REKLAMA
PIT 2023

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS częściej kontroluje L4

2023-05-24 06:56
publikacja
2023-05-24 06:56

ZUS coraz częściej kontroluje osoby zaświadczeniami o czasowej niezdolności do pracy. Resort zdrowia przygląda się też lekarzom, którzy masowo wystawiają zwolnienia - pisze w środę "Rzeczpospolita". 

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS częściej kontroluje L4
Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS częściej kontroluje L4
fot. Elle Aon / / Shutterstock

Jak informuje "Rz", w I kwartale 2023 r. przeprowadzono 117,2 tys. kontroli L4.

"To więcej o ponad 5 proc. niż w poprzednim kwartale. Statystyki pokazują też, że ZUS wykrywa coraz więcej nadużyć. O ponad 7 proc. wzrosła liczba decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych" - podaje dziennik.

Reklama

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że nieprawidłowości występują też po stronie lekarzy. "Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że zidentyfikowano 700 medyków, którzy w I kwartale tego roku wypisali przynajmniej 30 zwolnień dziennie. Dlatego zapowiada wprowadzenie minimalnego czasu, który byłby potrzebny do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z pacjentem" - podano.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, cytowanego w dzienniku, powinno się dążyć do eliminowania nieprawidłowości występujących zarówno wśród medyków, jak i ubezpieczonych. "Szczególnie jeżeli lekarz nie ma bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, przeprowadzony wywiad powinien być tym bardziej szczegółowy. Z pewnością potrzebne jest określenie standardów" – wskazał ekspert cytowany przez "Rzeczpospolitą".

szz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki