Sasin: Wspólne zakupy ropy naftowej przez Orlen i Lotos to oszczędność 1-2 mld zł rocznie

2020-07-15 20:32
publikacja
2020-07-15 20:32
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Oszczędności z tytułu wspólnych zakupów ropy naftowej przez PKN Orlen i Lotos sięgną 1-2 mld zł rocznie - poinformował w TVP Info wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Fuzja zdecydowanie będzie się opłacać. Na samych tylko zakupach, zwiększeniu segmentów zakupowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem duże pieniądze. Jak popatrzmy dzisiaj na poziom zakupów ropy naftowej dokonywanych przez Orlen i Lotos oddzielnie, to kiedy skoncentrujemy te zakupy, oszczędność będzie sięgała 1-2 mld zł rocznie. Do tego będą synergie widoczne również w innych obszarach. To da dodatkowe środki finansowe na inwestycje" - powiedział w środę wicepremier.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu gdańskiej spółki. W listopadzie 2018 r. PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mirekfranek
Ten człowiek naprawdę myśli, że większa firma to miejsze koszty. To po prostu komunista.
Za komuny też tworzono wielkie zjednoczenia branżowe. Ze znanym skutkiem.
wektorwg
Czyli wzorem gazu szykuje się długoletni kontrakt z firmą zza wielkiej wody? Bo rozumiem że ropę to się po cenach giełdowych kupuję
prawnuk
bez polaczenia moga stworzyc grupe zakupowa
tomasz686
ciiiii, bo jeszcze usłyszy....
chudyjakszkapa
lody lody lody, komu lody , bo tu zaraz będą kręcone duże lody ;-)
coraz większa firma coraz mniej kosztuje :-)
lody lody , komu lody...

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki