REKLAMA

Zabraknie szczepionek na grypę? Porozumienie Zielonogórskie alarmuje

2021-08-26 11:17
publikacja
2021-08-26 11:17
Zabraknie szczepionek na grypę? Porozumienie Zielonogórskie alarmuje
Zabraknie szczepionek na grypę? Porozumienie Zielonogórskie alarmuje
fot. Rido / / Shutterstock

Wprowadzenie ograniczeń zmniejszy dostępność szczepionek dla pacjentów – zauważa Porozumienie Zielonogórskie. Ostrzega, że nałożenie się dwóch chorób – COVID-19 i grypy – może spowodować wzrost liczby powikłań.


Szczepionki przeciw grypie trafią do aptek na początku września. Do POZ-ów mają być dostarczone dopiero w październiku i w znacznie mniejszych ilościach.

W informacji przekazanej w czwartek PAP przez Federację Porozumienia Zielonogórskiego zwrócono uwagę na skutki zmiany zasad dystrybucji szczepionek przeciw grypie.

"Mimo że trwa pandemia COVID-19 inne choroby, takie jak grypa, nie zniknęły" – zaznacza Agata Sławin, lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego. Zwraca uwagę, że w ubiegłym roku dużo więcej osób niż w minionych latach było zainteresowanych tymi szczepieniami. "Obawiamy się, że wprowadzone ograniczenia w dystrybucji zmniejszą ich dostępność dla pacjentów" – wskazała.

Zwróciła uwagę, że przed pandemią do tej pory przeciwko grypie szczepiło się ok. 4 proc. Polaków. "W minionym roku wyjątkowo nie trzeba było szczególnie promować tej formy profilaktyki. Strach przed koronawirusem spowodował, że pacjenci bombardowali swoich lekarzy rodzinnych telefonami w tej sprawie" – zwraca uwagę Porozumienie Zielonogórskie.

Według Agaty Sławiny szczepić się przeciw grypie należy co sezon, ale w czasie epidemii są ku temu dodatkowe powody.

"Grypa bywa bagatelizowana, mimo że jest bardzo poważną chorobą i zawsze, nie tylko w czasie epidemii, należy ją tak traktować" – zaznacza lekarka. Dodała, że bywają lata, kiedy można zaobserwować dużo powikłań. "Teraz mamy dodatkowo koronawirusa. Nałożenie się tych dwóch problemów może spotęgować liczbę powikłań zarówno po grypie, jak i po COVID-19" – ostrzega lekarka

Poinformowała, że zalecenia dotyczące grup pacjentów szczególnie narażonych na infekcję grypową w czasie epidemii się nie zmieniły. "Podobnie jak w poprzednich latach szczepienia zalecane są przede wszystkim dzieciom, osobom starszym oraz cierpiącym na schorzenia przewlekłe (m.in. kardiologiczne i cukrzycę)" – powiedziała.

Zaznaczyła, że w takich przypadkach nie wystarczy, że zaszczepi się tylko ktoś szczególnie narażony na powikłania pogrypowe.

"Powinni się zaszczepić wszyscy domownicy właśnie po to, by taką osobę chronić. Nazywamy to strategią kokonu. Nie jestem w grupie ryzyka, nie boję się, ale mieszkam z małym dzieckiem czy starszą osobą. Szczepię się z troski o nie, bo je kocham. Tak powinniśmy do tego podchodzić" – wyjaśniła.

Porozumienie Zielonogórskie działa w 15 województwach, skupia 13 tys. lekarzy sprawujących opiekę nad 12 mln pacjentów. Stanowi największą organizację pracodawców ochrony zdrowia w Polsce. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zzibi2
na co?
przecież grypa umarła na covid
zenonn
Promocja medykamentów i nowych potrzeb
Każdy musi dużo kupować w aptece
Nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani.

1,3 mld - tyle osób powyżej 30. roku życia na całym świecie choruje na nadciśnienie. Liczba pacjentów w ciągu ostatnich 30 lat się podwoiła. Winne temu są przede wszystkim niezdrowy
Promocja medykamentów i nowych potrzeb
Każdy musi dużo kupować w aptece
Nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani.

1,3 mld - tyle osób powyżej 30. roku życia na całym świecie choruje na nadciśnienie. Liczba pacjentów w ciągu ostatnich 30 lat się podwoiła. Winne temu są przede wszystkim niezdrowy styl życia, mało aktywności fizycznej i brak profilaktyki.
bogdant
a nie wystarczy zakupic te szczepionke i trzymac w domu w rodzaju amuletu?
ameba1
Na mnie np. uzdrawiająco działa stan polskiej służby zdrowia. Jak sobie o niej pomyślę, to organizm zaczyna się przed tym bronić, czyli podświadomie pilnować, żeby tam nie trafić.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki