Wielka Brytania: Wysoki Trybunał ogłosi, czy to parlament zainicjuje Brexit

Wysoki Trybunał (High Court) ogłosi w czwartek, czy formalny proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zainicjuje brytyjski parlament czy też rząd - poinformowali w środę prawnicy zajmujący się tym werdyktem.

Wielka Brytania: Wysoki Trybunał ogłosi, czy to parlament zainicjuje Brexit
Wielka Brytania: Wysoki Trybunał ogłosi, czy to parlament zainicjuje Brexit (YAY Foto)

Wysoki Trybunał - sąd wyższej instancji - określi, czy rząd premier Theresy May musi zasięgnąć opinii parlamentu zanim zainicjuje Brexit, co - jak komentuje AFP - może ten proces zablokować.

Jeżeli sąd uzna konieczność konsultowania tej decyzji z parlamentem, może to doprowadzić do opóźnienia procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE, a także do trudnej konfrontacji między wymiarem sprawiedliwości a gabinetem May - wyjaśnia AFP.

Większość deputowanych do brytyjskiego parlamentu opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Brytyjska premier uważa jednak, że nie musi mieć aprobaty parlamentu, by uruchomić artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego, co byłoby formalnym początkiem Brexitu.

May skłonna jest tylko do niewielkiego ustępstwa na rzecz deputowanych, dając im prawo do regularnego analizowania rządowej strategii dotyczącej Brexitu.

Wniosek o rozpatrzenie prawa parlamentu do ewentualnego zaakceptowania procesu wychodzenia z UE złożyli zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Argumentują oni, że May i jej gabinet nie mają uprawnień do wdrożenia artykułu 50 bez jednoznacznego poparcia parlamentu.

We wrześniu brytyjski minister ds. Brexitu David Davis oznajmił, że parlament będzie zapewne musiał zaaprobować część aktów prawnych niezbędnych do wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Davis przypomniał wówczas ustawę z 2010 roku (Reform and Governance Act 2010), przewidującą między innymi przedkładanie parlamentowi do zaaprobowania większości traktatów międzynarodowych.

W referendum z 23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się za Brexitem i premier May podkreśla, że wolę narodu trzeba uszanować.

Brexit maksymalnie obciąży brytyjskie instytucje

To ostrzeżenie z opublikowanego dziś na Wyspach raportu. Czytamy w nim, że zadanie wyprowadzenia kraju z Unii Europejskiej jest tak skomplikowane, że może przerosnąć polityków i urzędników. To pierwszy tak kompleksowy dokument od czasów czerwcowego referendum.

Jego główny autor Anand Menon podkreślał, że jest wiele wyzwań, nikt wcześniej tego nie robił. Nie ma żadnego modelu, na jakim można by się oprzeć.

Autorzy wymieniają szereg wątpliwości. Nie wiadomo na przykład, czy negocjacje o wyjściu da się prowadzić równolegle do negocjacji o nowym kształcie stosunków kraju z Unią. Zależy na tym brytyjskiemu rządowi, to bowiem pozwoliłoby uniknąć niewygodnych okresów przejściowych. Ale autorzy ostrzegają, że kwestia nie jest przesądzona. Inną podejmowaną sprawą jest to, jak wiele do powiedzenia ma parlament. I czy będzie mógł na przykład złagodzić stanowisko rządu. Wśród kluczowych zagadnień wymienia się w raporcie też kwestię dewolucji i to, jak wiele z kompetencji przejętych przez Zjednoczone Królestwo od Unii przejdzie w zakres władzy Irlandii Północnej, Szkocji i Walii.

Jednak brytyjskie media skupiają się przede wszystkim na ostrzeżeniu, że nawet uznawana za modelową brytyjska służba cywilna może nie poradzić sobie z nadmiarem zadań. Anand Menon podkreślał, że zadanie przeprowadzenia Brexitu "przetestuje i ustrojowe, i prawne ramy do granic wytrzymałości, a może nawet je przekroczy". "Wszyscy się szamoczą. Pracownicy służby próbują ustanowić wydziały odpowiedzialne za Brexit, parlament - komisje, które mają go nadzorować. Trwa przeciąganie liny, każdy z każdym walczy o kompetencje. Wszystko jest w ruchu. Dla politologa to ciekawe czasy" - mówił Menon.

Raport przygotowała organizacja UK in the Changing Europe.

PAP/fit/mc/IAR/Adam Dąbrowski/nyg

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil