25 proc. Ukraińców wyjedzie z Polski po większe pieniądze

75 proc. obywateli Ukrainy pracujących w Polsce planuje kontynuować zatrudnienie w naszym kraju, 25 proc. natomiast zamierza go opuścić, aby zarabiać więcej gdzie indziej. 

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

ManpowerGroup opublikował raport "Plany migracyjne pracowników z Ukrainy" stworzony na podstawie rozmów z 744 Ukraińcami pracującymi w Polsce. 75 proc. respondentów planuje pozostać w kraju, a 25 proc. zamierza wyjechać do innego państwa w celach zawodowych. W tej drugiej grupie jako kierunki emigracji wskazano - Niemcy (69 proc.), Czechy (15 proc.), Wielką Brytanię (3 proc.), Włochy, Stany Zjednoczone oraz kraje skandynawskie – po  2 proc.

Chęć opuszczenia Polski częściej deklarowali mężczyźni niż kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, w wieku 30-39 lat. Ukraińcy, którzy zamierzają obrać inny kierunek emigracji, zarabiają miesięcznie od 2000 do 2999 zł netto i mieszkają w Polsce nie dłużej niż 6 miesięcy. 

Najwięcej obywateli Ukrainy po opuszczeniu kraju chce podjąć zatrudnienie w sektorze produkcji przemysłowej (27 proc.), następnie w logistyce (16 proc,), budownictwie (16 proc,), IT (15 proc.), a także w gastronomii i hotelarstwie  14 proc. 

Powodem wyjazdu jest dla większości chęć wyższych zarobków  taką odpowiedź wśród planujących emigrację wskazało 56 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się takie powody, jak: wyższy standard życia (18 proc. wskazań), praca poniżej kompetencji w Polsce  18 proc., 14 proc. perspektywa lepszych warunków socjalnych, 13 proc.  perspektywa rozwoju zawodowego, a dla 10 proc. – bardziej przychylne prawo dotyczące zatrudniania obcokrajowców.

 Obawy dotyczące odpływu cudzoziemców z Ukrainy pogłębiła decyzja niemieckiego rządu, który ogłosił projekt ustawy otwierającej rynek pracy dla imigrantów spoza Unii Europejskiej. Ustawa będzie obowiązywała jednak dopiero od 2020 roku i dotyczyć będzie wykwalifikowanych pracowników znających minimum podstawy języka niemieckiego. W praktyce oznacza to barierę dla wielu pracowników fizycznych, która uniemożliwia nagłe podjęcie decyzji o wyjeździe do krajów zachodnich. Komunikat o otwarciu granic niemieckich w wielu przypadkach może nie zmienić planów obywateli Ukrainy co do wyjazdu z Polski. Wizy krajowe, karty pobytu, jak również paszporty biometryczne już wcześniej umożliwiały pracownikom z Ukrainy wyjazdy zagraniczne, a jednak znacząca część z nich postanowiła pozostać w Polsce. Ich chęć kontynuacji zatrudnienia w kraju nad Wisłą została podyktowana bliskością kulturową i terytorialną oraz łatwością nauki języka polskiego. Ponadto wielu obywateli Ukrainy wybiera nasz kraj jako miejsce idealne do pracy i życia z uwagi na stabilność zatrudnienia czy wsparcie w procesie legalizacji pobytu. Jeśli odpowiednio docenimy chęć pozostania obywateli Ukrainy i ich pracę w Polsce, będziemy mieć gwarancję, że porzucą ewentualne plany migracyjne i będą wspierać nasz rynek   komentuje Karolina Rząsa, Crossborder Recruitment Manager w Manpower. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 jaykob

Co za kraj i co za pensje skoro nawet Ukraińcy wyjeżdżają za chlebem.

! Odpowiedz
0 1 jacekpowszechny

Tak niestety wyglądają realia wielu gospodarek na świecie. Nie tylko polskiej, ale również innych. Brak innowacji, automatyzacji w niektórych sektorach tylko opieranie się na taniej sile roboczej. https://www.gmi.pl/blog/innowacje-a-rd/ Efekt? Ludzie wyjeżdżają za granicę albo idą do lepszej pracy. A tak można byłoby zaoszczędzić środki i płace wystrzeliłyby w górę. Tylko istnieje element ryzyka ;) Ale kto nie ryzykuje... :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 21 carlito1

Teraz "trendy" są Gruzini :) miałem Ukraińców spora część z nich to bardzo leniwi roszczeniowi ludzie.( są dobre wyjątki) . Ale jak mi paru wypaliło, że w Niemczech za taką pracę jak u mnie dostali by 5000€ na "łapu" . to powiedziałem, że biorę te prace zostawiam firmę i jadę sam do Niemiec robić po 8 godzin dziennie i "piątka w kieszeni" .. ( pracownicy niewykwalifikowani w budowlance, znaczy, operatorzy ręcznych urządzeń do przenoszenia materiałów sypkich ).........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 27 zamknackw

Niech jadą, czynsz najmu spadnie w końcu, ceny żywności też bo te 2.5 mln Ukraińców musi gdzie mieszkać i co jeść.

! Odpowiedz
26 42 h-b

Tak...W końcu przejrzeli na oczy... co tu można oficjalnie wielkiego zwojować na obecnym rynku zatrudniania za sumienną ,dobrą pracę raczej niewiele i to w wielu obecnie branżach i zawodach.

! Odpowiedz
13 31 jes

Można by napisać, że całe szczęście ale znając rząd pisowski na ich miejsce ściągną hindusów.

! Odpowiedz
13 22 h-b

Cóż...Europejski Lider od lat w ilości zawierania tanich,czasowych śmieciowych umów na rynku zatrudniania ,więc kto będzie tu chciał pracować na dłuższą metę ?????....

! Odpowiedz
2 13 bt5

Do greatmongo. Dla studentów w wakacje są inne zasady. Choć i nie brak studentów co po odwiedzeniu że dwustu restauracji i hoteli nic nie załatwili

! Odpowiedz
0 10 pomorzaninm

moze greatmongo wpadł w oko wlascicielowi :)

! Odpowiedz
6 49 bt5

Ale gdzie wyjadą Ukraińcy ? Właśnie chciałem jechać do Niemiec na pomoc w kuchni bo na budowę już nie chce słyszeć gdyż w branży budowlanej jest plaga oszustw. Całe łańcuchy podwykonawców i figa bez maku dla robotników. To przejdźmy do konkretów , na tego pracownika do pomocy w kuchni trzeba spełnić następujące warunki : wykształcenie gastronomiczne , doświadczenie w branży gastronomicznej, szybkość w pracy, znajomość języka niemieckiego. Ja nie mogę się na to załapać bo nie spełniam pierwszych dwóch warunków koniecznych, a Ukraińcy nie spełniają żadnego z tych warunków. Do Francji w Alpy też chciałem jechać do tego samego to tylko tyle się zmienia że zamiast niemieckiego wymagają francuski , no ale jeszcze jest wymagane entuzjastyczne podejście do pracy w kuchni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne