Zmarł przewodniczący OPZZ Jan Guz

W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r.

(fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM)

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Przewodniczącego OPZZ Jana Guza. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi" – poinformowano w piątek na stronie internetowej Ogólnopolskiego Porozumienia Zwiazków Zawodowych.

"Otrzymałem wiadomość o śmierci Jana Guza kilka godzin temu w szpitalu w Warszawie" – powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Jan Guz urodził się w 1956 r. Ukończył nauki polityczne. Był też absolwentem podyplomowego studium menadżerskiego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował w Ochotniczych Hufcach Pracy, m.in. jako wychowawca młodzieży i jako zastępca komendanta hufca. Następnie jako główny mechanik, kierownik działu mechanicznego, współzarządzał wieloma przedsiębiorstwami. Był także przewodniczącym struktur terenowych OPZZ. Ukończył wiele kursów, m.in. kurs dla trenerów z zakresu ubezpieczeń społecznych, kurs nadzoru właścicielskiego, szkolenie pedagogiczne dla wykładowców i instruktorów. W latach 1997-2004 był wiceprzewodniczącym OPZZ, a od kwietnia 2004 r. – przewodniczącym OPZZ.

W okresie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych. Był m.in. radnym samorządu terytorialnego, wiceprzewodniczącym wojewódzkiej rady zatrudnienia, członkiem rady nadzorczej oddziału zakładu ubezpieczeń społecznych, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej ZUS, członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, przewodniczącym Rady Programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego. Jako przewodniczący OPZZ w 2004 r. został powołany na funkcję wiceprzewodniczącego Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku 2015 r. z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.

Był członkiem międzynarodowych organizacji związkowych: Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Międzynarodowej Konfederacja Związków Zawodowych. Był autorem wielu publikacji z zakresu polityki społecznej i gospodarczej.

"Przewodniczący OPZZ Jan Guz zawsze z zaangażowaniem reprezentował pracowników zrzeszonych w związku, będąc niejednokrotnie twardym partnerem do rozmów. Rodzinie, bliskim oraz członkom OPZZ składam wyrazy najgłębszego współczucia" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.(PAP)

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Karolina Kropiwiec

dsr/ kkr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 szlachta-nie-pracuje

na każdego przyjdzie czas im bardziej intensywnie człowiek żyje tym szybciej umiera niestety

! Odpowiedz
2 4 and00

Żal człowieka,
Karierę robił jak Miller, od robotnika OHP, ukończył Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie, wieloletni członek k PZPR ( od '70), członek rady nadzorczej ZUS
Wspaniałe

! Odpowiedz
0 9 zkurcz

Nie doczekał emerytury, faktycznie żyjemy coraz dłużej...

! Odpowiedz
3 4 marianpazdzioch

Nic wartego wspomnienia.

! Odpowiedz
2 5 grzegorzkubik

Za dużo tu chamstwa.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 6 pomorzaninm

kilka razy go oglądałem w TV jego wypowiedzi mnie roznosily...dobrze ze juz odszedl, Polsce nie potrzeba takich ludzi z takimi poglądami.

! Odpowiedz
5 16 cwany_lis

Pan Jan Guz kiedyś obrońca ładu i porządku w szeregach ORMO .
Służę dokumentami oraz odręcznie napisanym podaniem z prośba o włączenie w szeregi ORMO.
Bardzo zaangażowany instruktor KW PZPR.
Komusze dziecko poprzedniego sytemu
Zal mi rodziny z którą nie spotka się na łonie Bożej miłości.
Dlaczego się nie nawróciłeś ?
Nigdy się nie dowiemy ......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 teofil

W telewizji Go widziałem i generalnie nie podzielam jego poglądów. Szacun za to, że swoje przedstawiał z klasą i zawsze uzasadniał. Lider wiosny mógłby się sporo od Niego nauczyć.

! Odpowiedz
12 8 jasiek2017

Duda z Kacperkiem jeszcze dlugo pozyja. ehhhhh

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil