REKLAMA

Anakonda 2016: wypadek na Dolnym Śląsku z udziałem amerykańskiej ciężarówki wojskowej

2016-06-08 09:27
publikacja
2016-06-08 09:27

Do wypadku z udziałem amerykańskiej ciężarówki wojskowej doszło w nocy z wtorku na środę na autostradzie A18 w okolicach Świętoszowa (Dolnośląskie). Cywilne, osobowe auto uderzyło w wojskową ciężarówkę. Zginął kierowca osobowego auta, a jego pasażer został ranny.

fot. Kacper Pempel / / FORUM

Ciężarówka wojskowa, która brała udział w wypadku, jechała w konwoju amerykańskich pojazdów logistycznych do Torunia. "Był to konwój logistyczny wykonujący zadanie w ramach ćwiczenia Anakonda 2016" - poinformował PAP rzecznik prasowy ćwiczeń Anakonda 2016 płk Wojciech Kaliszczak.

Wypadek na autostradzie A18

Według rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Pawła Petrykowskiego, osobowe auto cywilne uderzyło w wojskową ciężarówkę, po tym, jak konwój włączył się do ruchu na autostradzie A18. "W wyniku tego zdarzenia zginęła jedna osoba z auta osobowego i jedna została ranna" - powiedział Petrykowski.

Sprawą wypadku zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Poznaniu.

Wyrazy współczucia rodzinom ofiar przekazali dowódca sił lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges, polski dowódca operacyjny i kierownik ćwiczenia Anakonda 2016 gen. broni Marek Tomaszycki oraz dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański.

Bezpieczeństwo podczas manewrów to priorytet

"Wiem, że właściwe polskie organy prowadzą dochodzenie. Bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń jest jedną z najważniejszych rzeczy. Będziemy nadal się starali minimalizować ryzyko wypadków" zadeklarował Hodges podczas briefingu w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie), gdzie biorące w ćwiczeniu wojska przeprawiały się przez Wisłę po moście pontonowym.

Ćwiczenie Anakonda 2016 rozpoczęło się we wtorek i potrwa do 17 czerwca. Są to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski i ok. 13,9 tys. z USA. Oprócz Wojska Polskiego ćwiczą żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.(PAP)

pdo/ ral/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Krx
Nie prawda.Zginął pasażer którym był ś.p.Łukasz.Dzięki Bogu chociaż kierowca Wojtek przeżył będąc cały czas przytomny.Wyrazy współczucia dla Łukasza rodziny.
~Jarek
wszystkie informacje sa tak napisane ze wynika z nich ze samochod osobowy zawinil. Jednak propaganda dziala. Gdzie jest ta piekna demokracja i wolnosc slowa oraz prawda dziennikarska:( powinni wstydzic sie. No coz ludzie szybko ucza sie ze klamac to cos normalnego
~klioe
Widziałaś ten wypadek, ze tak piszesz?
~jarozwrocka
winne jest auto które włączało się do ruchu -osobowe jechało po swoim a ciężarówka zajechała drogę-i taki efekt ,a może w Ameryce obowiązują inne przepisy?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki