REKLAMA

Akcje JSW przyspieszają odbicie

2022-01-26 12:30, akt.2022-01-26 12:57
publikacja
2022-01-26 12:30
aktualizacja
2022-01-26 12:57
Akcje JSW przyspieszają odbicie
Akcje JSW przyspieszają odbicie
fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Akcje JSW powracają na wzrostową ścieżkę. Po poniedziałkowej głębokiej przecenie kurs w dwie sesje odrabia sporą część strat.

Największy w Unii Europejskiej producent węgla koksującego wrócił to łask inwestorów. Kurs od poniedziałku, kiedy akcje zostały przecenione o 11 proc., odrobił już sporą część spadków. Na horyzoncie widać powoli poziom 40 zł, na którym był notowany jeszcze 20 stycznia. W środę po godz. 12.15 kurs zyskiwał ponad 6,5 proc. i był to największy wzrost wśród spółek z WIG20. W ciągu dwóch sesji cena akcji wzrosła o ok. 10 proc. i znajduje się w okolicach 38 zł. Obroty w południe wynosiły 45 mln zł i ustępowały tylko KGHM-owi oraz Allegro.

Bankier.pl

Na rynkach od kilku tygodni rosną także kontrakty terminowe na australijski węgiel koksujący, który jest benchmarkiem dla surowca wydobywanego w jastrzębskiej spółce. Po załamaniu cen na przełomie października i listopada węgiel używany do produkcji stali wyraźnie zyskuje na wartości, zresztą jak węgiel energetyczny.

Ten energetyczny wciąż stanowi sporą część surowca wydobywanego przez JSW. W ostatnim kwartale 2021 r. węgiel koksujący stanowił 77 proc wydobycia, energetyczny stanowił ok. 23 proc.  

"Węgiel koksujący z Australii typu premium osiągnął swoje maksimum i jego ceny zachowują się stabilnie. Brak dalszych wzrostów jest spowodowany niską aktywnością chińskich uczestników rynku. W Chinach zaczyna się okres spowolnienia spowodowany obchodami Nowego Roku Księżycowego i rozpoczynającymi się wkrótce Igrzyskami Olimpijskimi. Podaż na rynku spotowym węgla koksującego wciąż jest mała. Natomiast w porównaniach miesiąc do miesiąca wydobycie wzrosło o prawie 4 proc. względem poprzedniego rekordu z listopada. Rząd chiński ma uruchomić obligacje na wydatki infrastrukturalne w kwocie 346,72 mld USD aby wesprzeć popyt w 2022" - powiedział Antoni Kania, analityk mBanku.

tradingview.com

MKu

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki