REKLAMA

ZE PAK chce zakończyć produkcję energii z węgla do 2030 r.

2020-10-01 11:08, akt.2020-10-01 11:37
publikacja
2020-10-01 11:08
aktualizacja
2020-10-01 11:37
fot. Pixabay / Pexels

ZE PAK zdecydował o przyjęciu kierunków strategii, zgodnie z którymi planuje do 2030 r. zakończyć produkcję energii z węgla - podała spółka w komunikacie prasowym. Wraz z wygaszaniem działalności węglowej grupa chce rozwijać obszar wytwarzania energii z OZE.

"Kierunki strategii zakładają, że proces transformacji ZE PAK potrwa przez najbliższe lata. W tym czasie będą uruchamiane kolejne projekty zielonego wytwarzania energii i stopniowo wygaszane moce brunatne. Termin zakończenia produkcji energii z węgla nie jest przypadkowy, spółka zamierza wpasować się w finalne daty wytwarzania energii z węgla wyznaczone w Porozumieniu Paryskim" - napisano.

Z komunikatu wynika, że obecnie moce produkcyjne w podziale na rodzaj paliwa wynoszą odpowiednio 50 MW - energetyka OZE - oraz 1118 MW - energetyka węglowa. Plany rozwojowe zakładają stopniową zmianę struktury mocy zainstalowanej w podziale na rodzaj paliwa - w 2023 r. udział energetyki węglowej ma zmniejszyć się do 70 proc., a w 2025 r. do 30 proc. W 2030 r. 100 proc. mocy zainstalowanej będzie pochodziło z OZE i ma wynieść 1232 MW.

ZE PAK podał, że bazowy model funkcjonowania segmentu węglowego zakłada korzystanie z obecnie eksploatowanych odkrywek i brak nowych inwestycji w tym obszarze.

"Generacja energii w blokach węglowych w elektrowni Pątnów I ulegnie skróceniu do czasu funkcjonowania systemu wsparcia w postaci rynku mocy lub innego, który zapewni ekonomiczną efektywność takiej działalności. Nowocześniejszy i bardziej efektywny blok w elektrowni Pątnów II mógłby funkcjonować dłużej, jednak tutaj również warunkiem jest ekonomiczna efektywność jego wykorzystania. Zakładany czas zakończenia produkcji energii w źródłach węglowych grupy ZE PAK, planowany jest nie później niż na koniec bieżącej dekady" - napisano w komunikacie.

Jak podano, ZE PAK powoła nową spółkę - PAK Polska Czysta Energia. Ma to służyć oddzieleniu działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii od aktywności związanej z produkcją energii z węgla.

Powołane zostaną również celowe spółki zależne odpowiadające za poszczególne obszary działalności.

Główne kierunki rozwoju ZE PAK w ciągu najbliższych 10 lat obejmują: wygaszanie produkcji węglowej, produkcję energii z wiatru (budowa farm wiatrowych), produkcję energii ze słońca (budowa farm fotowoltaicznych), produkcję energii z biomasy oraz wytwarzanie zielonego wodoru (m.in. przystosowanie kotłów węglowych do spalania biomasy w Elektrowni Konin), produkcję energii z biogazu (budowa sieci lokalnych biogazowni rolniczych na terenach związanych z hodowlą bydła i trzody chlewnej, głównie we Wschodniej Wielkopolsce) oraz inne inicjatywy takie jak np. produkcja zeroemisyjnych autobusów.

"Nasza strategia jest niezwykle ambitna, część zresztą już realizujemy jak działający blok biomasowy czy plan budowy największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Chcę jednak podkreślić, że jej przeprowadzenie i sukces zakładają odpowiedzialne działanie w perspektywie przyszłości grupy kapitałowej ZE PAK, jej pracowników, regionu w którym funkcjonuje i partnerów z którymi kooperuje" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes ZE PAK Henryk Sobierajski.

"Celem realizacji wytyczonych kierunków jest zbudowanie nowoczesnego, zintegrowanego przedsiębiorstwa o zdywersyfikowanej bazie aktywów wytwórczych, przystosowanego do działalności w ramach wdrażania idei Zielonego Ładu i gospodarki neutralnej klimatycznie" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki