"Złotowieści": parytet złoto - srebro

Relacja cen złota do srebra to jedno z najstarszych zagadnień w świecie finansów. Oba kruszce pełniły funkcję pieniądza od czasów starożytnych. Oba świetnie się do tego nadają z tą różnicą, że złoto zawsze było znacznie cenniejsze.

(Bankier.pl)

W przeszłości w różnych systemach monetarnych złoto było wyceniane 12-20- krotnie wyżej od srebra. Te starożytne przeliczniki były ustalane w sposób nieco „magiczny”, ale jakimś dziwnym trafem mniej więcej oddawały różnice w występowaniu obu metali w przyrodzie (mniej więcej w stosunku 17 do 1).

Użyj kodu INWESTOR, a otrzymasz ofertę rocznej prenumeraty "Złotowieści" z 50-procentową zniżką - skorzystaj >>

(Bankier.pl)

Dziś uncja złota wyceniana jest na ok. 81 uncji srebra. A więc historycznie bardzo wysoko. Kiedyś wierzyłem, że parytet złoto-srebro prędzej czy później wróci do swych poziomów sprzed XX wieku. Teraz już nie jestem o tym tak bardzo przekonany.

Pełna wersja tekstu wraz z analizą bieżącej sytuacji na rynku złota dostępna jest tylko dla abonentów "Złotowieści" - biuletynu inwestycyjnego poświęconemu rynkowi metali szlachetnych.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 talmud

krzychu a co robic z platyna? czy beda jakies wiesci

! Odpowiedz
9 11 and00

Nie zawsze złoto było droższe, a już na pewno znacznie.
W starożytności w Egipcie był moment że srebro było droższe.
Ogólnie srebro dobrze się trzymało do odkrycia ameryki bo wbrew pozorom to stamtąd znacznie więcej srebra napływało, i srebro traciło w stosunku do złota.
Teraz złoto to taka wydmuszka, w sumie nikt tego nie potrzebuje, ale jest cenne bo ludzi są o tym przekonani, i są gotowi je kupować.
Pamiętacie jak było 10 lat temu po 200$ za oz, a $ po 2zł? I nikt (no może poza kilkoma kolegami terza zapewne milionerami, którzy są tu największymi fanami złota) nie kupował.
Ze złotem trochę problem, nie dość że nie ma z niego pożytków, to Jeszce trzeba pilnować, ponosić koszta przechowania...
A jego wielbiciele to taka sekta jak amatorzy Apple, albo Nvidia vs reszta świata :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 18 open_mind

Panie Krzysiu proponuje abyś pan zajął się tematem: Gdzie na maksa korzystnie się zadłużać,- tak elity doprowadziły lud że ich się nie odzwyczai od tego procederu zadłużania, i tylko to lud interesuje, to tak jak by zacząć wmawiać komuś aby zaprzestał używać narkotyki albo korzystać z agencji towarzyskiej. Te zmiany muszą przyjść w sposób naturalny czyli z upadkiem finansowym, a pan cięgle o złocie! Kto dziś ma kasę na złoto ? O długu pan pisz jakie to dobrodziejstwo pogrążać się w tym procederze! Że możemy wejść w posiadanie w zasadzie wszystkiego podpisując odpowiedni cyrograf, czy to nie wspaniałe czasy? I od razu pana poczytność i notowania skoczą do góry, słuchaj pan bardziej doświadczonego. Ps. O stanie posiadania złota się nie pisze bo to tak jak z mądrością albo się ją posiada albo nie. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 3 krypsy

Jeśli Bitcoin zabierze rynek złotu, a jest to nietrywialne ryzyko, to stosunek złota do srebra może istotnie wrócić do tego z przed XX wieku, bo cena złota jest dużo bardziej spekulacyjna. Srebro ma więcej zastosowań w przemyśle.

! Odpowiedz
2 16 karbinadel

Jeśli zabierze, to kapitał czysto spekulacyjny, obracający wirtualnymi kontraktami. Natomiast obecna cena złota jest tylko nieznacznie wyższa niż koszty wydobycia, więc jeśli jest tu spekulacja, to raczej cena jest sztucznie zaniżana (np. przez Rosję i Chiny, gromadzące zasoby fizycznego kruszcu)

! Odpowiedz
2 2 krypsy odpowiada karbinadel

Relacja do ceny wydobycia jest zawsze podobna: jeśli kruszec drożeje to opłaca się wydobywać z miejsc gdzie kosztuje to więcej i vice versa. Marża górników jest więc zwykle podobna, ale to nie determinuje popytu. Jeśli ten spadnie, to po prostu kompanie wydobywcze zamkną więcej kopalni.
To o czym mówię, to funkcja złota jako store-of-value. Dla bitcoina jest to w tym momencie główne zastosowanie czym w naturalny sposób konkuruje bezpośrednio ze złotem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 karbinadel odpowiada krypsy

Bitcoin ma pełnić funkcję store-of-value? To chyba jakiś żart :)

! Odpowiedz
3 21 trendwalker

Co do srebra, to historycznie gdy mieliśmy rajd na metalach szlachetnych to cena srebra zazwyczaj rosła szybciej (w drugim kierunku taka sama zależność). Słaby dolar dzisiaj i coraz większa niepewność daje dobre warunki dla kruszców. Co do srebra to polecam: http://bit.ly/2GxRstW

! Odpowiedz
6 12 karbinadel

Kiedyś ogromne ilości srebra zużywał (bezpowrotnie) przemysł materiałów światłoczułych. Od czasu upowszechnienia się fotografii cyfrowej mamy nadpodaż srebra

! Odpowiedz
1 2 mjwhite

Dodam że w przemyśle również srebrne elementy stały się jedynie posrebrzane.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SREBRO 0,00% 17,45
2020-01-29 16:35:00
USD/PLN 0,44% 3,8912
2020-01-29 16:38:00
EUR/PLN 0,27% 4,2822
2020-01-29 16:38:00
EUR/USD -0,15% 1,1005
2020-01-29 16:38:00
CHF/PLN 0,29% 3,9920
2020-01-29 16:38:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil