REKLAMA

ZUS udostępnił wniosek o postojowe dla zleceniobiorców

2020-07-30 06:04
publikacja
2020-07-30 06:04
fot. nikkimeel / Shutterstock

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępniliśmy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku - poinformował PAP rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wniosek można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.

"Wnioski elektroniczne pozwalają uniknąć błędów, są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku" – tłumaczy Żebrowski. Wniosek ten jest oznaczony symbolem RSP-CZ.

Rzecznik podkreśla, że ZUS jest zobowiązany do rozpatrywania wniosków o świadczenie postojowe zgodnie z przepisami prawa. W tarczy 4.0 zostały uchwalone zmiany, które wskazują, jakie warunki muszą być spełnione, aby zleceniobiorca (także osoba wykonująca umowę agencyjną, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) mógł sam złożyć wniosek o świadczenie postojowe, tj. bez pośrednictwa zleceniodawcy. Wnioski mogą być składane przez zleceniodawców od 24 lipca br.

Aby starać się o postojowe, należy spełnić warunki wskazane w ustawie, m.in.: umowa– zlecenie musi być zawarta przed 1 kwietnia 2020 r., umowa nie może dojść do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej wykonywania z powodu przestoju w prowadzeniu działalności zleceniodawcy w następstwie COVID–19.

ZUS zwraca uwagę, że ważnym warunkiem jest także to, aby przychód z umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, to jest dla wniosków składanych w lipcu i w sierpniu od kwoty 15 994,41 zł).

Ponadto w przypadku zleceniobiorców nie mogą oni podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. "Czyli np. jeśli ktoś ma gdzieś jedną czwartą etatu i wykonywał umowę– zlecenie – to w tej sytuacji nie można liczyć na postojowe" – wyjaśnia rzecznik.

Zaznacza też, że przepisy prawa nie przewidują możliwości składania wniosków za okres wstecz. W tej sytuacji nie można składać wniosku o postojowe, uwzględniającego przychody w kwietniu czy w maju. Gdy wniosek będzie składany w lipcu, to powinien w nim być wykazany przychód zleceniobiorcy z wykonywania umowy, osiągnięty w czerwcu, a gdy będzie składany w sierpniu – to z lipca.

ZUS wypłacił 2,3 mln świadczeń postojowych dla przedsiębiorców i zleceniobiorców na kwotę 4,4 mld zł. Zakład zrealizował 100 proc. wniosków o pierwszą wypłatę i 94 proc. wniosków o kolejną wypłatę. Łączne wsparcie udzielone przez ZUS świadczeniobiorcom i przedsiębiorstwom w związku z epidemią wynosi 21 mld zł.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (1)

dodaj komentarz
edwinn
W tarczy finansowej fajne jest to, że otrzymanie subwencji, to początek pomocy. Wczytując się w zasady na stronie PFR, wiem jak działać, aby finalnie jak najmniej subwencji oddać ;)

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki