Włochy: potrzeba 100 mld euro na antysejsmiczne zabezpieczenie budynków

100 miliardów euro potrzeba na zagwarantowanie bezpieczeństwa budynkom we Włoszech w razie trzęsienia ziemi - takie dane przedstawili we wtorek rządowi Matteo Renziego eksperci na naradzie w sprawie odbudowy zniszczonych terenów po wstrząsie z 24 sierpnia.

Według specjalistów w dziedzinie budownictwa należy nakreślić plan realizacji projektów zabezpieczenia antysejsmicznego na najbliższych 30 lat. Potrzebne - argumentowali - są konkretne działania, a także kampanie w szkołach, by uświadomić zagrożenie sejsmiczne, oraz szkolenia prewencyjne.

Odbudowa zniszczonych miejscowości po trzęsieniu ziemi w regionach Lacjum, Marche i Umbrii w ramach rządowego projektu, któremu nadano nazwę Casa Italia, była we wtorek tematem pierwszych konsultacji Rady Ministrów z przedstawicielami lokalnych władz.

Premier Renzi powiedział podczas spotkania, że prace te potrwają co najmniej 10 lat i przestrzegał przed prowadzeniem "politycznych batalii" na tym tle.

W rejonie epicentrum sierpniowego trzęsienia ziemi, czyli miasteczek Accumoli i Amatrice, gdzie trwa sprzątanie gruzów i kontrola budynków, cały czas dochodzi do kolejnych wstrząsów wtórnych. Najsilniejszy w nocy z poniedziałku na wtorek miał 3,5 w skali Richtera.

Od kataklizmu sprzed 2 tygodni zarejestrowano tam 5800 wstrząsów - podali sejsmolodzy.

We wtorek rozpoczęła się procedura pobierania próbek materiałów budowlanych z gruzowisk, które zostały skonfiskowane na wniosek prokuratury prowadzącej dochodzenie w sprawie okoliczności zawalenia się domów i gmachów użyteczności publicznej. Śledztwo wszczęto, bo runęły także te budynki, które zbudowano bądź wyremontowano zgodnie z normami antysejsmicznymi.

Z danych przedstawionych przez Obronę Cywilną i przytoczonych we wtorek przez dziennik "La Repubblica" wynika, że tylko 77 procent gmin w kraju ma opracowany plan działań kryzysowych w razie katastrof naturalnych. Nie ma ich - zauważono - 180 gmin położonych na terenach zagrożonych takimi kataklizmami lub nawet nimi dotkniętych. Na tej liście jest między innymi miasteczko Accumoli, jedno z najbardziej zniszczonych w niedawnym trzęsieniu ziemi.

Zginęło w nim łącznie w trzech regionach 295 osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil