REKLAMA

Zielone światło dla autobusów Ursusa

2015-04-14 12:39
publikacja
2015-04-14 12:39

Zarząd Ursusa poinformował, że 13 kwietnia 2015 roku spółka otrzymała europejskie świadectwo homologacji na autobus elektryczny Ursus EkoVolt. W reakcji na te doniesienia akcje Ursusa drożały we wtorkowe popołudnie o ponad 2%.

Zielone światło dla autobusów Ursusa
Zielone światło dla autobusów Ursusa
/ internet

Zielone światło dla autobusów Ursusa
Zielone światło dla autobusów Ursusa (internet)

- Wyprodukowanie przez Emitenta autobusu elektrycznego stanowi po trolejbusach kolejny krok w realizacji strategii Zarządu URSUS SA, będącej odpowiedzią Spółki na zapotrzebowanie na innowacyjne i ekologiczne produkty. Uzyskane świadectwa homologacji na autobus EKOVOLT ma charakter międzynarodowy i umożliwia Spółce sprzedaż autobusu elektrycznego na rynku polskim oraz na rynkach Unii Europejskiej - napisano w komunikacie.

Projekt jest tworzony wspólnie z Politechniką Lubelską i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie. Następnym krokiem po uzyskaniu homologacji mają być testy prototypu w ruchu miejskim przez lubelskie MPK.


Elektrobus Ursusa jest zasilany bateriami litowo-jonowymi o łącznej pojemności 120 kWh. Na jednym naładowaniu baterii pojazd będzie w stanie pokonać blisko 110 km. Na przystankach końcowych mają zostać zamontowane ładowarki, które pozwolą w kwadrans naładować około 80% baterii. Baterie będzie można także w łatwy sposób wymieniać, ponieważ umieszczone będą one po bokach pojazdu, a nie na jego dachu.

Ursus to legenda polskiej wsi, która po niedawnych problemach powoli podnosi się z kolan. Ważnym momentem w najnowszej historii Ursusa był rok 2011, kiedy to spółka połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa spółką POL-MOT Warfama SA. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów. W roku 2014 spółka pokazała pozytywne wyniki finansowe napędzane m.in. poprzez duży kontrakt w Etiopii.

/at

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~krzych
Ten autobus to powinni zaopatrzeć jeszcze w ogniwa słoneczne na dachu i zaoferować państwom arabskim.Paradoksalnie to ten autobus ze znana nazwa URSUS - może stać sie hitemm a nie jakieś maszyny rolnicze.
~cool123
Autobusy elektryczne są bez sensu na baterii li-ion. Jedno ładowanie starcza na 110km w korku i w warunkach miejskich napewno dużo mniej. Zakładając że będą to dobre( drogie ) ogniwa wystarczą na 700 ładowań. Czyli min co rok trzeba wymienić i pozbyć się starych co nie jest łatwe przy takich ilościach - jedna bateria to ok. 20000 Autobusy elektryczne są bez sensu na baterii li-ion. Jedno ładowanie starcza na 110km w korku i w warunkach miejskich napewno dużo mniej. Zakładając że będą to dobre( drogie ) ogniwa wystarczą na 700 ładowań. Czyli min co rok trzeba wymienić i pozbyć się starych co nie jest łatwe przy takich ilościach - jedna bateria to ok. 20000 bateri od smartfona co oni będą z tym robić? Bez baterii nowej generacji najlepszym rozwiazaniem jest silnik benzynowy pod wzgledem ekonomicznym i ekologicznym.
~TerazJa

Baterie na bazie litu są tak niebezpieczne, że przez lata były dopuszczane do sprzedaży jedynie w formie zamkniętych pakietów zawierających w środku cały komputer zabezpieczający ich pracę (np. do laptopów). Oczywiście marketing przeparł wszystko i teraz można już kupować ogniwa. Oprocz samozapłonu i skłonności do eksplozji

Baterie na bazie litu są tak niebezpieczne, że przez lata były dopuszczane do sprzedaży jedynie w formie zamkniętych pakietów zawierających w środku cały komputer zabezpieczający ich pracę (np. do laptopów). Oczywiście marketing przeparł wszystko i teraz można już kupować ogniwa. Oprocz samozapłonu i skłonności do eksplozji warto przypomnieć sobie, ,że sole litu są psychoaktywne. Gratuluję eko-naiwniakom.
PS: o ile wiem ten typ barerii źle znosi szybkie ładowanie.
~wiesniak
Brawo!
To jest przyszlosc. Za 20-30 lat silinik spalinowy bedzie tak czestym gosciem w cywilizowanym swiecie jak mercedes beczka obecnie...
Czesc inzynierow z Tesli zalozyla odrebna firme ktora ma sie skupic na elktrycznych ciezarowkach- smieciarkach... . Temat nie nowy ale niezwykle chodliwy i oszczedny, szczegolnie jak sie
Brawo!
To jest przyszlosc. Za 20-30 lat silinik spalinowy bedzie tak czestym gosciem w cywilizowanym swiecie jak mercedes beczka obecnie...
Czesc inzynierow z Tesli zalozyla odrebna firme ktora ma sie skupic na elktrycznych ciezarowkach- smieciarkach... . Temat nie nowy ale niezwykle chodliwy i oszczedny, szczegolnie jak sie ma dowsiadczenie przez kilka dekad z trolejbusami.
Niestety zakonczy sie to tak ze inzynierowie dostana w koncu intratne oferty pracy albo na zachodzie albo na wschodzie i prysna z pomyslami... .
~chłop
niestety, bardzo wielu inżynierów z Tesli została wykupiona przez Microsoft, w celu rozwijania ich projektów. Brak mi przekonanania do tego ostatniego koncernu.
~hi
Ursus nie podnosi się z kolan... to inna firma, nazwę sobie kupili.
~Pollokolooo
Autobusy i ogólnie komunikacja publicza to przyszłość ,tak jak małe eko autka. Oczywiście giganci paliwowi nie dopuszczą przez kolejne 30 lat do dużych zmian w Polsce ale za jakieś 45-50 lat jest to całkiem realny biznes.
~qwerty
W 15 minut naładowanie 80% baterii o pojemności 120kWh... No to na przystankach końcowych planują stawiać trafostacje o mocy około 0,5MW
~retrol
żarówki będą przygasać w oklicznych budynkach...:)) ale nie to jest największym problemem, takie baterie przy conajmniej 2 ładowaniach na dzień po roku będą miały mniej niż połowę oryginalnej pojemności, bedzie trzeba cały pakiet pewnie co roku wymieniać a cena takich baterii to pewno zbliżona do ceny całego autobusu z napędem żarówki będą przygasać w oklicznych budynkach...:)) ale nie to jest największym problemem, takie baterie przy conajmniej 2 ładowaniach na dzień po roku będą miały mniej niż połowę oryginalnej pojemności, bedzie trzeba cały pakiet pewnie co roku wymieniać a cena takich baterii to pewno zbliżona do ceny całego autobusu z napędem spalinowym.
~retrol odpowiada ~retrol
a cały taki autobus to potężne akumulatory, małe silniczki elektryczne z układem sterowania i kawałek blachy, żeby się nie okazało że bardziej ekonomiczna od wymiany baterii będzie wymiana całego pojazdu :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki