29.11.2016r.

Komentarz PLN:PLN konsoliduje w oczekiwaniu na impulsy z szerokiego rynku

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji kursu PLN wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,4196 PLN wobec euro, 4,1692 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1123 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1667 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,503% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu na rynkach nie przyniósł większych zmian - głównym impulsem do handlu były zmiany wyceny dolara amerykańskiego tuz poniżej niedawnych 14-letnich szczytów. Inwestorzy czekają na jutrzejszy OPEC, piątkowe NFP oraz weekendowe referendum we Włoszech. Dodatkowo rynek spekuluje na ile wcześniejsze założenia, iż propozycje D. Trumpa podbiją odczyty inflacyjne, będą właściwe. Lokalnie PLN otworzył się nieco mocniejszy, jednak ruch ten został dość szybko skorygowany w wyniku odbicia na USD. Również ceny długu wykazywały korelację z zachowaniem papierów na rynkach bazowych - lokalnie polskie papiery 10-letnie spadły do 3,46% w zakresie rentowności. Warto w tym miejscu wspomnieć o stosunkowo negatywnym raporcie ze strony OECD. Organizacja obniżyła prognozy wzrostu dla Polski do 2,6% (z 3%) na 2016r. oraz 3,2% z 3,5% na 2017r. Dodatkowo raport odnosi się do potencjalnego zagrożenia przekroczenia poziomu 3% deficytu (w 2018r.). Raport ten dość dobrze
podsumuje obawy związane z polską gospodarką oraz kwestią fiskalną w kolejnych latach. Ostatnie wskazania dot. odczytów za III kw. przyjęte zostały przez rynek negatywnie (m.in. flash PKB 2,5% wobec oczek. 2,9%). Choćby z tego powodu warto bliżej przejrzeć się również jutrzejszej publikacji finalnego odczytu PKB, gdzie poznamy szczegółową strukturę wzrostu. W szerszym ujęciu PLN pozostaje relatywnie słaby (również na tle koszyka CEE), jednak najprawdopodobniej do piątku pozostaniemy w ramach aktualnej konsolidacji (USD/PLN 4,1450-4,20 PLN).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z krajowej gospodarki. Szeroki kalendarz makro zawiera m.in. rewizję PKB za III kw. dla USA, odczyt inflacji CPI za listopad dla gospodarki niemieckiej.

Z rynkowego punktu widzenia najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada lekkie osłabienie PLN w ramach niedawnej konsolidacji. Do momentu opuszczenia zakresu 4,20-4,10 na USD/PLN najprawdopodobniej obserwować będziemy ruchu konsolidacyjne w oczekiwaniu na impulsy z szerokiego rynku. Teoretycznie mamy pakiet danych makro z kraju (PKB szczegółowe + czwartkowy PMI oraz rewizja ratingu), niemniej wydaje się, iż PLN pozostanie głównie zależny od wydarzeń i impulsów na szerokim rynku.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego
kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Specyfikacja i skład publikowanych instrumentów, w tym indeksów walutowych jest dostępna na stronie:

http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=981#demo
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil