ARP: 2,5 mln zł na granty dla trzech polskich firm

2019-10-11 15:23
publikacja
2019-10-11 15:23

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała w piątek z trzema polskimi firmami umowy dotyczące przekazania grantu na transfer technologii. Wartość grantów to 2,5 mln zł. Pieniądze w ramach unijnego programu Sieć Otwartych Innowacji trafią do SatRevolution, WS Kooperacja "PZL Mielec" i P.H.U Metering.

/ fot. Szymon Laszewski / FORUM

"Sieć Otwartych Innowacji (SOI) to instrument, który wspiera małe i średnie polskie przedsiębiorstwa w rozwoju technologicznym i finansuje ich postęp przez wsparcie zakupu technologii, patentów, licencji, wszystkiego co stanowi podstawę gospodarki opartej o wiedzę" - powiedział w czwartek wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski, który uczestniczył w konferencji prasowej dotyczącej podpisania umów.

Wyjaśnił, że Sieć Otwartych Innowacji pozwala zmniejszyć koszty zakupu przez firmy nowych technologii. "Aż do 80 proc. kosztów, które firma ma ponieść może być zrefinansowane z naszego grantu" - mówił. Dodał, że granty w ramach SOI pozwalają sfinansować część doradczą, aby firma mogła przygotować plan dotyczący jej potrzeb, a także transfer technologii, czyli dużą część tego, co kupuje. Chodzi, jak wyjaśnił, np. o zakup licencji na oprogramowanie, licencji na prawa autorskie do rozwiązań informatycznych czy technologii z różnych dziedzin - od branży kosmicznej po jubilerską.

Sieć Otwartych Innowacji ma funkcjonować jeszcze lata. "Mamy do rozdysponowania kilkadziesiąt milionów złotych dla firm, które będą chciały z tego instrumentu skorzystać. Liczymy, że w przyszłym roku będziemy mogli przedstawić kolejne ułatwienia i rozszerzenia tego programu" - powiedział.

Jak wskazał obecny na konferencji dyrektor rozwoju i innowacji ARP Bartosz Sokolnicki, Agencja podpisała w piątek umowy z trzema firmami. "Jedna dotyczy technologii kosmicznych - jej sygnatariuszem jest producent satelitów SatRevolution, który kupuje specjalistyczne oprogramowanie; drugą umowę zawarła WS Kooperacja "PZL Mielec" - firma technologii lotniczych, która kupuje specjalną metodę frezowania, którą można wykorzystać na rynku aerospace; a trzecią - podpisująca z nami już drugi grant firma Metering, zajmuje się sprzedażą m.in. wodomierzy, a nabyła technologię aktywanego monitorowania sieci wodociągowej" - poinformował.

Dodał, że suma tych grantów to ok. 2,5 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, która wspiera przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki