REKLAMA

Wielka Brytania zyskała na Igrzyskach Olimpijskich

Maciej Kalwasiński2013-07-19 16:52analityk Bankier.pl
publikacja
2013-07-19 16:52

Dzięki Igrzyskom Olimpijskim w Londynie w 2012 roku gospodarka Wielkiej Brytanii zyskała już 9,9 miliarda funtów - wynika z raportu opublikowanego dzisiaj przez rząd i burmistrza Londynu. To o prawie miliard funtów więcej, niż Brytyjczycy przeznaczyli na organizację imprezy.

Wielka Brytania zyskała na Igrzyskach Olimpijskich
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Olimpiada miała znaczący wpływ na zwiększenie obrotów handlowych i inwestycji zagranicznych w Wielkiej Brytanii. Ocenia się, że do 2020 roku Igrzyska mogą wygenerować zyski w wysokości od 28 do 41 miliardów funtów. Brytyjczycy stanowczo podkreślają, że organizacja imprezy ma przynieść długofalowe efekty.

Rząd Davida Camerona wyliczył, że eksport produktów związanych z Igrzyskami był wart 5,9 miliarda funtów, dodatkowe inwestycje zagraniczne w Wielkiej Brytanii 2,5 miliarda, a kontrakty handlowe zawarte przez Brytyjskie firmy dzięki organizacji Olimpiady 1,5 miliarda.

Turyści zagraniczni wydali w 2012 roku o 600 milionów funtów więcej niż w 2011 r., w tym roku ocenia się, że kwota po raz pierwszy w historii przekroczy 19 miliardów. Igrzyska wygenerowały 70 tysięcy dodatkowych miejsc pracy dla Londyńczyków.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W porównaniu do Olimpiad w Atenach w 2004 roku i w Pekinie w 2008, Londyn odniósł duży sukces finansowy. Grecy wydali na organizację Igrzysk około 15 miliardów dolarów i ocenia się, że w znaczący sposób przyczyniło się to do kryzysu finansowego. W przypadku Olimpiady w Pekinie trudno określić rzeczywiste wydatki - chińskie władze opublikowały dane dotyczące kosztów ściśle związanych z sami Igrzyskami (około 3 miliardów dolarów) bez uwzględnienia gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych, które badacze oceniają nawet na 40 miliardów dolarów.

Wpływ Igrzysk?

Wyliczenia uwzględniały inwestycje zagraniczne takie jak odnowienie elektrowni Battersea, projekty chińskiego potentata technologicznego Huawei i indyjskiej firmy Infos. Rząd nie wskazał jednak jaki był ich związek z Olimpiadą w Londynie.

Dziennikarz BBC David Bond ostrzega, że powinniśmy ostrożnie podchodzić do przedstawionych wyników: "Nie jest możliwe, byśmy wiedzieli jaką kwotę z 9,9 miliarda zyskaliśmy bezpośrednio dzięki Igrzyskom. Duża część mogła powstać zupełnie niezależnie".

Sukces nie tylko ekonomiczny

Brytyjczycy podkreślają także pozaekonomiczne korzyści płynące z Igrzysk: rewitalizację wschodniej części Londynu, zachęcenie mieszkańców do uczestnictwa w organizacji imprezy, rozwój sportu zawodowego, promocję zdrowego trybu życia i popularyzację kultury brytyjskiej na całym świecie.

Organizatorzy olimpiady w Londynie wierzą, że to dopiero początek pozytywnych efektów. Przewodniczący komitetu organizacyjnego lord Sebastian Coe zaznacza, że prawdziwe dziedzictwo Igrzysk będziemy mogli ocenić dopiero za 10 lat.

Maciej Kalwasiński
Bankier.pl

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki