REKLAMA

ZBP: średnie wynagrodzenie pracującego studenta to mniej niż 2 tys. zł

2016-10-03 10:56
publikacja
2016-10-03 10:56

Średnie wynagrodzenie dla studentów to mniej niż 2000 zł, wynika z raportu "Portfel studenta", przygotowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP). Jednocześnie 88% studentów deklaruje zaangażowanie w odpłatną działalność pozauczelnianą – staże, praktyki lub pracę.

/ YAY Foto

"Suma, na jaką miesięcznie mogą liczyć stypendyści w Polsce, to średnio 533 zł miesięcznie" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi. 

Specjalną ofertę dla studentów kierują też banki - spersonalizowane konta bankowe, kredyty studenckie czy karty płatnicze.

"Banki starają się nadążać za potrzebami studentów proponując między innymi konta bankowe nie wymagające stałych, systematycznych wpłat - takie, na które można wpłacać kieszonkowe, stypendium czy wynagrodzenie. W 2016 r. cztery banki w Polsce oferują kredyty studenckie na preferencyjnych warunkach. Wnioski o taki kredyt należy składać do końca października w oddziale wybranego banku" – powiedział wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemar Zbytek.

Największą pozycją w budżecie studenta jest opłata za przysłowiowy "dach nad głową" - najniższa miesięczna stawka za łóżko w domu studenckim wynosi 235 zł, jednak pokój w akademiku największych polskich uczelni może kosztować nawet 730 zł. W podobnych cenach można wynająć pokój w większości miast w Polsce, zaś kawalerka to już koszt powyżej 1200 zł.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~ded
każdy dostaje tyle ile jest wart, widocznie studia są dzisiaj gówno warte
~patriot
za zachodnią granica student tez nie zarabia jak "normalny" pracownik. A w Polsce, gdzie studia w dużej części są finansowane z budżetu, student ma się uczyć zawodu i coś oddać społeczeństwu. popieram AGRICOTT-a
~AGRICOTT
Może w tygodniu 3 dni studiowania i 2 dni pracowania i koniecznie w swoim zawodzie (za jakieś tam nawet i niske wynagrodzenie bo chodzi przecież o nabycie praktyki w zawodzie) i w miejscu, które podpiszę z uczelnią kontrakt na to, że studenci mogą tam pracować i nabywać doświadczenie pod okiem opiekuna praktyk (który Może w tygodniu 3 dni studiowania i 2 dni pracowania i koniecznie w swoim zawodzie (za jakieś tam nawet i niske wynagrodzenie bo chodzi przecież o nabycie praktyki w zawodzie) i w miejscu, które podpiszę z uczelnią kontrakt na to, że studenci mogą tam pracować i nabywać doświadczenie pod okiem opiekuna praktyk (który ich wszystkiego nauczy - coś na zasadzie szkół zawodowych, w których to się doskonale sprawdza). Na koniec półrocza egzaminy teoretyczne i egzaminy praktyczne ( z wykonywanegow toku studiów zawodu) i po problemie bezrobocia
~TK
Sam pomysł oczywiście dobry, nie od dziś wiadomo, że znaczna część studentów po skończeniu edukacji wychodzi na rynek pracy bez żadnego praktycznego przygotowania.
Natomiast nie rozumiem, jak to ma rozwiązać problem bezrobocia. Przecież nigdzie nie jest powiedziane, że firmy natychmiast rzucą się i wszystkich
Sam pomysł oczywiście dobry, nie od dziś wiadomo, że znaczna część studentów po skończeniu edukacji wychodzi na rynek pracy bez żadnego praktycznego przygotowania.
Natomiast nie rozumiem, jak to ma rozwiązać problem bezrobocia. Przecież nigdzie nie jest powiedziane, że firmy natychmiast rzucą się i wszystkich studentów wykształcą, a potem jeszcze dadzą im stałe zatrudnienie. Druga sprawa jest taka, że ilość miejsc zatrudnienia w danych branżach przecież się nie zmieni, czyli stopa bezrobocia też nie powinna. Będziemy mieć za to mądrzejszych bezrobotnych (co też jest swojego rodzaju plusem i daje szansę na to, że takim ludziom łatwiej będzie znaleźć pracę).
~hehe
Już widzę te "praktyki" dla przyszłych politologów, socjologów, filologów klasycznych...
~Mirek
Dlatego studenci wyjeżdzają i pracują za granicą.
~kosa
Jacy studenci taka płaca.Każdy przygłup w tych pseudo wyższych uczelniach dostaje dyplom.Poziom żałosny lub wcale.
Pozyskane umiejętności mogą wykorzystać na zmywaku,w garkuchniach lub budowach.
~Erwin
A co to student, co to jest Arystokrata czy co , bo myśli że nieważne co będzie robił to mu się należy milion od razu , gonić dziada a nie cackać się z takim.
~erererer
a tego po studiach jest takie same hehe

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki