REKLAMA

Analitycy spodziewają się zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych we wrześniu

2022-08-19 13:04
publikacja
2022-08-19 13:04
Analitycy spodziewają się zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych we wrześniu
Analitycy spodziewają się zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych we wrześniu
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Dane GUS dotyczące sytuacji przemysłu w lipcu wspierają scenariusz zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej we wrześniu - ocenił bank PKO BP. Eksperci spodziewają się, że na wrześniowym posiedzeniu RPP podniesie stopy procentowe o co najwyżej 25-50 pb.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 7,6 proc. rdr. "Po oczyszczeniu z wahań sezonowych tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu praktycznie nie zmieniło się - wzrosła ona o 10,2 proc. rdr (wobec 10,5 proc. rdr w czerwcu)" - zauważyli analitycy banku PKO BP.

"Dane z przemysłu za lipiec wspierają nasz scenariusz stóp procentowych NBP – spodziewamy się zakończenia tego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu (Rady Polityki Pieniężnej - PAP) podwyżką o co najwyżej 25-50 pb" - prognozują analitycy PKO BP.

Eksperci zauważyli, że w lipcu odnotowano "miesięczny wzrost produkcji (o 0,5 proc. mdm odsez.), który przerwał trwającą trzy miesiące serię mocnej korekty aktywności w przemyśle". W ich ocenie "utrzymanie się tych tendencji daje nadzieję, że scenariusz miękkiego lądowania w Polsce jest ciągle możliwy, nawet mimo recesji w Niemczech". Podkreślono, że wynik przemysłu w lipcu wpisał się tym samym w sygnały płynące wcześniej z badań koniunktury GUS, również sugerujące miękkie lądowanie w tej części gospodarki.

Analitycy PKO BP zaznaczyli, że od kilku miesięcy obserwuje się dosyć wyraźną dysproporcję między wynikami producentów dóbr inwestycyjnych i konsumpcyjnych. "Ci pierwsi radzą sobie bardzo dobrze, odnotowując wysokie, dwucyfrowe wzrosty produkcji" - wskazali.

"Za prawie 2 pp. lipcowej dynamiki odpowiada wzrost produkcji w motoryzacji (...), szarpanej ostatnio wielokrotnie przez zakłócenia w łańcuchach dostaw. Przemysł wsparły także dobre wyniki w produkcji wyrobów elektrycznych i elektronicznych" - wymienili eksperci. Wyjaśnili, że są to także branże zorientowane eksportowo, co oznacza, że eksport w lipcu prawdopodobnie utrzymał mocny impet wzrostowy, nawet mimo recesji w przemyśle Niemiec.

Analitycy zastrzegli, że z drugiej strony produkcja dóbr konsumpcyjnych jest "ciągle w tyle". W ich ocenie wpisuje się to w obraz konsumenta w kraju i za granicą, który mocno odczuł szok energetyczny zmniejszający istotnie jego siłę nabywczą.

Eksperci banku odnieśli się także do danych dotyczących inflacji PPI, która w lipcu obniżyła się do 24,9 proc. rdr z 25,6 proc. rdr w czerwcu. "Inflacja +bazowa+ PPI (liczona przez nas dla przetwórstwa z wyłączeniem rafinacji ropy i produkcji koksu) minęła już punkt zwrotny sugerując, że presja inflacyjna zaczyna się obniżać" - przekazali. Dodali, że "ceny towarów konsumpcyjnych podążą niebawem także tą ścieżką (...), po tym jak inflacja CPI minie +wakacyjny płaskowyż+".

autorka: Ewa Nehring

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
bha
Zejdżcie z chmur na ziemię. Stopy od rku podnoszone tylko dojły dodatkowo miliony osób z ich kasy by nabić kabzę sprytnemu system nienasyconej mamony i jej zysków. Bo na pewno nie zmniejszył inflacji i cen rosnących tam non stop jak w kalejdoskopie ukrytej sprytnie w detalu przez nienasycony zachłannością bez umiaru system mamony.Zejdżcie z chmur na ziemię. Stopy od rku podnoszone tylko dojły dodatkowo miliony osób z ich kasy by nabić kabzę sprytnemu system nienasyconej mamony i jej zysków. Bo na pewno nie zmniejszył inflacji i cen rosnących tam non stop jak w kalejdoskopie ukrytej sprytnie w detalu przez nienasycony zachłannością bez umiaru system mamony. W detalu inflacja jest o wiele wyższa od tej oficjalnie wygodnej wielu podawanej. W detalu doji się już ludzi bez skrupułów non stop jak w obłędzie podnosząc ceny bez umiaru i przy tym świadomie udając rynkowego jarząbka nie bez celu przez wielu naganiaczy systemowej nienasyconej wciąż mamony i jej przepadzistych od lat zysków. Ten obłęd inflacyjno cenowy na rynkach wewnętrznych do niczego dobrego już nie doprowadzi!!!!!.A obłuda pomocnych stóp tym bardziej tylko przyśpieszy marazm i kryzys dojąc z dodatkowo z kasy i oszczędności ludzi na rynku. Obłuda stopowa i nic więcej dobrego dla wszystkich.oczywiście oprócz zainteresowanej kreowaniem jej wielkiej zbawczej mocy dla rynku i społeczeństwa garstki krótkowidzącej nie bez celu.
bha
A wielcy niby analitycy, ekomiści niech zejdą z chmur na ziemię i przestaną udawać jarząbka. Obłuda, udawanie jarząbka od lat, pół prawdy wygodne garstce nie bez celu do niczego dobrego na coraz bardziej zachłannym bezwzględnym bez skrupułów rynku zapatrzonym jedynie jak w obraz na Mamamonę i jej coraz większe przepadziste Zyski A wielcy niby analitycy, ekomiści niech zejdą z chmur na ziemię i przestaną udawać jarząbka. Obłuda, udawanie jarząbka od lat, pół prawdy wygodne garstce nie bez celu do niczego dobrego na coraz bardziej zachłannym bezwzględnym bez skrupułów rynku zapatrzonym jedynie jak w obraz na Mamamonę i jej coraz większe przepadziste Zyski napewno już do niczego dobrego na rynku, w gospodarce większość % osób nie doprowadzą zachłanność nienasycona bez umiaru o to świadomie zadba. Cóż Obłuda niestety sięga już Zenitu nic dobrego to nie wróży na przyszłość.
men24a
Wystarczy popatrzeć na wykres słabnącej złotówki i wmówić sobie jak inflacja spada hahaha. Sądzę że na najbliższym posiedzeniu dolar będzie kosztował minimum 5 Zeta a Glapa będzie mówił że to była prywatna rozmowa na molo i uspokajał zakredytowaną kobiecinę aby się odczepiła . C.d. podwyżek nastąpi
marinata
Typowy sponsorowany artykuł z cyklu kupujta nieruchy bo taniej to już było :D
kaczyslaw_
Klapiński na zdjęciu zastanawia się jakie farmazony będzie gadał na następnym stand-upie.

Nad czym analitycy mają się zastanawiać skoro klapiński już powiedział co będzie? Pewnie we wrześniu tradycyjnie będą zaskoczeni.
szprotkafinansjery
No i pięknie, zaraz koniec reko KNF ruszają kredyty i ceny mieszkań w górę.
lpg_plus_benzyna
Jedyne co pójdzie w górę, to raty kredytowe. Znowu:). Nie ma żadnych prac na temat zmiany rekomendacji S przez KNF. Patrząc, jak wielu gołodupców ubraliście w kredyty hipoteczne na klity zwane apartamentami, to należy przypuszczać, że jeżeli pomyślą o zmianie tej rekomendacji, to jeszcze bardziej ja zaostrzą...

Każda recesja
Jedyne co pójdzie w górę, to raty kredytowe. Znowu:). Nie ma żadnych prac na temat zmiany rekomendacji S przez KNF. Patrząc, jak wielu gołodupców ubraliście w kredyty hipoteczne na klity zwane apartamentami, to należy przypuszczać, że jeżeli pomyślą o zmianie tej rekomendacji, to jeszcze bardziej ja zaostrzą...

Każda recesja przynosi zmianę cen mieszkań w dół - teraz masz tego początek.

aszkenazyjski
Niewątpliwie, to the moon w takim otoczeniu ekonomicznym zawsze tak się
dzieje.Inflacja,recesja, drastyczne nie widziane od lat 70 tych podwyżki
energii , podnoszenie stop przez FOMC taki czynniki zawsze wpływają
na wzrost cen nieruchomości.

Psychiatra, czekam w gabinecie.
.
grzegorzkubik
Koniec wzrostu inflacji. Polska się nadal rozwija i tylko patrzeć jak ceny zaczną spadać a zarobki rosną.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki