Policja drogowa przyjęła w styczniu br. ponad 1,1 tys. płatności bezgotówkowych związanych z opłaceniem mandatu na kwotę przekraczającą 133 tys. zł, podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).


W styczniu br. Policja otrzymała 1 890 terminali POS w ramach Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Obecnie kierowcy ukarani mandatem mają możliwość uregulowania płatności na miejscu zdarzenia, za pomocą karty płatniczej lub telefonu wyposażonego w aplikację BLIK. Partnerem Programu wybranym do obsługi transakcji bezgotówkowych w Policji jest Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o.
"Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo - tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze. Dla kierowców oznacza to znacznie większą wygodę i dużą oszczędność czasu dzięki uniknięciu zbędnych formalności" - powiedział wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz, cytowany w komunikacie.
Poza możliwością dokonania płatności bezgotówkowo, dotychczasowe sposoby, tj. uregulowanie należności przelewem lub wpłatą gotówkową, są wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal są zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, mają również do wyboru płatność kartą płatniczą.
Wyposażanie policyjnych radiowozów w terminale płatnicze POS realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z KIR zakłada bezpłatne wyposażenie jednostek administracji publicznej w terminale płatnicze POS oraz usługę WebPOS Paybynet, czyli rodzaj wirtualnego terminala, pozwalającego przyjąć płatność smartfonem bezpośrednio przez urzędnika w punkcie obsługi. Żadnych opłat nie ponoszą także płatnicy.
KIR podał, że do Programu zgłosiło się już 1 289 urzędów z całego kraju, a z 1 054 placówkami podpisano już umowy na instalację terminali POS lub uruchomienie WebPOS Paybynet. Do końca stycznia 2018 r. klienci zrealizowali w urzędach ponad 255 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 32,2 mln zł.
KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.