Wielkie banki tworzą własnego "Bitcoina"

Czołowe banki z Europy i USA łączą siły, aby stworzyć nowy system transakcyjny. Projekt zakłada opracowanie wirtualnej waluty, która przypominać będzie Bitcoina.

Wielkie banki tworzą własnego "Bitcoina"
Wielkie banki tworzą własnego "Bitcoina" (ingimage)

UBS, największy szwajcarski bank, przewodzi grupie instytucji planujących prace nad bankowym systemem transakcyjnym, który ma ułatwić regulowanie oraz dokonywanie płatności na rynku finansowym. W przedsięwzięciu biorą udział banki takie jak Santander, Deutsche Bank czy BNY Mellon, a także brytyjskie biuro pośrednictwa maklerskiego ICAP. Projekt ma opierać się na technologii „blockchain”, która w teorii pozwoli na dużo szybsze rozliczanie transakcji, bez konieczności długotrwałej weryfikacji. Ma to przede wszystkim obniżyć koszty transakcyjne ponoszone przez banki.

Technologia „blockchain” stanowić będzie zdecentralizowaną bazę danych o transakcjach w sieci, co zarazem powinno zwiększyć bezpieczeństwo samych płatności. System będzie oparty na rozwiązaniach podobnych do tych zastosowanych w bitcoinie. Banki chcą jednak wprowadzić własną kryptowalutę - Utility Settlement Coin (USC). Nowy pieniądz nie będzie istniał w formie fizycznej, a jedynie jako komputerowy szyfr.

Płatności dokonywane w USC będą przeprowadzane za pomocą procedur „blockchain”. Każda jednostka wirtualnej waluty będzie miała oparcie w gotówce przechowywanej na rachunku w banku centralnym. W planach jest stworzenie jednostek USC dla dolara, euro, funta brytyjskiego czy franka szwajcarskiego.

- Cyfrowy pieniądz to niezbędny element przyszłej konstrukcji rynku finansowego, opartej na technologii blockchain – mówi Hyder Jaffrey, dyrektor inwestycji strategicznych w banku UBS.

Projekt ma zostać wdrożony w 2018 r. i początkowo będzie skierowany jedynie do klientów instytucjonalnych. Aktualnie, pomimo obaw o bezpieczeństwo transakcji, równoległe przedsięwzięcia prowadzą także inne duże instytucje finansowe. Nad własnymi kryptowalutami pracują banki komercyjne (Citigroup), a także inwestycyjne (Goldman Sachs, JPMorgan Chase). Instytucje stojące za USC chcą zainteresować cyfrową walutą również banki centralne. Badania nad wirtualnym pieniądzem bada m.in. Bank Anglii.

Mikołaj Fedkowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~FreeAsimptotic

Banki chcą się uwolnić z u(ś)cisku dolara. Brzmi chwalebnie, ale skończy się tak samo, jak rubel transferowy.

! Odpowiedz
0 0 ~niki

"Badania nad wirtualnym pieniądzem bada m.in. Bank Anglii." Badania bada - masło maślane!

! Odpowiedz
0 4 ~Niestety

Nic kupić, nic sprzedać bez znamienia na czole lub ręce ....
to jest prototyp systemu bankowego/podatkowego z apokalipsy

! Odpowiedz
0 2 ~As

Czyli kombinuja jak tu prac pieniadze poza wszelka kontrola

! Odpowiedz
0 5 ~Picasso

kopiowanie jest najwyższą formą uznania - Mieszko I

! Odpowiedz
0 3 ~re

świat idzie do przodu...
mam w tej chwili w smartfonie jakieś 0.1 btc na drobne wydatki, m.in. za pomocą tego:
https://inpay.pl/rachunki/

! Odpowiedz
1 10 ~anty_ryży-kutong

płacz że ludzie nie ładują szekli w banki tylko bitcoin to teraz banki robią kolejne pseudocyferki żeby ludzi w ch. robić

ciekawe czy będzie pod wpływem inflacji i dodruku ;)

! Odpowiedz
1 19 ~szybki

(Każda jednostka wirtualnej waluty będzie miała oparcie w gotówce przechowywanej na rachunku w banku centralnym.) PRZECIEŻ BANK CENTRALNY NIE MA ŻADNEJ GOTÓWKI TYLKO WPISY NA WIRTUALNYCH KONTACH WIĘC O JAKIM ZABEZPIECZENIU PIER...

! Odpowiedz
0 16 ~Ryszard

Banki chca miec w lapach globalna elektroniczna walute, pieniadz elektroniczny bedzie na calym swiecie. Rejstracja wszystkich transakcji chca pozbyc sie konkurencji czyli Bitcoina bedacego poza kontrola bankow czy innych typow pieniadza

! Odpowiedz
3 6 ~rgr

ten ruch nie jest wymierzony w bitcoina tylko w "grupę trzymającą banki". Jedyną istotną zmianą jest zastąpienie Banku ROzliczen Międzynarodowych z funkcji posrednika (izby rozliczeniowej). Hasełka o kopiowaniu bitcoina to tylko zasłona dymna, zreszta dziwnie naiwna - to wygląda jak rzucenie rękawicy banksterom z Londynu i NY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

GBP -0,23% 4,7660
2018-04-20
USD/PLN 0,50% 3,3902
2018-04-20 22:59:00
EUR/PLN 0,04% 4,1666
2018-04-20 22:59:00
EUR/USD -0,49% 1,2286
2018-04-20 22:59:00
CHF/PLN 0,03% 3,4742
2018-04-20 22:59:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl