REKLAMA

Na nielegalnym hazardzie mieli zarobić ponad 150 mln złotych. Liczne zatrzymania

2023-03-27 11:15
publikacja
2023-03-27 11:15

50 osób zatrzymanych, zlikwidowane 382 nielegalne salony gier i prawie 2200 zabezpieczonych automatów – to efekty śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej i policjantów przeciwko grupie zajmującej się nielegalnym hazardem.

Na nielegalnym hazardzie mieli zarobić ponad 150 mln złotych. Liczne zatrzymania
Na nielegalnym hazardzie mieli zarobić ponad 150 mln złotych. Liczne zatrzymania
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Jej członkowie zarobili na tym procederze co najmniej 157 mln zł – podała w poniedziałek KAS.

To jedno z największych i najbardziej skomplikowanych śledztw w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach prowadzą od 2014 r. Przed czterema laty dołączyli do nich funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

Funkcjonariusze wkroczyli wtedy do siedzib kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, wchodzących w skład grupy. Zabezpieczyli dokumentację ewidencji zysków z automatów w nielegalnych salonach gier, elektroniczne nośniki danych, gotówkę oraz nielegalne automaty. Był to dopiero początek sprawy, nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej.

Proceder na ogólnokrajową skalę

"W toku śledztwa przesłuchano ponad 1000 osób, przeprowadzono oględziny ponad 100 nośników informatycznych i przeanalizowano obszerną dokumentację księgowo-rachunkową. Policjanci rozpracowali mechanizm, skalę przestępczego procederu i hierarchię grupy – podział i zakres ról jej poszczególnych członków" – podaje KAS.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, rozbita grupa przestępcza działała w latach 2011-2020 na terenie 15 województw. Główni organizatorzy kierowali rozbudowaną siatką. Zyski z nielegalnego hazardu oszacowano na przynajmniej 157 mln zł. "Podejrzani lokowali swoje dochody m.in. w nieruchomościach oraz wprowadzali je do obrotu gospodarczego, np. nabywali udziały spółek. W niektórych przypadkach sprawcy przenosili majątek na osoby niezwiązane bezpośrednio z grupą" – opisują śledczy.

Dzięki współpracy KAS i policji, zatrzymano 50 podejrzanych oraz zabezpieczono ich majątki o szacowanej wartości ponad 25 mln zł – m.in. nieruchomości, luksusowe przedmioty, gotówkę oraz środki na rachunkach bankowych.

Funkcjonariusze zlikwidowali 382 nielegalne salony gier, zabezpieczyli 2196 automatów do gier. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnych gier hazardowych i prania brudnych pieniędzy. 10 osób trafiło za to do aresztu, a pozostałe 40 objęto dozorem policji oraz zakazem kontaktowania się ze sobą. Podejrzanym grożą kary do 15 lat więzienia. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
peluquero
Kiedy zajmą się (akurat nie mówię tu o KAS) legalnymi bukmacherami którzy łamią prawa konsumenta już na poziomie regulaminów stosując abuzywne zapisy i to w ilości jakiej żadna 'umowa frankowa' nie widziała? A nie, przepraszam, za dostęp i praktycznie duopol na rynku odprowadzają podatek - nie było pytania.
zoomek
A giełda czy forexy są na legalu. To jak?
maxykaz
Hazard jest legalny tylko wtedy jak państwo to organizuje.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki