REKLAMA

13 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska w "czerwonym obozie"

2018-04-23 11:21
publikacja
2018-04-23 11:21
13 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska w "czerwonym obozie"
13 krajów UE z nadwyżką w finansach publicznych, Polska w "czerwonym obozie"
/ YAY Foto

13 krajów Unii Europejskiej zanotowało w ubiegłym roku nadwyżkę w sektorze finansów publicznych. Mimo bardzo dobrej koniunktury gospodarczej Polska nie znalazła się w tej grupie.

Mimo że uwagę opinii publicznej zazwyczaj przyciągają informacje dotyczące budżetu centralnego, to wskaźnikiem lepiej obrazującym stan finansów publicznych jest jednak saldo całego sektora finansów publicznych. Obok budżetu państwa w jego skład wchodzą również m.in. budżety samorządów czy fundusze: ubezpieczeń społecznych (FUS i KRUS) i drogowy (KFD). Jeszcze przed kilkoma tygodniami GUS szacował, że w ubiegłym roku deficyt sektora był najniższy co najmniej od 1995 r. (dokąd sięgają wyliczenia Urzędu) i wyniósł ledwie 1,5 proc. PKB. Dziś wynik został zrewidowany do 1,7 proc. PKB (-32,95 mld zł). Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, jest to związane z dokapitalizowaniem przez budżet podmiotów spoza sektora (czyli np. Polskiego Funduszu Rozwoju).

fot. / / GUS

Podczas gdy Polska zanotowała historycznie niewielki, ale jednak deficyt, 13 krajów Unii Europejskiej wypracowało nadwyżkę. W porównaniu do wielkości gospodarki, najbardziej na plusie była Malta (3,9 proc. PKB nadwyżki), za nią uplasowały się Cypr (1,8 proc.) i Czechy (1,6 proc.). Największy deficyt był dziełem władz Hiszpanii (-3,1 proc.) i Portugalii (-3 proc.). Cała Unia Europejska była 1 proc. na minusie - łączny deficyt sięgnął 146,6 mld euro i był o blisko 100 mld mniejszy niż rok wcześniej.

fot. / / Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Polska znalazła się w "czerwonym obozie", mimo że gospodarka kraju rosła w najszybszym tempie od 2011 r. Tempo wzrostu PKB na poziomie 4,6 proc. dało nam szóste miejsce w Unii Europejskiej - za Irlandią (7,8 proc), Rumunią (6,9 proc.), Maltą (6,6 proc.), Słowenią (5 proc.) i Estonią (4,9 proc.).

fot. / / Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Spośród tego grona tylko Rumunia miała wyraźnie wyższy deficyt sektora finansów publicznych niż Polska. Estonia i Irlandia były tuż pod kreską, Słowenia nieznacznie nad, a Malta odnotowała najwyższą nadwyżkę w UE.

Eurostat podał dziś również dane o wielkości długu publicznego na koniec ubiegłego roku. Najmniej zadłużeni są Estończycy (tylko 9 proc. PKB), Luksemburczycy (23 proc.), Bułgarzy (25,4 proc.), Czesi (34,6 proc.), Rumuni (35 proc.) i Duńczycy (36,4 proc.).; a najbardziej - Grecy (178,6 proc.), Włosi (131,8 proc.), Portugalczycy (125,7 proc.), Belgowie (103,1 proc.) i Hiszpanie (98,3 proc.). Dla Polski wartość wyniosła 50,6 proc., po spadku aż o 3,6 p.proc. będącym przede wszystkim zasługą szybkiego tempa wzrostu gospodarczego i umocnienia złotego.

Tymczasem Ministerstwo Finansów poinformowało, że po marcu w budżecie państwa odnotowano 3,1 mld zł nadwyżki.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki