REKLAMA

Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt

2014-08-14 11:03
publikacja
2014-08-14 11:03
Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt
Alior Bank przejmie SKOK im. Św. Jana z Kęt
fot. HH / / Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie przez Alior Bank SKOK-u im. Św. Jana z Kęt - poinformowała Komisja w czwartkowym komunikacie.

Źródło: EastNewsWojciech Sobieraj, prezes Alior Banku
 "Alior Bank SA jest jedynym bankiem, który wyraził zgodę na przejęcie SKOK im. Św. Jana z Kęt. Sytuacja Alior Bank SA pozwala na przejęcie SKOK im. Św. Jana z Kęt w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy" - napisano w komunikacie.

KNF podało, że wartość aktywów przejmowanej SKOK im. Św. Jana z Kęt wynosi 0,22 proc. wartości aktywów Alior Banku.

Alior Bank obejmuje zarząd majątkiem SKOK im. Św. Jana z Kęt od 18 sierpnia. Od 1 września 2014 r. zostanie ona przejęta przez Alior Bank SA.

W związku z decyzją nadzoru finansowego Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w czwartek w komunikacie, że do dnia przejęcia, tj. do 1 września 2014 r. środki deponentów zgromadzone w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Św. Jana z Kęt są chronione do równowartości w złotych kwoty 100 tys. euro dla każdego deponenta.

"Natomiast z dniem przejęcia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Św. Jana z Kęt przez Alior Bank S.A., środki deponentów będą chronione od tego dnia w ramach gwarancji dla środków zdeponowanych w Alior Banku S.A., do równowartości w złotych kwoty 100 tys. euro dla każdego deponenta" - napisano.

BFG zadeklarował, że "realizując zadania ustawowe, jest gotowy udzielić wsparcia w formie gwarancji i dotacji dla Alior Banku jako podmiotu przejmującego".

Zgodnie z ustawą o SKOK, w przypadku braku zgody innej kasy na przejęcie kasy lub braku możliwości przejęcia kasy przez inną kasę, KNF może podjąć decyzję o przejęciu kasy albo o przejęciu wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań kasy przez bank krajowy, za jego zgodą. Może też zdecydować o likwidacji danej kasy.

W połowie lipca nadzorca stwierdził, że w sektorze SKOK nie ma kasy, która mogłaby zrestrukturyzować SKOK im. Św. Jana z Kęt w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie. (PAP)


Oświadczenie Alior Banku

W uzupełnieniu do komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego opublikowanego 14 sierpnia br., dot. przejęcia SKOK im. Św. Jana z Kęt przez Alior Bank, Bank informuje, że dołoży wszelkich starań, aby proces ten przebiegł szybko i sprawnie. Jednocześnie bank zapewnia, że nie zmienią się obecne warunki oferty produktowej i sposób obsługi klientów SKOKu im. św. Jana z Kęt. Tak jak do tej pory będą oni obsługiwani w dotychczasowych placówkach. Jednocześnie Alior Bank przypomina, że środki zgromadzone przez klientów SKOK objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Od 18 sierpnia br. zarząd majątkiem SKOK im. św. Jana z Kęt obejmie zarząd Alior Banku. Od 1 września 2014 r. SKOK im. św. Jana z Kęt zostanie przejęty przez Alior Bank. Bank na bieżąco będzie informował klientów SKOK, o dalszych etapach tego procesu.

Udział Alior Banku w procesie przejęcia SKOK wynika z przesłanek biznesowych. Bank aktywnie monitoruje rynek i w ramach realizowanej strategii rozwoju poszukuje innych niż organiczne możliwości wzrostu, które mogą przyczynić się do zwiększenia skali jego działalności.

W procesie przejęcia SKOK im św. Jana z Kęt przewiduje się wsparcie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w formie gwarancji i dotacji dla Alior Banku jako podmiotu przejmującego.

Przeprowadzona przez Bank analiza wykazała, że ze względu na skalę działalności SKOK-u im. św. Jana z Kęt (18 tys. klientów, 58,2 mln zł aktywów), co odpowiada pod względem wyników biznesowych flagowemu oddziałowi Alior Banku, możliwe jest szybkie i efektywne włączenie podmiotu do struktur Alior Banku.

W ocenie Zarządu Banku pomyślna realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się również do zwiększenia stabilności sektora finansowego, a także będzie miała pozytywny wpływ na budowanie zaufania klientów do instytucji finansowych działających na polskim rynku.

Oświadczenie Kasy Krajowej

Uprzejmie informuję, że Kasa Krajowa wyraża zdumienie i zaniepokojenie faktem podejmowania przez Komisję Nadzoru Finansowego decyzji w oparciu o przepisy zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów, senatorów a także prezydenta RP.

 

Zdaniem Kasy Krajowej prowadzi to do powstania istotnego ryzyka prawnego w działalności podmiotów regulowanych. SKOK-i i banki są zupełnie innymi podmiotami i stosuje się wobec nich odmienne uregulowania prawne.

 

Kasa Krajowa zwraca uwagę, że można było zrestrukturyzować tę Kasę w ramach systemu SKOK tym bardziej, że według naszej wiedzy była Kasa gotowa do przejęcia SKOK-u im. Św. Jana z Kęt i wyłącznie warunki postawione przez Komisję Nadzoru Finansowego uniemożliwiły doprowadzenie do takiego połączenia.

 

Jednocześnie Kasa Krajowa przypomina, że w ciągu 20 lat istnienia SKOK-ów w Polsce stosowano dwie podstawowe ich formy sanacji: autosanację i konsolidację kas. Łączenie spółdzielni jest dobrze opisane w przepisach, istnieje ukształtowane od lat orzecznictwo, nie ma wątpliwości co do postępowania z majątkiem i innymi składnikami będącymi własnością ich członków.


seb/ jtt/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Marek
Ja również dostałem pismo z Alior Doradztwo Prawne P. Tokarz z dnia 5.02.2015 z żądaniem zapłaty zaległych skladek na kwotę 280 zł. SKANDAL poprostu! 13 lat temu założyłem konto w skoku i wplaciłem tam 20zł. Z kredytu jednak nigdy nie skorzystałem. Przez 13 lat nikt mnie nie informował o żadnych składkach!
Nie zapłace złodziejskiemu
Ja również dostałem pismo z Alior Doradztwo Prawne P. Tokarz z dnia 5.02.2015 z żądaniem zapłaty zaległych skladek na kwotę 280 zł. SKANDAL poprostu! 13 lat temu założyłem konto w skoku i wplaciłem tam 20zł. Z kredytu jednak nigdy nie skorzystałem. Przez 13 lat nikt mnie nie informował o żadnych składkach!
Nie zapłace złodziejskiemu bankowi ani grosza. To jakiś szwindel i próba wyłudzenia. Szukają naiwnych. Pismo dostałem zwykłym listem bez potwierdzenia odbioru.
Kancelaria Alior Banku która mi to wysłała straszy sądem a nie odbiera telefonów.
Zastanawiam się czy sam nie iść z tym do sądu chociaż większe szanse pewnie byłyby gdyby ludzie zorganizowali się na jakiś pozew zbiorowy.
Ludziom którzy są w podobnej sytuacji radzę dzwonić na 19502 do alior i składać reklamację. Proszę pytać za jaki okres są te rzekomo zaległe składki, czy to były składki miesięczne, kwartalne czy roczne, w jakiej wysokości były i do którego dnia były płatne.
ONI SAMI NIE WIEDZĄ! OSZUŚCI! Nie zapłacę i koniec!
~gabi
mi zablokowali 90.0 zl niby za zalegle skladki .wyslalem pismo z prosba o wyjasnienie za jaki okres ,czekam na odpowiedz takich jak ja jest sporo
~Marta
Mam sytuację że dostałam pismo z Alior o natychmiastowej spłacie udziałów w spółce Skok Jana z Kęt. Ze Skokiem miałam do czynienia w 2003 r., wszystko spłacone, informacji o jakichkolwiek istniejących udziałach nie miałam. Minęło 12 lat skąd mam pamiętać co było w umowie? Czy ktoś miał taką sytuację co z tym faktem zrobić? Udziały Mam sytuację że dostałam pismo z Alior o natychmiastowej spłacie udziałów w spółce Skok Jana z Kęt. Ze Skokiem miałam do czynienia w 2003 r., wszystko spłacone, informacji o jakichkolwiek istniejących udziałach nie miałam. Minęło 12 lat skąd mam pamiętać co było w umowie? Czy ktoś miał taką sytuację co z tym faktem zrobić? Udziały nie są oprocentowane bo się udałam do Alior nie mogli mi pomóc, ale straszą sądem? Czy to nie przedawnienie?
~Anna
W Sławnie i Słupsku setki takich oszukanych, starsi płaczą i płacą ostatnie pieniądze (jak moja mama, która z dniem wpłaty przestala byc ich członkiem, ale powiedziano jej, że wkładu nie odzyska), wszyscy złorzeczą od oszustów, młodsi mówią o pozwie zbiorowym.Warto przemyśleć,zawsze taniej, bo co 2 głowy to nie jedna. Ważne, czy W Sławnie i Słupsku setki takich oszukanych, starsi płaczą i płacą ostatnie pieniądze (jak moja mama, która z dniem wpłaty przestala byc ich członkiem, ale powiedziano jej, że wkładu nie odzyska), wszyscy złorzeczą od oszustów, młodsi mówią o pozwie zbiorowym.Warto przemyśleć,zawsze taniej, bo co 2 głowy to nie jedna. Ważne, czy dostałyście wezwanie pismem poleconym, czy zwyklym. Takie roszczenia tylko pismem poleconym.I jeszcze:nikt nie moze zakładać nam konta, nawet po przejęciu przez inny bank, bez naszej pisemnej zgody. Ja czekam na pismo polecone. Zażądam wtedy wglądu w umowę , gdzie jest informacja o takiej kwocie i mój podpis, a później do radcy prawnego i walczę...
~lili
Mam ten sam problem co anna. Ratujcie.
~emik
Ukradli wkłady członkowskie- mało tego wysyłają wezwania do zapłaty ludziom którzy mieli niepełne wpłaty! tak w oddziale alior w rumi powiedziano, że wkłady przepadły na poczet długów SKOK! Złodzieje!!!!!!!! wyższa kultura bankowości!
~Anna
Proszę o poradę, bo chyba trafiłam na osobę zorientowaną w tym, co sie dzieje... Dzis dostalam pismo z wezwaniem do zapłaty Aliorbankowi rzekomo zdeklarowanej a nie opłaconej składki w wysokości 310zl. 6 lat temu miałam kredyt w SKOK, który spłaciłam. Kolejnego nie otrzymałam z braku w tym momencie zdolności kredytowej, więc od Proszę o poradę, bo chyba trafiłam na osobę zorientowaną w tym, co sie dzieje... Dzis dostalam pismo z wezwaniem do zapłaty Aliorbankowi rzekomo zdeklarowanej a nie opłaconej składki w wysokości 310zl. 6 lat temu miałam kredyt w SKOK, który spłaciłam. Kolejnego nie otrzymałam z braku w tym momencie zdolności kredytowej, więc od 3 lat nie korzystam z ich usług. Nikt nigdy nie przysłał mi informacji, ze powinnam wpłacić taka sumę, bo juz dawno podziękowałam im za współpracę.Tydzień temu otrzymałam informację, że bez mojej zgody Alior założył mi konto , za które muszę zapłacić 8zl. Z jakiej racji, ja nie chcę byc członkiem tego banku. Proszę o pomoc, jakie kroki podjąć?Płacić? Odwoływać się? Telefonów Doradztwo Prawne Alior P.Tokarz i Wspólnicy nie odbiera . Węszę w tym wszystkim nabijanie prostych ludzi w butelkę. Proszę o info,by kolejny raz nie zostać oszukaną.
~izucha odpowiada ~Anna
Też mam ten sam problem. Czy muszę to zapłacić? To dużo kasy a w skoku 7 lat temu nikt mi nie mówił, że mam coś jeszcze dopłacić. Ratujcie.
~lili odpowiada ~Anna
Wiesz już coś? Mam dokładnie ten sam problem.
~Paweł00 odpowiada ~Anna
Ania mam dokładnie to samo otrzymałem pismo w dniu wczorajszym, czy moze ktoś napisac w jaki sposób odpowiedział na to pismo?

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki