REKLAMA
WEBINAR

Amerykanie zaniepokojeni "Lex Tusk". Komisja może wpłynąć na wybory

2023-05-30 03:37, akt.2023-05-30 09:09
publikacja
2023-05-30 03:37
aktualizacja
2023-05-30 09:09

Rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Komisja ta może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. Miller wezwał polski rząd, by nie wykorzystywał nowego prawa do blokowania kandydatur polityków opozycji.

Amerykanie zaniepokojeni "Lex Tusk". Komisja może wpłynąć na wybory
Amerykanie zaniepokojeni "Lex Tusk". Komisja może wpłynąć na wybory
fot. Fotophoto / / Shutterstock

"Rząd USA jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowej legislacji, która może zostać nadużyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. Podzielamy obawy wyrażane przez wielu obserwatorów, że to prawo tworzące komisję badającą rosyjskie wpływy, może być wykorzystane do blokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu prawnego" - napisał w oświadczeniu rzecznik resortu dyplomacji.

Lex Tusk. Prezydent Duda podpisał ustawę o komisji ds. wpływów rosyjskich

Andrzej Duda podpisze ustawę o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich. Jego zdaniem opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak Kreml ingerował w polskie interesy. "Takie ciało powinno także powstać na poziomie europejskim, by zbadać m.in. Nord Stream I i Nord Stream II" - zaznaczył prezydent. 

Wezwał przy tym rząd w Warszawie, by zapewnić, że komisja nie będzie używana do ograniczania wyboru dla wyborców lub "nadużywana w sposób, który może wpłynąć na postrzeganą prawowitość wyborów".

Wcześniej podobną opinię wygłosił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. 

M. Przydacz o komunikacie Departament Stanu USA: Zabrakło dogłębnej analizy

Zabrakło dogłębnej analizy prawnej tych przepisów ze strony amerykańskiej ambasady, która przekazała informacje do Departament Stanu USA. Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów nie pozwala na blokowanie możliwości kandydowania w wyborach - powiedział we wtorek w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz we wtorek w RMF FM odnosząc się do tych słów powiedział, że "zabrakło tutaj dogłębnej analizy prawnej tych przepisów ze strony ambasady amerykańskiej". Dopytywany wyjaśnił, że to nie Departament Stanu śledzi kształt polskich przepisów, a informacje na ten temat przesyłane są do niego przez ambasadę USA.

"Wczoraj również pojawiły się dyskusje na temat tego, czy na pewno będą blokowane osoby w procesie kandydowania (w wyborach) i nie będą, to już nawet w Polsce wszyscy wiedzą, dziwie się, że ambasada amerykańska przesyłając do Departamentu Stanu tego nie wie" - powiedział.

Prezydencki minister podkreślił, że ustawa nie przewiduje możliwości blokowania komukolwiek możliwości startu w wyborach. "Ktoś nie będzie mógł ewentualnie, po przeprowadzeniu całego postępowania i weryfikacji sądowej objąć urzędu, w którym będzie dysponował środkami publicznymi" - wyjaśnił.

Pytany o to, czy prezydent podpisał ustawę o której wie, że nie jest konstytucyjna, Przydacz odpowiedział, że gdyby prezydent miał wątpliwości co do niekonstytucyjności ustawy, to by jej nie podpisał. Dodał, że odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego związane było ze zgłaszanymi zastrzeżeniami. "Po to, aby przeciąć tego typu dyskusje, Trybunał wypowie się w ramach kontroli następczej" - powiedział.

Na pytanie o to, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, "tak czy nie", szef BPM odpowiedział "tak, jest zgodna z konstytucją". Dodał, że w innym wypadku prezydent by ją zawetował lub odesłał do TK jako niezgodną z konstytucją ze wskazaniem konkretnego przepisu.

Autor: Adrian Kowarzyk

osk/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (53)

dodaj komentarz
and00
może zapytać się USA czy mają inna drogę zaopatrywania Ukraincow?
gnus91
Powinno się to już dawno odbyć nie patrzeć który rząd by to zrobił przecież to jest nasz interes narodowy ja nie rozumie was czemu się tak zachowujecie przecież czy ta czy inna strona albo i nawet 3 i 4 która nadejdzie i tak nas normalnych ludzi mają w 4 literach czyścić czyścić jednych i drugich!! A potem faja z kraju paszport Polsatu Powinno się to już dawno odbyć nie patrzeć który rząd by to zrobił przecież to jest nasz interes narodowy ja nie rozumie was czemu się tak zachowujecie przecież czy ta czy inna strona albo i nawet 3 i 4 która nadejdzie i tak nas normalnych ludzi mają w 4 literach czyścić czyścić jednych i drugich!! A potem faja z kraju paszport Polsatu w jedna stronę w IPN wszystko jest jak się nie zgubiło nie spaliło
tomkooo
Może i tak ale nie przez jakąś komisję polityków, bez żadnej odpowiedzialności mamy sądy prokuratury od tego typu rzeczy, nie forsujmy sądównkapturowych sterowanych przez politykow
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_battlestar_point_g
yyy 800żł dadzą to tyle jeżeli chodzi o obdarowywanie narodu a teraz faza żarcia się miedzy sobą i skupianiu na tym uwagi :) w wiadomym celu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
Raczej sądiu kapturowego gdzie sędziami oskarżyciel w 1nosobiebwydaja wyrok bez prawa odwolania
kaczyslaw_
Kaczafior powinien pierwszy stanąć przed komisją.

https://youtu.be/rjfUm6mbBv4
polonu
to jest nie do pomyślenia aby taka wąska grupa osób , potrafiła gnębić całe społeczeństwo i cisza to nie możliwe , coś nie tak jest przy takiej inflacji takiej drożyźnie i cisza , to jest coś niewytłumaczalnego , za komuny podnieśli mięso o 30 gr to strajki objęły cały kraj teraz cisza bo żydzi nie robią zadymy- a Polak , sikają to jest nie do pomyślenia aby taka wąska grupa osób , potrafiła gnębić całe społeczeństwo i cisza to nie możliwe , coś nie tak jest przy takiej inflacji takiej drożyźnie i cisza , to jest coś niewytłumaczalnego , za komuny podnieśli mięso o 30 gr to strajki objęły cały kraj teraz cisza bo żydzi nie robią zadymy- a Polak , sikają mu na łeb a on mówi że deszcz pada . to jest coś nie tak ,
itso_battlestar_point_g
no ale co co to może być gdzie w ogóle zacząć szukać ?

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. rosyjskich wpływów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki