REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Airbus: wyjście W. Brytanii z UE stworzyłoby "ogromne zagrożenia"

2015-05-21 04:23
publikacja
2015-05-21 04:23
Dodaj Bankier.pl w Google
Airbus: wyjście W. Brytanii z UE stworzyłoby "ogromne zagrożenia"
Airbus: wyjście W. Brytanii z UE stworzyłoby "ogromne zagrożenia"
fot. AFP / / EastNews

Europejski producent samolotów Airbus w środę włączył się w dyskusję o skutkach możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ostrzegając, że taka decyzja doprowadziłaby do utraty tysięcy miejsc pracy i stworzyłaby "ogromne zagrożenia" gospodarcze.

(fot. Florian Monheim / FORUM)

"Nie wierzę, że ktokolwiek, kto prowadzi biznes na skalę globalną, może zgodnie z prawdą i jednoznacznie twierdzić, że większe (...) korzyści gospodarcze będzie można znaleźć poza Unią niż wewnątrz niej" - powiedział przedstawiciel koncernu Airbus Group UE Paul Kahn na spotkaniu z liderami biznesu w Walii.

Ostrzegł, że długofalowe konsekwencje gospodarcze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. Brexitu) byłyby ogromne. "W samej Walii wyjście Wielkiej Brytanii z UE bezpośrednio wpłynęłoby na jakieś 150-200 tysięcy miejsc pracy" - podkreślił.

"Jeśli po wyjściu z UE warunki gospodarcze stałyby się mniej korzystne dla biznesu w Wielkiej Brytanii niż w innych częściach Europy lub poza nią, czy Airbus ponownie rozważyłby inwestowanie w Zjednoczonym Królestwie? Tak, zdecydowanie" - powiedział Kahn.

Wakacje na giełdzie

Walijskim przedsiębiorcom powiedział, że inne kraje Europy konkurują z Brytyjczykami o udział w rynku lotniczym. Nie wymienił konkretnych państw, jednak specjaliści wskazują, że Niemcy i Hiszpania od dawna chcą przejąć produkcję skrzydeł do samolotów, ponieważ branża ta tworzy miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Airbus, największy po Boeingu światowy producent samolotów, w Wielkiej Brytanii zatrudnia 16 tys. osób. W Broughton, na północy Walii, koncern ma zakłady produkujące skrzydła do wszystkich jego samolotów pasażerskich. W Zjednoczonym Królestwie rocznie generuje zysk wysokości ok. 6 mld funtów.

Brytyjski premier David Cameron przed majowymi wyborami parlamentarnymi, w których zwyciężyła jego Partia Konserwatywna, zapowiedział, że do końca 2017 r. rozpisze referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Wiele firm chciałoby głosowania już w przyszłym roku, żeby skrócić okres niepewności.

We wtorek największy bank niemiecki, Deutsche Bank, poinformował o utworzeniu grupy roboczej, która rozważy ewentualność częściowego wycofania się tej instytucji finansowej z Wielkiej Brytanii, jeśli kraj postanowi wyjść z UE. Podkreślono, że możliwość Brexitu wywołuje zaniepokojenie wśród klientów banku. Deutsche Bank działa w Wielkiej Brytanii od 1873 r. i zatrudnia tam ok. 9 tys. osób. (PAP)

akl/

Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Emil Stępień i Doda oskarżeni za „Dziewczyny z Dubaju” i „Grom”. Śledczy biorą na tapet „Pitbulla”
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Przemysław_Michalak
Jak to mówi Korwin gorsza od firmy państwowej jest tylko firma między państwowa. Co ma Unia do miejsc pracy? Unia tworzy miejsca pracy jedynie dla urzędników . Wielka Brytania przed wejściem do UE miała bardzo dużo firm lotniczych i samochodowych.

UE dopłaca do każdego A380 a najwięcej kupują linie Emirates i śmieją się z
Jak to mówi Korwin gorsza od firmy państwowej jest tylko firma między państwowa. Co ma Unia do miejsc pracy? Unia tworzy miejsca pracy jedynie dla urzędników . Wielka Brytania przed wejściem do UE miała bardzo dużo firm lotniczych i samochodowych.

UE dopłaca do każdego A380 a najwięcej kupują linie Emirates i śmieją się z głupich Europejczyków którzy dotują ich flotę w imię miejsc pracy.

Wielka Brytania była jest i będzie potęgą potrafiącą samodzielnie myśleć bez biurw z Brukseli i będzie istniała długo potem jak UE tworzona na obraz i podobieństwo RWPG się rozleci.
~mwa
Ale bajeczki pan Kahn opowiada. Firmy nie inwestują na podstawie kryteriów politycznych np. Volkswagen ma fabryki w Chinach, BMW w USA a Renault w Rosji. A jakby unia próbowała nacisków politycznych to Wielka Brytania będąc poza UE może np. wprowadzić cła na samoloty Airbusa czy kazać narodowemu przewoźnikowi przesiąść się na samoloty Boeinga.
~bristol
socjalistyczny kalifat wielkiej brytanii won z europy!Nie uwarzacie sie za Europejczykow,to pies wam morde liza!
~Uuu
A Ty się uważasz za Polaka szczając na swój język błędami ortograficznymi?
~Www odpowiada ~Uuu
A po co dziś Polakowi jakiś polski język?
~Dżejms
Albo groźby DB. To chyba lepiej jakby się wycofali bo są bankrutem. Dla lokalnych lepiej jak wyjdą - pozbędą się konkurenta.
~Dżejms
Tyle ujemnych ocen - nie są bankrutem? Są tam aby im robić dobrze a nie sobie?
~Misza
NIe, Khan to typowe nazwisko ciapatych, tak samo jak Patel.

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki