Wielki krach roku 1929 - największy kryzys w historii giełdy

2017-01-14 06:00
publikacja
2017-01-14 06:00

To był pierwszy krach giełdowy, który odbił się tak wielkim echem i konsekwencjami w światowej gospodarce. Pod względem procentowej przeceny, kryzys doprowadził do najgorszej bessy w historii Stanów Zjednoczonych, po której indeks Dow potrzebował ćwierć wieku, aby odzyskać wartość sprzed załamania.

Dziesięć lat po zakończeniu I wojny światowej gospodarki wielu krajów znajdowały się w pełzającym kryzysie. Państwa europejskie z trudem odbudowywały swoje gospodarki po katastrofalnym dla nich konflikcie, który kontynuowany był na polu ekonomii drogą niszczących wojen cenowych destabilizujących światowy handel.


Bańka spekulacyjna

W tym samym czasie na Wall Street narastała bańka spekulacyjna. Wzrost akcji spowodował podniesienie wartości aktywów należących do inwestorów giełdowych. Banki udzieliły kredytów pod zastaw przewartościowanych akcji. Za pożyczki inwestorzy kupowali kolejne akcje i w ten sposób bańka coraz bardziej się nadymała. Wiele spółek, których walory notowały ogromny wzrost, było w rzeczywistości nic nie wartych i prowadziło niepewne interesy.

Krach

Wszystko zaczęło się w czwartek, 24 października 1929 r. Na początku tego dnia indeks na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych startował z poziomu 305,85 punktów, lecz w ciągu kilku godzin stracił 11%. Nie był to katastrofalny spadek, zresztą do zamknięcia sesji odrobił straty i zamknął się z 2% stratą. Niepokój wzbudziły jednak obroty, które były aż trzykrotnie wyższe niż zazwyczaj.

Kolejnego dnia nastąpiła stabilizacja, ale niepokój powrócił na giełdę już w poniedziałek, 28 października. Tego dnia, mimo olbrzymiej interwencji największych banków, które skupowały akcje z rynku, indeks spadł aż o 13%. Ten dzień nazywany jest "czarnym poniedziałkiem".

Po poniedziałku przyszedł wtorek, również zapamiętany przez inwestorów jako "czarny". Tego dnia spadki wyniosły kolejne 11% przy wciąż ogromnych obrotach - ponad 16 milionów akcji zmieniło właściciela. Do końca dnia indeks Dow spadł o 25% w stosunku do poprzedniej środy, a kapitalizacja zmniejszyła się o 30 miliardów dolarów, tj. 400 miliardów w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze.

Wielki Kryzys

Hossa na amerykańskiej giełdzie, trwająca nieprzerwanie od 1922 r. przyzwyczaiła wielu inwestorów, wśród których większość stanowili debiutanci do poczucia wiecznego wzrostu. Często kupowali oni akcje na kredyt, do którego spłaty zostali wezwani w momencie nastąpienia krachu. Nie mogli jednak sprzedać akcji, co kończyło się dla nich bankructwem. Ich niewypłacalność doprowadziła z kolei do spektakularnych bankructw kilku amerykańskich banków. 

W tych dniach, które rozpoczęły Wielki Kryzys, wielu inwestorów i bankierów, załamanych nagłą utratą zarobionych na spekulacji pieniędzy, rzucało się z mostów lub ze szczytów budynków.

W kolejnych miesiącach sytuacja się tylko pogarszała poprzez wpłynięcie na całą gospodarkę. Bezrobocie w USA wzrosło do 25%, pensje obcięto średnio o 42%. Panika z Nowego Jorku przeniosła się na inne światowe rynki, pogłębiając kryzysy gospodarcze na Starym Kontynencie. Ta sytuacja z kolei przyczyniła się do wzrostu popularności idei interwencjonizmu państwowego i rządów silnej ręki, których konsekwencje poznaliśmy na koniec kolejnej dekady.

Marcin Dobrowolski

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (48)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Jest pewne że cały światowy system finansowy sterowany jest zepsutym „GPS`em” z wesołym kierowcą w kabinie (FED) a kres jazdy ślepą uliczką to kwestia najbliższych „kilometrów”
open_mind
I jakby nie mścić na Rosję i Putina to: Rosja nawet nie jest obciążona w małym ułamku procentem długów jak zachód, i posiada oraz ciągle kumuluje duże ilości złota i srebra. Zobaczymy kto wygra, dług czy fizyczne aktywa, ja myślę że mowa o złotym rublu nie jest pozbawiona podstaw!
mb-1
Teraz scenariusz może być podobny. Giełda chińska jest przesiąknięta zakupami na kredyt, głównie drobnych ciułaczy. Krach również zawali gospodarki lokomotyw, głównie u nas na kontynencie Niemiec, które chyba ze 30% swojej produkcji pchają do Państwa środka. Wzrost populizmu u naszych zachodnich sąsiadów wiadomo Teraz scenariusz może być podobny. Giełda chińska jest przesiąknięta zakupami na kredyt, głównie drobnych ciułaczy. Krach również zawali gospodarki lokomotyw, głównie u nas na kontynencie Niemiec, które chyba ze 30% swojej produkcji pchają do Państwa środka. Wzrost populizmu u naszych zachodnich sąsiadów wiadomo czym się skończy. Szybko się mogą dogadać z Putinem, albo z jego następcą i mamy scenariusz gotowy jak w 39.
kolumb1234
prawdziwy kapitalizm to nie gielda i banki to ULICA
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Reporter
W uproszczeniu zrozumienie obecnej tragedii finansowej świata i dlaczego musi nastąpić ogromne Sru: wchodzimy do dużego sklepu, czy placówki handlowej i widzimy ogrom towarów, samochodów i czego tam nie ma, prawda, fakt jest tego ogrom. Ale nie zdajemy sobie sprawy że znajduje się tam dzięki „zaufaniu w kredyt” że W uproszczeniu zrozumienie obecnej tragedii finansowej świata i dlaczego musi nastąpić ogromne Sru: wchodzimy do dużego sklepu, czy placówki handlowej i widzimy ogrom towarów, samochodów i czego tam nie ma, prawda, fakt jest tego ogrom. Ale nie zdajemy sobie sprawy że znajduje się tam dzięki „zaufaniu w kredyt” że oto spłacimy kolejną ratę jaką my may obciążony swój budżet. Tak - To istny finansowy łańcuszek św. Antoniego. Handlowiec, dostawca, producent, kredytodawca i tak dalej każdy tylko podpisuje, że w zasadzie przeleje sumę jak dostanie od swojego kooperanta. A ostatni w tym łańcuszku jest Bankier kredytodawca który jest zarządcom bezwartościowych cyferek i czeka z niecierpliwością kiedy wpłacimy następną ratę naszej pożyczki wypracowaną „wydartą” w fizycznych finansowych dobrach aby mógł popchnąć dalej ten cykl i utrzymać w ruchu ten misterny plan. Dlaczego to jest obecnie tragiczne? Bo jesteśmy w momencie zerwania tego łańcuszka i nikt ale to dosłownie nikt nie będzie wstanie wyłożyć kredytu aby tą przerwę załatać. Mamy obecnie tego przykłady „miniaturowe” w świecie, i w sklepach półki które przypominają jak żywo nasze za czasów komuny, czyli ocet i musztarda, a prawdziwy handel po znacznie wyższych cenach przeniósł się do podziemia posługując się innymi środkami jak Fiat Money. Ps. Zwrócicie uwagę że ja piszę o kredycie, bo prawdziwych pieniędzy już dawno świat został pozbawiony.
~Adolf
Coś jest na rzeczy. W Stanach na markecie , naprawdę jest bardzo gorąco. Więc ?
~SONDA
Czy uważasz, że "wielkie kryzysy" są tworzone przez banksterów, aby przejąć za bezcen majątek ludzi?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki