REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Zatrważające statystyki zgonów. Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem

2022-12-07 06:45
publikacja
2022-12-07 06:45

Umiera nas przez cały czas więcej niż przed pandemią. W ciągu 48 tygodni tego roku w Polsce zmarło 408 tys. ludzi. To o 30 tys. więcej niż w 2019 r. – pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Zatrważające statystyki zgonów. Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem
Zatrważające statystyki zgonów. Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Według gazety w okresie styczeń–listopad 2022 r. zmarło o 56 tys. Polaków mniej niż w tym samym okresie rok temu. Zdaniem dziennika to tylko pozornie powód do optymizmu.

"Wtedy szalała pandemia, teraz się skończyła, a zgonów wciąż jest więcej niż przed nią" – stwierdza dziennik. Ocenia, że w tym roku może umrzeć ponad 440 tys. Polaków.

"Spodziewaliśmy się, że w 2022 r. będzie więcej zgonów niż w 2019 r. z powodu starzenia się ludności. Ale jest gorzej niż oczekiwaliśmy z uwagi na dług zdrowotny" – podkreśla cytowany przez gazetę demograf prof. Piotr Szukalski.

Dziennik powołuje się na raport OECD Healthat Glance 2022. Pokazał on sytuację zdrowotną państw UE po pandemii. Wynika, z niego "że wszędzie było źle, ale nad Wisłą wyjątkowo dramatycznie".

Dziennik podaje, że liczba nadmiarowych zgonów (w porównaniu ze średnią z lat 2016–2019) w trakcie pandemii (od marca 2020 r. do czerwca 2022 r.) była w Polsce trzecią najwyższą w Europie. Według gazety "gorzej było tylko w Bułgarii i Rumunii". Dziennik zwraca uwagę, że fatalnie wypadamy też pod kątem długości życia. Znaleźliśmy się w gronie czterech państw, w których strata była największa: u nas wyniosła 2,4 roku, czyli dwa razy więcej niż średnia unijna. Przed nami są tylko Słowacja, Bułgaria i Rumunia – zauważa "DGP".

"Widać tu związek z nakładami na zdrowie: te państwa mają jedne z najniższych w stosunku do PKB" – pisze dziennik. Dodaje, że w Polsce – według wyliczeń OECD – wydatki publiczne na ten cel wyniosły w 2020 r. 4,7 proc. PKB. "Razem z Łotwą plasuje to nas na szarym końcu wśród krajów UE" – stwierdza.

Resort zdrowia wskazuje, że nakłady na zdrowie zwiększają się. "W 2020 r. wyniosły 116,3 mld zł, co stanowiło wzrost o ponad 13 proc. w stosunku do 2019 r." – mówi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez gazetę. (PAP)

maja/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (55)

dodaj komentarz
lenaa
Wychodzi lockdown bo srowid, zamykanie służby zdrowia bo srowid, strasznie ludzi bo srowid itd. To po części Wasza wina Bankierze, wy również plyneliście z tą narracją
carlito1
ale kasą z nieodliczalnej popapranie wysokiej składki zdrowotnej nie gardą w kieszeń?
jpelerj
Nie Polska. Rząd PIS. Gardzi zdrowiem Polaków, bo sobie uchwalił szpital dla wybrańców.
karbinadel
Jeśli zamiast leczenia większość stosuje modlitwę, to nie ma się co dziwić
qart
Wszędzie w Europie rekordy zgonów. Po kilkanaście do 20% powyżej normy. I media milczą. W końcu każdy przyjmował ochoczo reklamy szczepień...
zoomek
https://www.youtube.com/watch?v=ijopbI78Ov0
NOWY USTRÓJ AUSTRALII, NOWY USTRÓJ ŚWIATA DEMOKRACJA TOTALITARNA NAPISY PL
pstrzezek
Skoro łatwiej się wydaje na TVP niż na SZ... priorytety muszą być
ministerprawdy
2 lata wyłączenia służby zdrowia i niszczenia narodu na covida daję efekty.
libertas
Cywilizacja życia w Polsce jak widać w rozkwicie :)
hfjdj
Byłem ostatnio w mieście circa 60k. mieszkańców. Na obrzeżach smród okropny. Smażyłem naleśniki, myślę sobie otworze trochę okno, jak wjechało czadem to od razu to okno zamknąłem. Badałem czy to może gdzieś sąsiada nie dymi mi prosto w okno ale nie. To po prostu taka zawiesina dymu była śmierdzącego. Nie da się być zdrowym w takich warunkach.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki