REKLAMA
WEBINAR

ARP: w październiku krajowy węgiel był 2-3-krotnie droższy niż przed rokiem

2022-12-01 13:23
publikacja
2022-12-01 13:23

W październiku tego roku krajowy węgiel dla energetyki był przeszło dwa razy droższy niż przed rokiem, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał przeszło trzykrotnie - wynika z indeksów cenowych, opublikowanych w czwartek przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

ARP: w październiku krajowy węgiel był 2-3-krotnie droższy niż przed rokiem
ARP: w październiku krajowy węgiel był 2-3-krotnie droższy niż przed rokiem
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Agencja co miesiąc publikuje indeksy, obrazujące poziom krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa. Znaczący wzrost cen widoczny jest od sierpnia, kiedy dostawcy surowca renegocjowali umowy na jego dostawcy.

Z najnowszych danych wynika, że w odniesieniu do września, w październiku wartość indeksu węgla dla energetyki zmniejszyła się o 13,2 proc., a węgla dla ciepłownictwa - o 30,3 proc. Nadal jednak ceny pozostają na rekordowo wysokim poziomie.

Wartość indeksu węgla dla energetyki wyniosła w październiku 545,13 zł za tonę (w ujęciu jakościowym - 25,82 zł za gigadżul energii wyprodukowanej z węgla). W porównaniu z październikiem 2021 r. to więcej o 121,3 proc. Przed rokiem - zgodnie z indeksem ARP - tona węgla kosztowała 246,37 zł (w ujęciu jakościowym 11,37 zł za gigadżul).

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w październiku br. wartość 1051,11 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 43,55 zł za gigadżul). To 228,2 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy tona węgla dla ciepłownictwa kosztowała 320,29 zł (12,96 zł za gigadżul energii).

Jak podała w czwartek ARP, tegoroczny październik przyniósł stabilizację cen węgla na świecie - ceny w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) nie zmieniły się w odniesieniu do września 2022 r., wciąż jednak są wyższe niż przed rokiem o 36,9 proc.

W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów wyniosła w październiku br. 132,53 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 223,52 zł za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

ARP: w październiku kopalnie wydobyły 4,3 mln ton węgla, sprzedały 3,9 mln ton

W październiku br. produkcja i sprzedaż węgla kamiennego z polskich kopalń były wyższe niż w rekordowo słabym pod tym względem wrześniu, jednak nadal niższe niż przed rokiem - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Wydobycie osiągnęło 4,3 mln ton, a sprzedaż 3,9 mln ton.

W czwartek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w dziesiątym miesiącu 2022 r.

Zarówno wydobycie, jak i sprzedaż były w październiku niższe od wyników sprzed roku, kiedy wydobycie przekroczyło 4,7 mln ton, a sprzedaż zbliżyła się do 5,3 mln ton.

Październikowe wyniki są jednak lepsze od wrześniowych, kiedy kopalnie wydobyły 3,8 mln ton węgla, a sprzedały 3,7 mln ton. Miesięczna produkcja i sprzedaż krajowego surowca należały wówczas historycznie do najniższych - mniej węgla było jedynie w maju 2020 r., kiedy kopalnie dotknęła pandemia.

Jak wynika z danych ARP, w ciągu 10 miesięcy tego roku wielkość krajowego wydobycia węgla kamiennego wyniosła ok. 43,8 mln ton wobec ok. 45,6 mln ton w ciągu 10 miesięcy 2021 r., a sprzedaż zbliżyła się do 44,3 mln ton wobec ok. 48,1 mln ton przed rokiem.

Rekordowy w tym roku poziom miesięcznej produkcji, rzędu 5,5 mln ton, polskie kopalnie zanotowały w marcu, kiedy wydobycie węgla było najwyższe od 3,5 roku.

Stan zapasów węgla w końcu października tego roku był znacząco niższy w odniesieniu do października 2021 r., kiedy na zwałach leżało przeszło 3,1 mln ton surowca. W końcu października br. stan zwałów wynosił ok. 1,4 mln ton, wobec 1,1 mln ton miesiąc wcześniej.

Miesięczne statystyki ARP dostępne w prowadzonym przez Agencję portalu Polski Rynek Węgla obejmują okres od początku 2007 roku. W tym okresie najniższe wydobycie było w maju 2020 r., gdy kopalnie ograniczyły produkcję w związku z pandemią. Wyprodukowano wówczas blisko 3,2 mln ton węgla, a sprzedano ponad 3,4 mln ton. W normalnych warunkach rekordowy pod względem niskiego poziomu wydobycia i sprzedaży był tegoroczny wrzesień.

Na koniec października br. - jak podała w czwartek ARP - kopalnie zatrudniały 75,4 tys. osób, wobec 74,9 tys. miesiąc wcześniej oraz ponad 77,7 tys. osób przed rokiem. Od początku tego roku do końca października zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 2,1 tys. osób – pracownicy odeszli na emerytury lub skorzystali z ustawowych osłon socjalnych. Jednak we wrześniu i październiku więcej osób przyjęto do pracy w górnictwie niż z niej odeszło. (PAP)

mab/ mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
przeta to nasz wungiel to skąd ceny zagramaniczne panie ????

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki