Wkrótce podstawowe darmowe konta. Gotowych dopiero kilka banków

Już od 8 sierpnia 2018 roku każdy bank będzie musiał oferować darmowy rachunek bankowy. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych całkowicie zmieni rynek podstawowych usług bankowych, jaki obecnie mamy w Polsce.

Dziś rachunki, które spełniają założenia nowej wersji ustawy, można policzyć na palcach jednej ręki – od połowy wakacji bezpłatne rachunki w podstawowym zakresie ma oferować każdy podmiot bankowy w Polsce. Co to oznacza dla klienta i jakie możliwości różnicowania oferty pozostaną w rękach banków?

Konto za „0 zł” w każdym banku

W świetle zapisów ustawy w ofercie każdym banku prowadzącego rachunki osobiste ma znaleźć się takie konto, za które instytucja nie będzie pobierała ani grosza. To samo tyczy się odpłatności za korzystanie z karty płatniczej – ta usługa również ma być całkowicie bezpłatna. Dziś oba czynniki są spełnione przez większość banków, ale tylko w przypadku spełnienia dodatkowych warunków – np. zapewnienia konkretnych wpływów na konto lub dokonania określonej liczby (lub wartości) transakcji bezgotówkowych.

Nie oznacza to jednak, że banki nie będą mogły pobierać opłat za pozostałe usługi. Darmowych ma być tylko 5 transakcji w miesiącu, co oznacza, że każdy kolejny przelew z rachunku może być obciążony prowizją. Ustawodawca zadbał jednak, żeby te opłaty nie były zbyt wysokie i bank będzie zobowiązany do ustalenia ich na podobnym poziomie, co w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wprowadzenie takiego rachunku do oferty.

Ustawowe założenia dotyczące darmowego konta bankowego

  • bezpłatne prowadzenie konta
  • bezpłatna obsługa karty płatniczej
  • darmowe 5 transakcji w miesiącu (zlecenie przelewu, polecenie zapłaty, zlecenie stałe)
  • darmowe wypłaty z bankomatów własnych banku
  • darmowe 5 wypłat z bankomatów obcych w miesiącu

Podobnie sprawa będzie wyglądała dla naliczania opłat za wypłaty z bankomatów – pobranie gotówki z własnej sieci urządzeń banku ma być całkowicie bezpłatne, a w przypadku wypłat z obcych bankomatów prowizja może być pobierana dopiero od szóstej wypłaty w danym okresie rozliczeniowym.

W celu dodatkowego zabezpieczenia interesu klientów w ustawie znalazł się zapis uniemożliwiający bankom oferowanie podstawowego rachunku bankowego w ramach sprzedaży wiązanej – jego otwarcie nie może być uzależnione od skorzystania z innych produktów bankowych danej instytucji. Po stronie klienta będzie natomiast tylko jeden warunek do spełnienia, żeby z podstawowego rachunku bankowego skorzystać – musi to być jedyne konto bankowe prowadzone w złotówkach, z jakiego będzie korzystał.

Czy banki są gotowe na wprowadzenie podstawowego rachunku bankowego do oferty?

W bankowej ofercie kont już dziś istnieje kilka propozycji, które z nawiązką spełniają wymagania ustawodawcy. Mowa o trzech rachunkach z pierwszego miejsca rankingu kont osobistych Bankier.pl: Koncie Idealnym Idea Banku, Nest Koncie Nest Banku i Koncie Osobistym Orange Finanse. W każdym z nich klient otrzymuje darmowe konto i kartę płatniczą, a dodatkowo nielimitowane i darmowe przelewy oraz wypłaty z bankomatów krajowych.

W pozostałych przypadkach klientów czekają co najmniej opłaty za wypłaty z bankomatów obcych. Większość oferowanych kont stawia przed nimi dodatkowe warunki bezpłatności konta, na co nie będzie miejsca w przypadku podstawowego rachunku bankowego.

» Czy skorzystałbyś z oferty darmowych kont, godząc się na stawiane warunki? Wypełnij krótką ankietę. Jeśli nie widzisz jej poniżej, kliknij tutaj.

Banki, które już dziś posiadają rachunek spełniający założenia ustawodawcy, nie chcą jeszcze mówić o tym, czy wejście zapisów ustawy w życie zmieni coś w ich ofercie lub komunikacji marketingowej. Orange Finanse nie podaje informacji o planach i zamierzeniach co do ewentualnych zmian. Podobnie Idea Bank, który informacje zamierza przedstawić najpóźniej do czasu wejścia zapisów ustawy w życie. Nest Bank z kolei poinformował redakcję Bankier.pl, że oferta Nest Konta się nie zmieni – ani jej warunki, ani sposób komunikacji.

Trudno już teraz przewidzieć, jak przy takim poziomie standaryzacji banki będą walczyć o klienta i czy postanowią sobie odbić brak podstawowych opłat na tym, co prowizjami będą mogły objąć. Na tę chwilę prawdopodobnym scenariuszem wydaje się powrót do czasów, gdy powszechne były opłaty za wydanie karty płatniczej i opłaty za przelewy – oczywiście z pominięciem tych pięciu, które w myśl nowelizacji mają być darmowe.

Mateusz Gawin

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 opiekunnestbank

Szanowni Państwo, w ofercie Nest Banku można znaleźć darmowe Nest Konto. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut); poprzez Kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę); w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku. Można także złożyć wniosek za pomocą infolinii, a podpisanie umowy następuje w oddziale stacjonarnym banku.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 innowierca

Szastacie tym slowem podstawowe bez przerwy.Konto podstawowe ma byc darmowe, dostep do pieniedzy wlasnych z karta platnicza i oczywiscie dostep do konta przez internet i darmowe oplaty,czyli standard.
Pamietajcie bankowcy ze osoby pracujace biedne, czyli takie zarabiajace do 2000 NETTO, nic wiecej nie potrzebuja.
Najwazniejsze zeby takie osoby nie mialy dostepu do produktow typu linia kredytowa i karta kredytowa ::)) Najlepiej jeszcze linia kredytowa na 5-7 krotnosc wplywu , co nieeee ::))
Jako wieloletni pracownik banku zapewniam ze osoby takie korzystaja z tej pomocy, na nieprzewidziane wydatki ::)) tylko raz, a potem latami wisza nieprzerwanie na linii kredytowej, bulac odsetki bez konca.Latami ogladalem konta , gdzie odsetki za linie kredytowa , razem z prowizjami i oplatami osobie zarabiajacej 1700 netto zabieraly nawet 80% wynagrodzenia rocznie.Linia kredytowa dla osob biednych pracujach, powinna byc udzielana w takiej kwocie, aby wyplata wplywajaca na konto, chociaz na jeden dzien wyzerowala linie kredytowa.
800-1000 PLN rocznie zabrane osobie tak nisko zarabiajacej,na oplaty bankowe ,od wlasnych pieniedzy, powinno byc traktowane jako przestepstwo.
No , ale kto by wtedy zywil bankowy systemik.
Echhh, ostanie miejsce w swiadomosci finansowej rodakow robi swoje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 open_mind

Dlatego że w Polsce mamy dużo prostego luda można Polaków drenować w każdej dziedzinie więcej jak na zachodzie, wszystko jest droższe a towary gorszej jakości i usługi bo to prosty polski lud i daje się naciągać. I już klepiecie czerwień. Ps. Kupujcie sobie więcej zabawek wojskowych od USA to wam pomoże – do większego zadłużenia i zniszczenia Polski a oglądanej na ekranach telewizorów w USA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 innowierca

Do tego co na zachodzie jest za darmo w Polsce potrzeba ustawy ::))
Jedno konto w HSBC drugie w Barclays.Nazwy kont Advance i Premium. W obydwu :
-darmowe prowadzenie konta
-darmowe wyplaty z bankomatow wlasnych i wszystkich bankow na terenie kraju.
-darmowe wydanie i obsluga karty platniczej i kredytowej.

To w takim razie mam konto BASIC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 erdwa

Zmieni się tyle że banki po wprowadzeniu tej oferty dobre lokaty będą dawać tylko z otwarciem konta czyli przestanie być juz spełniony warunek darmowego konta skoro klient takowe posiadał. otwierając drugie traci prawo do darmowego i tyle byłoby z kretynskich pomysłów na szczęśliwosć ciemnego luda

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne