REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Źle zaparkowana hulajnoga odholowywana na koszt właściciela

2021-12-01 13:22
publikacja
2021-12-01 13:22
Źle zaparkowana hulajnoga odholowywana na koszt właściciela
Źle zaparkowana hulajnoga odholowywana na koszt właściciela
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Zgodnie z nowymi przepisami hulajnoga elektryczna jest usuwana z drogi na koszt właściciela w przypadku m.in. pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu – informuje serwis Prawo.pl. Dyspozycję przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi wydaje w określonych sytuacjach m.in. policjant lub strażnik gminny.

Od 20 maja br. obowiązują przepisy regulujące status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego: segwayów, deskorolek elektrycznych, monocykli. Ustalają one m.in. warunki techniczne dla takich pojazdów, miejsca, po których mogą poruszać się, dopuszczalne prędkości oraz warunki uprawniające do kierowania tego typu pojazdami. A także sankcje za nieprzestrzeganie przepisów.

Ministerstwo Infrastruktury znowelizowało też art. 130a Prawa o ruchu drogowym, dotyczący m.in. procedury usunięcia pojazdu z drogi oraz związanych z tym kosztów. Usunięty pojazd umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów maksymalna wysokość opłaty za usunięcie hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego to 123 zł, a za każdą dobę przechowywania – 23 zł.

Konsekwencją wprowadzenia obowiązku odholowywania hulajnóg elektrycznych jest dostosowanie uchwał rad powiatów i miast, podejmowanych na podstawie art. 130a ust. 6 Prawa o ruchu drogowym, a także umów zawartych przez powiaty na wykonywanie czynności związanych z usuwaniem i parkowaniem pojazdów. Wiele samorządów np. Lublin, Wrocław, Sopot, Bydgoszcz, Olsztyn już takie uchwały podjęło. Tylko w Warszawie, jak informują Straż Miejska i Zarząd Dróg Miejskiej w ciągu ostatnich 6 miesięcy z ulic centrum wywieziono ok. 2 tys. źle zaparkowanych e-hulajnóg. Za każdym razem naliczana była opłata 123 zł, bo taką ustaliło miasto.

Zatem, jeśli policjant lub strażnik gminny stwierdzą, że jakaś elektryczna hulajnoga została zaparkowana niezgodnie z przepisami, muszą wydać dyspozycję jej usunięcia. Dyspozycja trafia do wyłonionej w przetargu firmy, zajmującej się usuwaniem pojazdów, która przewozi hulajnogę na strzeżony parking.

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
xiven
no ale to można podnieść ręką i przestawić o metr...

chociaż ja osobiści proponuje traktować butem bo własności NWO nie ma co szanować
pozhoga
Hulajnoga - pojazd na miarę aspiracji pokolenia podartych portek i jedzenia z trawy.
nostsherlock
Czy ja to dobrze zrozumiałem? Ktoś wypożyczy hulajnogę, źle ją zaparkuje, więc zostanie ona odholowania na parking strzeżony bez możliwości wypożyczenia dopóki właściciel hulajnogi (firma wynajmująca) nie zapłaci mandatu? W ten sposób funkcjonariusze mogą sami wypożyczać hulajnogi a potem je zostawiać w niedozwolonym Czy ja to dobrze zrozumiałem? Ktoś wypożyczy hulajnogę, źle ją zaparkuje, więc zostanie ona odholowania na parking strzeżony bez możliwości wypożyczenia dopóki właściciel hulajnogi (firma wynajmująca) nie zapłaci mandatu? W ten sposób funkcjonariusze mogą sami wypożyczać hulajnogi a potem je zostawiać w niedozwolonym miejscu wypisując mandat i kosząc prowizję od spółki, która jest właścicielem
jenak
Czy to ma być mercedes czasów nowożytnych? Jak toto można źle zaparkować?
pozhoga
Spróbuj przejść chodnikiem prowadząc wózek dziecięcy gdy jakiś GWniarz akurat tu postawił hulajnogę w poprzek.
jenak odpowiada pozhoga
W ten sposób to i buty można źle zaparkować, a nawet czapkę.
pozhoga odpowiada jenak
Oj, nie prowadziłeś Ty nigdy wózka dla dzieci...
dolar36
w końcu de bile się nauczą! widząc gdzie te czeremy zostawiają hulajnogi, mam wrażenie że to małpy nie ludzie
xiven
przecież to nie ich, po co by je mieli szanować, rzucić i iść dalej...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki