Wybory? Zapomnijmy o sondażach!

Adam Torchała2015-10-22 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-10-22 07:00
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Przed wyborami ludzie chętnie czytają, a dziennikarze chętnie analizują rozmaite sondaże, które mają pokazać, jak mogą wyglądać wyniki wyborów. Dla wyborcy nie powinny mieć one jednak żadnego znaczenia.

Powodów, dla których nie warto brać pod uwagę sondaży przy podejmowaniu wyborczej decyzji, jest kilka. Warto zacząć od tej z pozoru najbardziej prozaicznej - to tylko sondaż. Doświadczenie pokazuje, że badania opinii publicznej nie zawsze pokrywają się z końcowymi wynikami wyborów. I nie chodzi tutaj tylko o drobne różnice, lecz czasem o fundamentalne kwestie.

Dla potwierdzenia tej teorii warto przytoczyć choćby ostatnie wybory. Opublikowany tuż przed pierwszą turą (7 maja 2015) sondaż Millward Brown wskazywał, że Bronisław Komorowski z 39-procentowym poparciem zmiażdży swoich konkurentów. Późniejszy zwycięzca - Andrzej Duda - uzyskał ledwie 27%. Nie doceniono także elektoratu Pawła Kukiza. Wprawdzie w omawianym sondażu miał on 13-procentowe poparcie, jednak po pierwsze jest to wynik wciąż daleki od 20,8% osiągniętego w wyborach, a po drugie większość wcześniejszych sondaży nie dawała muzykowi szans na dwucyfrowy wynik.

Zmarnowany głos

To nie pierwsza taka sytuacja w historii III RP. Do tej pory najczęściej wspominanym przykładem sondażowej niespodzianki było zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2005 roku. W badaniach opinii publicznej faworytem był Donald Tusk, któremu dawano nawet 7 punktów procentowych przewagi. Ostatecznie Kaczyński wygrał przewagą 8 punktów.

Sondaże różnią się od wyników wyborów z kilku powodów. Po pierwsze, przeprowadza się je na grupie składającej się najczęściej z około 1000 osób, więc to jedynie statystyka. Po drugie, nie każdy chce odpowiadać na pytania sondażowni, a przecież wśród niechętnych może panować zupełnie inny rozkład głosów niż w gronie chętnych. Po trzecie, wyniki różnią się w zależności od możliwych odpowiedzi, konstrukcji pytania czy samego sposobu obliczania wyników. Ten aspekt jest niedoceniany, jednak często ma on spory wpływ na ostateczną wymowę wyników badania. A przecież ośrodki sondażowe rzadko dzielą się szczegółową wiedzą na temat formy badania. Odbiorca najczęściej poznaje jedynie pytanie i wynik. Po czwarte w końcu, nikt nie gwarantuje, że badany w sondażu powie prawdę lub nie zmieni zdania tuż przed wyborami.

Warto jednak pamiętać, że sondaże mogą wpływać na decyzje wyborcze. Bodaj najpowszechniejszym przykładem pokazującym ten wpływ jest tzw. zmarnowany głos. Niektórzy wyborcy, widząc w sondażach, że popierana przez nich partia najprawdopodobniej nie przekroczy progu 5%, nie chcą marnować swojego głosu na przegranego i głosują na którąś z partii stojących wyżej w sondażach. Nie decydują więc poglądy wyborcy, a swego rodzaju kalkulacja, która jest pochodną społecznych nastrojów.

Do takiego myślenia zachęca Grzegorz Schetyna, który na antenie TVN24 stwierdził, że szkoda głosów na takie ugrupowania, które wydają się racjonalne, ale nie wejdą do Sejmu. Smutne, że wicepremier III RP aż tak ogranicza wybór obywatelom.

Mniejsze zło to też zło

Skrajną formą sondażowego wpływu na postrzeganie politycznej rzeczywistości jest ograniczenie wyboru do dwóch liderujących partii. Wyborca widząc, że najważniejsza rozgrywka odbędzie się najprawdopodobniej pomiędzy posiadającymi ogromną przewagę w sondażach partiami - w tym wypadku między PiS-em i PO - może po prostu wybrać spośród nich tzw. mniejsze zło, odrzucając pozostałe partie jako mało istotne. Co gorsza, obecnie w takim dwupartyjnym modelu obywatela utwierdzają nie tylko sondaże, ale także największe telewizje, które debatę liderów wszystkich partii poprzedziły debatą Ewy Kopacz z Beatą Szydło.

Pomysły partii na:

Głosowanie na mniejsze zło jednak raczej niczego nie poprawi. Skoro głównym argumentem pchającym nas w objęcia partii A jest niechęć do partii B, to znaczy, że tak naprawdę partii A wcale nie popieramy. To sprawia, że najprawdopodobniej prędzej lub później będziemy żałowali głosu oddanego wbrew sobie. W tym samym czasie partia, która rzeczywiście reprezentuje wartości najbliższe naszym poglądom, po raz kolejny utknie w okolicach progu wyborczego i przez kolejne cztery lata będzie grała w politycznej drugiej lidze.

Warto więc w niedzielę pamiętać, że wybory nie są rozgrywką tylko i wyłącznie pomiędzy Ewą Kopacz i Beatą Szydło. Poza PiS-em i PO istnieją także inne partie i komitety, które w momencie otwarcia lokali mają taką samą szansę na ostateczne zwycięstwo, jak wspomniana dwójka. Dlatego też podczas wypełniania karty wyborczej warto zapomnieć o słupkach sondażowych i oddać głos na to, co rzeczywiście popieramy. Należy także jasno powiedzieć, że w obecnej ordynacji podczas wyborów do Sejmu głosujemy nie na człowieka, a na partię. Żadne znane nazwisko nie powinno więc być jakąkolwiek przewagą. Trafnych wyborów!

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~davidoov
Zdecydowanie. Większość moich znajomych i rodziny idzie zagłosować na Nowoczesną. Podoba Nam się ich program i kompetentni ludzie. Czas przewietrzyc ten sejm.
~alojzy
Mnie też Petru podoba się jako ekonomista polityk , jest mocny intelektualnie takich ludzi potrzeba w polityce ja jednak jestem wyborcą PIS gdyby nie to zagłosowałbym na Nowoczesną.Proponuję tak zrobić rozgoryczonym wyborcom PO jeżeli nie widzą innej alternatywy.
~Marek
Sondaże są błędne, i zawyżone dla PISu, tak samo, jak były zawyżone, jak się okazało, dla Komorowskiego przed I turą wyborów prezydenckich. Dlatego PIS zdobędzie maksymalnie 30%. PO 20-25%, Lewica 8-10%, NowoczesnaPL - 6-7%, PSL 5-6%, Kukiz i Korwin po 5%. Razem i pozostali nie przekroczą progu Sondaże są błędne, i zawyżone dla PISu, tak samo, jak były zawyżone, jak się okazało, dla Komorowskiego przed I turą wyborów prezydenckich. Dlatego PIS zdobędzie maksymalnie 30%. PO 20-25%, Lewica 8-10%, NowoczesnaPL - 6-7%, PSL 5-6%, Kukiz i Korwin po 5%. Razem i pozostali nie przekroczą progu wyborczego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wer
Zapomnijmy o sondażach i PO. Tak trzymać.
~WD40
Jeśli chcesz żeby w Polsce się poprawiło, głosujesz na KORWiN-a, jeśli chcesz aby było gorzej lub żeby utrzymał się status quo, głosujesz na kogokolwiek z pozostałej reszty.
~ityle
PO może popełniło sporo błędów, ale po wyborach ciemniakom dopiero się oczka otworzą, że PIS to KATASTROFA!
~Jeżyk
"PO może popełniło sporo błędów..." X)
~Marek
Moi drodzy, w niedzielę trzeba iść na wybory! Pamiętajcie: Lista Nr 2. :)
~alojzy
Katastrofa to już jest nie mówię o gospodarce tylko o morale PO.
Skorumpowane po samo dno takie to jest PO. Kpią sobie z tych Którzy zarabiają poniżej 6000 zł
czyli ze mnie bezpośrednio nazywając ich wprost idiotami , jeżeli masz powyżej 6 tyś to ciebie nie dotyczy

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki