REKLAMA
ZOOM NA RYNKI

Wielki pożar sceny festiwalu Tomorrowland. Konstrukcja doszczętnie spłonęła

2025-07-16 23:06, akt.2025-07-17 06:50
publikacja
2025-07-16 23:06
aktualizacja
2025-07-17 06:50

W środę wieczorem, na dwa dni przed rozpoczęciem festiwalu Tomorrowland w belgijskim Boom doszło do pożaru głównej sceny. Konstrukcja doszczętnie spłonęła, ale – jak zapewniają organizatorzy – impreza odbędzie się zgodnie z planem. Nikt nie ucierpiał - informują belgijskie media.

Wielki pożar sceny festiwalu Tomorrowland. Konstrukcja doszczętnie spłonęła
Wielki pożar sceny festiwalu Tomorrowland. Konstrukcja doszczętnie spłonęła
/ X

Na terenie słynnego festiwalu muzyki elektronicznej Tomorrowland w belgijskim Boom, w pobliżu Antwerpii, doszło w środę wieczorem do pożaru głównej sceny. Ogień pojawił się około godziny 18:00 i w niespełna półtorej godziny strawił niemal całą konstrukcję. Ze sceny pozostał jedynie stalowy szkielet.

W momencie wybuchu pożaru na terenie przygotowań do festiwalu pracowało około tysiąca osób. Według organizatorów oraz lokalnej policji nikt nie odniósł obrażeń. Ewakuowano wszystkich pracowników przebywających na miejscu.

Rzeczniczka festiwalu, Debby Wilmsen, potwierdziła podczas konferencji prasowej, że nie ma żadnych ofiar. „Główna scena została zniszczona, ale najważniejsze, że wszyscy są bezpieczni”– poinformowała gazeta Het Laaste Nieuws.

Pomimo ogromnych strat organizatorzy zdecydowali się nie odwoływać festiwalu. „Krąży wiele fałszywych informacji, ale jutro na camping Dreamville przyjedzie 38 tysięcy osób, na które czekamy z otwartymi ramionami” - przekazano podczas konferencji. Wszystkie aktywności planowane na czwartek w Dreamville i Brukseli mają się odbyć zgodnie z harmonogramem. Nie wiadomo jeszcze, jak organizatorzy zamierzają zrekompensować brak głównej sceny.

Prokuratura w Antwerpii wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego zaprószenia ognia. Jak poinformowano, powołany zostanie niezależny biegły, który ma ustalić przyczynę pożaru. „W pierwszej kolejności cieszymy się, że nikt nie ucierpiał. Wsparcie kierujemy do służb ratunkowych, organizatorów i wszystkich zaangażowanych partnerów” – przekazało biuro prokuratora.

Według wstępnych doniesień mogło dojść do awarii jednej z instalacji pirotechnicznych, wykorzystywanych podczas pokazów świetlnych. W sieci pojawiły się nagrania, na których słychać wybuchy fajerwerków składowanych pod sceną.

Frank Verstraeten, były właściciel klubu Zillion i pionier technologii LED, który od dwóch dekad dostarcza ekrany do głównej sceny Tomorrowlandu, nie kryje poruszenia. „Mówimy tu o całkowitej stracie. To, co spłonęło, to techniczno-artystyczne arcydzieło, efekt rocznej pracy setek osób. Samo oświetlenie LED kosztowało dziesięć milionów euro” - powiedział Het Laatste Nieuws.

Pierwszy weekend festiwalu ma rozpocząć się w najbliższy piątek i potrwać do niedzieli, a drugi zaplanowano tydzień później. Wydarzenie każdego roku przyciąga około 400 tys. uczestników z całego świata, w tym wielu z Holandii i Polski.

Patryk Kulpok (PAP)

pmk/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zyskaj 500 zł w promocji „Mobilni zyskują”
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zyskaj 500 zł w promocji „Mobilni zyskują”

Komentarze (2)

dodaj komentarz
nierzad
nie szkoda róż gdy płonie las
peluquero
Burnt like there's no tomorrow

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki