REKLAMA

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą praworządności ws. Polski, Bułgarii, Rumunii. Mołdawii i Turcji

2017-10-11 23:40
publikacja
2017-10-11 23:40

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Starego Kontynentu. Dotyczy ona Polski, Bułgarii, Rumunii. Mołdawii i Turcji. W rezolucji wezwano te kraje do pełnego wdrożenia praworządności.

fot. / / TASS

W opublikowanym dokumencie wezwano polskie władze, aby wstrzymały działania, które mogą zagrozić rządom prawa, w szczególności niezawisłości sądów, oraz działania wobec Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie wyboru jej członków.

W rezolucji zaapelowano też do polskich władz, aby przeprowadzana w kraju reforma sądownictwa była zgodna z normami Rady Europy w zakresie praworządności, demokracji i praw człowieka - w kontekście wprowadzenia przepisów, które mają zakończyć kadencję sędziów KRS oraz pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

W dokumencie znalazły się także zalecenia współpracy z Komisją Wenecką oraz realizacji jej postanowień, szczególnie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgromadzenie zwróciło się też do Komisji Weneckiej o opinię między innymi w sprawie przedstawionych przez prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Rady Sądownictwa.

Wniosek o przyjęcie rezolucji złożył wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Bernd Fabritius.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/assembly.coe.int/mile/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki