Adamczyk: W 2025 r. sieć autostradowa w Polsce będzie ukończona

W 2025 r. sieć autostradowa w Polsce zostanie ukończona - powiedział we wtorkowej "Rzeczpospolitej" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W budowie jest obecnie 120 km autostrad - zauważył minister.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Adamczyk był pytany o opóźnienia związane z realizacją inwestycji drogowych. Powiedział, że obecnie w inwestycje zaangażowane są "setki miliardów złotych", a tak wielkiemu procesowi inwestycyjnemu "zawsze towarzyszy niepokój". Przyznał, że toczą się rozmowy o waloryzacji umów z wykonawcami części prac, co ma związek z rosnącymi kosztami prac.

"W przypadku dróg realizujemy około 160 dużych projektów" - powiedział. "Przypadki zejścia z budowy lub zerwania kontraktu dotyczą zaledwie dziewięciu zadań, czyli niecałych sześciu procent" - wyliczył minister. Dodał, że część firm, np. włoskie, padło w wyniku perturbacji na rynkach zewnętrznych - w Ameryce Południowej czy Turcji.

Pytany o przejęty od Kapscha system poboru opłat powiedział, że proces ten odbył się sprawnie - "w sposób niezauważalny dla kierowców". Odniósł się też do raportu NIK, która zajmowała się tą sprawą. "NIK w swoim raporcie wysuwa też tezę, że po przejęciu przez GITD ponoszone są wyższe koszty utrzymania systemu, a tymczasem zalicza w poczet bieżących wydatków środki przeznaczone na przygotowanie nowego systemu poboru opłat" - powiedział. "Takie podejście wydaje się nie do końca uprawnione. Na budowę nowego systemu mamy czas do 2021 r." - powiedział w wywiadzie minister.

Adamczyk podkreślił, że w Polsce jest już ukończone 1670 km autostrad, co stanowi 87 proc. docelowej sieci. "W budowie mamy 120 km autostrad, w przetargu 22 km A18, jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na prawie 38-km odcinek A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. W 2020 r. planujemy przetargi na kolejne 112 km tej trasy" - zapowiedział.

Adamczyk był też pytany o budowę Rail Baltica. Zapowiedział, że do 2025 r. linia ta zostanie ukończona. "Pierwotnie tylko 30 proc. szlaku Rail Baltica miało być dostosowane do prędkości 160 km na godzinę, reszta do zaledwie 100 km na godzinę. Litwini, Łotysze, Komisja Europejska apelowali do nas, abyśmy zmienili te standardy projektowe. Zrobiliśmy to" - powiedział. Dodał, że jest "przekonany, że stan całej sieci kolejowej będzie u nas taki, jak w Niemczech". (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sel

To w takim razie kiedy skończą budowę sieci ekspresówek? bo buduje się znacznie mniej niż wcześniej.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 16 elear

A4 obok Wrocka to nie autostrada (dwa połatane pasy, bez pasa awaryjnego) no i codziennie po kilkanaście km korków na Karwianach...

! Odpowiedz
0 1 sel

Taki jest odcinek budowany przez PiS z Wrocławia do Legnicy , poniemiecki miał pobocze a dzisiaj nie ma z małymi wyjątkami. Nie ma nawet gdzie zjechać żeby przepuścić karetkę.

! Odpowiedz
16 8 isaura2000

To polska coś buduje? Ten koleś się ośmiesza i całe to jego ministerstwo

! Odpowiedz
2 8 jes

Jak nas mają szanować jak Polacy piszą "polska"??? Ale Niemcy czy Rosja napisałabyś zawsze z dużej litery.

! Odpowiedz
18 27 jes

Największym sukcesem jest korytarz powietrzny dla marszałka Kuchcińskiego na trasie Warszawa-Rzeszów i czasami zahaczająca o inne miejscowości. Trasa do pokonania w godzinę tylko gdzie można kupić bilet?

! Odpowiedz
24 15 talmud

dzieki programowi autostrada + mozna przejechac ze szczecina do przemysla 6.5h......teraz mozna zaczac budowac "korytarze powietrzne" a potem "miedzygalaktyczne" w 7demce kowalskiego.....

! Odpowiedz
4 13 jiira

Niestety ta mafia ma sie bardzo dobrze, niezaleznie od tego kto rzadzi...

! Odpowiedz
104 82 marxs

W budowie jest obecnie 120 km autostrad - zauważył minister.Ale nie dodał że te 120 km to budowy autostrad rozpoczęte przez PO za PIS ZERO(nie mylić z pewnym PISowskim ministrem)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil