Konfederacja chce komisji śledczej ws. "mafii VAT" w Ministerstwie Finansów

Konfederacja chce powołania sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia działalności mafii VAT w Ministerstwie Finansów. Według polityków ugrupowania, komisja miałaby wyjaśnić m.in. jak urzędnicy resortu i byli podwładni Mariana Banasia wyłudzali VAT.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Uzasadniając konieczność powołania komisji śledczej, wiceprezes partii KORWiN Sławomir Mentzen zwrócił uwagę na konferencji prasowej w Sejmie na informacje o dwóch pracownikach MF i b. podwładnych Banasia, którzy - jak zaznaczył - "wyłudzali VAT od listopada 2015 roku, czyli od momentu, kiedy PiS zaczął rządzić Polską".

Pod koniec października "Rzeczpospolita" napisała, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską i pod takim zarzutem siedzi w areszcie. Jak podała "Rz" chodzi o Arkadiusza B. - który w okresie, którego dotyczą zarzuty był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości - kuźni kadr Krajowej Administracji Skarbowej stworzonej przez Banasia, gdy był on wiceministrem finansów oraz Krzysztofa B., który był w MF wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier. Obaj siedzą w areszcie, prokuratura zarzuca im, że mieli dopuszczać się wyłudzeń VAT od listopada 2015 do sierpnia 2018 r.

"PiS mówił, że wystarczy nie kraść. To nieprawda. Nie wystarczy nie kraść. Tym niemniej dobrze jest nie kraść i byłoby dobrze sprawdzić, kto kradnie i ile ukradł" - podkreślił prezes KORWiN, poseł-elekt Janusz Korwin-Mikke.

Mentzen powiedział, że komisja śledcza miałaby ustalić "kiedy Marian Banaś dowiedział się o tym, co robią jego pracownicy, kiedy (ówczesny) minister finansów Mateusz Morawiecki dowiedział się o tym, co robią jego pracownicy". Jak dodał, przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS) "wielokrotnie przypominała, że za nadzór nad służbami specjalnymi w Polsce odpowiada premier".

"Gdzie były polskie służby specjalne, gdzie było ABW, kiedy wysocy rangą pracownicy MF wyłudzali VAT, podobno pracując w tym czasie nad uszczelnianiem systemu VAT" - pytał wiceprezes KORWiN.

Mentzen podkreślił, że komisja śledcza wyjaśniłaby, czy powstał "wielopiętrowy spisek w centrum MF i w służbach specjalnych, które zamiast nadzorować, niczego nie widziały i być może przymykały oko".

Poseł Jacek Wilk (Konfederacja) zwrócił uwagę na nierozwiązaną - jego zdaniem - "kwestię odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa". "Ta odpowiedzialność, zwłaszcza osobista, jest w tej chwili w Polsce fikcją" - ocenił. Wilk zapowiedział, że Konfederacja złoży projekt ustawy, który zakłada, że "każdy funkcjonariusz publiczny, który w sposób rażący naruszył prawo, będzie mógł być pozwany przez osobę poszkodowaną bezpośrednio i wobec niej odpowiadać także finansowo, materialnie i osobiście ze swojego całego majątku". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 31 cowabunga

brawo! bat na urzędasów jest konieczny bo widać że robią co chcą w myśl zasady 'co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie". Naród wybrany - do robienia przekrętów .. mać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil