REKLAMA

ZUS ściga za postojowe. Wyłudzenia na setki tysięcy złotych

2020-09-30 07:12
publikacja
2020-09-30 07:12
ZUS ściga za postojowe. Wyłudzenia na setki tysięcy złotych
ZUS ściga za postojowe. Wyłudzenia na setki tysięcy złotych
fot. Janusz Pieńkowski / / Shutterstock

Ruszyły kontrole oświadczeń, które przedsiębiorcy wypełniali, by uzyskać świadczenia z tarcz anykryzysowych - pisze w środę "Gazeta Wyborcza".

Pierwszą sprawę ZUS wykrył we wrześniu w Wielkopolsce. Mężczyzna z Ostrowa Wielkopolskiego złożył wnioski o wypłatę świadczeń postojowych dla kilkuset pracowników. Według dokumentów mieli oni pracować dla niego przy organizacji targów i eventów (a tych nie było, w lockdownie). Jak się okazało, byli to pracownicy fikcyjni zwerbowani na forum internetowym - podaje dzienniki.

Według "GW" ci, którzy odpowiadali na ogłoszenia, dowiadywali się, że nie chodzi o realną pracę, ale wyłudzenie świadczeń antykryzysowych. Oni pobierali 2080 zł, przedstawiając lewe umowy, a swojemu "pracodawcy" wypłacali umówioną działkę. Tylko ten jedne przedsiębiorca wyłudził w ten sposób od ZUS 511 tys. zł - czytamy.

Dziennik wskazuje, że takich spraw w skali kraju jest więcej. Kryteria zakwalifikowania do wypłacania środków z tarcz antykryzysowych były uproszczone i opierały się w dużej mierze na zaufaniu do przedsiębiorców, którzy składali oświadczenia o prowadzonej działalności i spadku przychodów.

"ZUS zapewnia, że będzie szczegółowo weryfikował prawdziwość składanych oświadczeń. Zgodnie z przepisami urząd ma pięć lat na wydanie decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu. Potem jest jeszcze trzyletni okres na dochodzenie tych świadczeń od oszustów" - mówi, cytowana w artykule rzeczniczka wielkopolskiego ZUS-u Marlena Nowicka.

Dodała, że w przypadku osób samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne przekazane dane będą weryfikowane we współpracy z Krajową Administracją Skarbową.

lgs/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (14)

dodaj komentarz
ubraliprezesa
To było do przewidzenia. Nic za darmo nie dadzą, muszą zabrać więcej - teraz mają dobrą wymówkę żeby gnoić nieposłuszne firmy.
antybolszewik
Szczerze to bez sensu wydaliśmy miliardy na lockdown wyborczy. Teraz trzeba zatrudnić prokuraturę, policję i sądy (czas * ilość = koszt kolejnych miliardów ) aby szukały tych poprzednich miliardów. PolnischeWirtschaft jak to mówią
antek10
Pisiory myślą że od drukowania pustego pieniadza ludzie sie bogacą :-)
xiven
historia pewnego fryzjera, zamknięty przez dwa miesiące pomimo że przez połowe tego czasu inni fryzjerzy mogli działać, dwóch pracowników + właściciel, podczas postojów poza pensjami raczej żadnych kosztów nie ponosili bo co niby poza pracownikiem jest potrzebne do strzyżenia ale 35 000zł wzięli z tarczy za conajmniej historia pewnego fryzjera, zamknięty przez dwa miesiące pomimo że przez połowe tego czasu inni fryzjerzy mogli działać, dwóch pracowników + właściciel, podczas postojów poza pensjami raczej żadnych kosztów nie ponosili bo co niby poza pracownikiem jest potrzebne do strzyżenia ale 35 000zł wzięli z tarczy za conajmniej miesiąc zbędnych wakacji...

tak się robi biznes
samsza
Mężczyzna z Ostrowa Wielkopolskiego po prostu wziął kasę na przyszłe przewidywane eventy, to nie fikcja ale koszt demokracji. Dokładnie to samo zrobił rząd, wydał 70 mln na podstawie przewidzenia ustawy, która mu na to pozwoli, z narracją przewidywanych wyborów korespondencyjnych. A przewidujemy, że mężczyzna z Ostrowa Mężczyzna z Ostrowa Wielkopolskiego po prostu wziął kasę na przyszłe przewidywane eventy, to nie fikcja ale koszt demokracji. Dokładnie to samo zrobił rząd, wydał 70 mln na podstawie przewidzenia ustawy, która mu na to pozwoli, z narracją przewidywanych wyborów korespondencyjnych. A przewidujemy, że mężczyzna z Ostrowa dostanie sankcje, a sasinowcy ustawę bezkarnościową.
shadow_xx
Bo prawo jest dla zwykłych obywateli a nie dla polityków.
tomkooo odpowiada shadow_xx
ta, bolaki sa od placenia podatkow, a nie narzekania na milosciwie panujacych
santoriusz
najwięcej do powiedzenia zawsze mają sami kombinatorzy. Na całym świecie Państwo postępuje tak samo, w UK cały czas oferowali możliwość wsparcia. I teraz jak w Polsce rząd to proponuje co w cywilizowanych krajach to zaraz na forum pojawiają się mondrzejsi inaczej co to wszystko wiedzą jak i co. Puknij się jeden z drugim najwięcej do powiedzenia zawsze mają sami kombinatorzy. Na całym świecie Państwo postępuje tak samo, w UK cały czas oferowali możliwość wsparcia. I teraz jak w Polsce rząd to proponuje co w cywilizowanych krajach to zaraz na forum pojawiają się mondrzejsi inaczej co to wszystko wiedzą jak i co. Puknij się jeden z drugim w ten durny łep bo to przede wszystkim przez takich jak WY w tym kraju był jest i będzie syf.
shadow_xx
"Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska."

Milton Friedman, wykład dla OKP podczas wizyty w Polsce w 1989 roku.
janusz_tracz
Rząd dzielnie walczy z problemami, które sam stworzył.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki