REKLAMA

Alior wdrożył platformę z dokumentami opartą o blockchain

2019-06-17 13:26
publikacja
2019-06-17 13:26

Alior Bank uruchomił platformę z dokumentami bankowymi, w której wykorzystuje blockchain publiczny. Bank spodziewa się, że dzięki tej technologii uzyska oszczędności, które będą liczone w milionach złotych - poinformował PAP Biznes prezes banku Krzysztof Bachta.

fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press / / FORUM

"Zastosowana technologia odpowiada na wymagania regulatora, który nakazuje bankom przekazywać klientom informacje na trwałym nośniku. Chodzi o zapewnienie klientom gwarancji, że nie będzie możliwości ingerencji w oryginalną treść dokumentu, także na przykład po rozwiązaniu umowy" - powiedział Bachta.

"Wiąże się to również z ogromnymi oszczędnościami, liczonymi milionami złotych, w związku z ograniczeniem do niezbędnego minimum obiegu dokumentów papierowych, głównie tradycyjnych listów wysyłanych do klientów" - dodał.

Bank podał, że raz lub dwa razy do roku przesyła klientom w sumie ponad milion listów ze zmianami w regulaminach, tabelach opłat i prowizji lub oprocentowaniu kont oszczędnościowych i lokat. Po uruchomieniu nowej platformy z dokumentami wszyscy klienci deklarujący formę kontaktu elektronicznego z bankiem nie otrzymają już listów na papierze.

Koszty działania banku w I kwartale roku wyniosły 512,4 mln zł i wzrosły o 12 proc. rok do roku. W wynikach za pierwszy kwartał ujęta zostanie składka na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków za 2019 rok w wysokości 110 mln zł. Po korekcie o wysokość składek koszty spadły o 3 proc. 

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki