. Libia, Irak, Jugoslavia itd
zyja w ruinach i nikogo nie interesuja
Niemickie podejscie:
______
Unfassbar…wie soll das in Zukunft laufen? Frieren, hungern, Fresse halten…aber arbeiten gehen???“

„Milliarden von deutschen € werden ans Ausland verteilt.
Niemcy maja dosyc UKR,
wojen na swiecie jest wiele.
Syria. Libia, Irak, Jugoslavia itd
zyja w ruinach i nikogo nie interesuja
Niemickie podejscie:
______
Unfassbar…wie soll das in Zukunft laufen? Frieren, hungern, Fresse halten…aber arbeiten gehen???“

„Milliarden von deutschen € werden ans Ausland verteilt. Und diejenigen die dieses Geld erarbeiten, sollen den Gürtel enger schnallen“

„Wenn‘s kalt wird in der Wohnung, eine weltweite Hungerkatastrophe Realität ist und am 25. eines Monats kein Geld mehr ist im Portemonnaie, werden auch die GrünenSektenFanatiker erkennen, dass sie den Weg der Scharlatanerie gefolgt sind!“

„Moin Schweinezüchter #Habeck! Wenn man den Sporthallen das warme Wasser abstellt, und die Sportler dann jeder für sich zu Hause duschen, dann spart man keine einzige Kilowattstunde! Oder sollen die stinken für #Selenskyj?“

„#Habeck rät zum Energiesparen, weil er sich mit den Sanktionen gegen Russland selbst ins Knie geschossen hat. Seine Unfähigkeit als Wirtschaftsminister wird nur von der Unfähigkeit der Außenministerin übertroffen.“

https://journalistenwatch.com/2022/06/18/nicoles-hit-ein/
moshe_klotz
POLSKI
________
"Niewiarygodne... jak to będzie działać w przyszłości? Zamarznąć, głodować, zamknąć się... ale iść do pracy???".

"Miliardy niemieckich euro są wydawane za granicą. A ci, którzy te pieniądze zarabiają, mają zaciskać pasa".

"Kiedy w mieszkaniu zrobi się zimno, światowy głód
POLSKI
________
"Niewiarygodne... jak to będzie działać w przyszłości? Zamarznąć, głodować, zamknąć się... ale iść do pracy???".

"Miliardy niemieckich euro są wydawane za granicą. A ci, którzy te pieniądze zarabiają, mają zaciskać pasa".

"Kiedy w mieszkaniu zrobi się zimno, światowy głód stanie się rzeczywistością, a 25 dnia miesiąca w portfelu zabraknie pieniędzy, nawet GreenSectFanatics zdadzą sobie sprawę, że podążyli drogą szarlatanerii!".

"Hodowca świń Moin #Habeck! Jeśli wyłączysz ciepłą wodę w halach sportowych, a sportowcy będą brali prysznic w domu, nie zaoszczędzisz ani jednej kilowatogodziny! A może powinny śmierdzieć dla #Selenskyj?".

"#Habeck radzi oszczędzać energię, bo strzelił sobie w kolano sankcjami wobec Rosji. Jego niekompetencję jako ministra gospodarki przewyższa jedynie niekompetencja ministra spraw zagranicznych". (
max5000
Moze niech Merkel patronka Thuska zostanie rzecznikiem prasowym Kremla. Swietnie się nadaje do tej roli? Jak widzimy Niemiec, Rusek dwa bratanki. W 1939 r. był pakt Ribentropp Mołotow a teraz mamy pakt Merkel Putin.
jarunia
nasz flota choć nieduża mogłaby ten Ns2 ładnie obrzucić bąbkami głebinowymi
demeryt_69
Właśnie w tym celu zwodowano ORP "Kadłubek" :)

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki