REKLAMA

Amica zadowolona z przychodów w III kw., nie przewiduje znaczących spadków zamówień na rynku polskim

2020-11-06 13:26
publikacja
2020-11-06 13:26
fot. Kristi Blokhin / Shutterstock

Amica uznaje odnotowany w trzecim kwartale 2020 r. poziom przychodów za zadowalający - poinformował członek zarządu Michał Rakowski podczas piątkowej wideokonferencji. Grupa obserwowała w ostatnich miesiącach zwiększone zapotrzebowanie na produkty na rynku rosyjskim i nie przewiduje znaczących spadków zamówień na rynku polskim.

"Od strony przychodowej trzeba trzeci kwartał uznać za zadowalający. Mocno patrzymy na rynek wschodni – tutaj odbicie było przesunięte w czasie. Szczególnie rynek rosyjski, gdzie lockdown został wprowadzony najpóźniej i później następowało odbicie. We wrześniu, październiku widzimy zwiększone zapotrzebowanie na rynku rosyjskim. Natomiast przez to, że w listopadzie i grudniu spodziewamy się pewnych perturbacji związanych z lockdownem we wszystkich krajach – ta sytuacja jest niewiadoma" - powiedział Rakowski.

Odnośnie rynku francuskiego, członek zarządu powiedział, że współpracujący z Amicą dystrybutorzy wskazują, że część sklepów będzie otwarta, ale zdecydowanie na tym rynku dominuje lockdown związany z zamknięciem sklepów wielkopowierzchniowych. Lepsza sytuacja jest na rynku niemieckim, gdzie lockdown, podobnie jak w drugim kwartale nie jest tak restrykcyjny i Amica nie dostrzega sygnałów dotyczących zamknięcia placówek swoich największych dystrybutorów.

"Kolejnym rynkiem jest rynek polski – tutaj sygnały i informacje, które spływają w tym tygodniu pokazują, że sklepy AGD w galeriach handlowych będą zamknięte. (…) Informacja jest taka, że mimo zamknięcia placówek dystrybutorzy przygotowywali się przez miesiące letnie do obsługi klientów i handlu - szczególnie online. Co ważne dla nas, w tej chwili nie podlegają lockdownowi dodatkowe usługi m.in. usługi instalacji, a to kluczowe dla sprzedaży sprzętu grzejnego, związanego m.in. z przyłączami gazowymi. W drugim kwartale takie usługi były zakazane, dzisiaj nie, dlatego nasi dystrybutorzy nie spodziewają się aż tak dramatycznych spadków jak np. w kwietniu br. Mimo perturbacji, zamknięcia placówek nie przewidujemy znaczących spadków zamówień – takie spadki na ten moment nie występują, ale bacznie obserwujemy sytuację" - powiedział Rakowski.

"Okres listopada i grudnia jest szczególnie ważny dla rynku AGD – to jest okres, patrząc na sezonowość – największej sprzedaży. Liczę na to, że lockdown wprowadzony w listopadzie nie przełoży się na zakupy przedświąteczne" - dodał.

Grupa Amica zanotowała szacunkowo w trzech kwartałach 2020 roku zbliżone w ujęciu rok do roku przychody ze sprzedaży na poziomie 2.133,4 mln zł (2.141,1 mln zł przed rokiem), co przy wzroście marży operacyjnej o 1,3 p.p. pozwoliło na wypracowanie 136,8 mln zysku operacyjnego (+26,3 proc. rdr). Zysk brutto zwiększył się o 39,3 proc. rdr, do 130,4 mln zł.

Według wyliczeń PAP Biznes, w samym trzecim kwartale zysk operacyjny grupy wyniósł ok. 78,3 mln zł (47,4 mln zł przed rokiem), a przychody wyniosły ok. 863 mln zł (807,5 mln zł przed rokiem). (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki