REKLAMA
SPRAWDŹ

Wiceminister Paweł Lewandowski odszedł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2020-10-12 20:16
publikacja
2020-10-12 20:16

Wiceminister Paweł Lewandowski złożył dymisję z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) i 12 października kończy swoją misję w resorcie - podało w poniedziałek MKiDN.

Wiceminister Paweł Lewandowski odszedł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wiceminister Paweł Lewandowski odszedł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Jak wyjaśniono, dymisja wiceministra Lewandowskiego "zbiega się z planem połączenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu".

Przypomniano, że Lewandowski sprawował funkcję podsekretarza stanu od 9 stycznia 2017 r. "Jako wiceminister kultury odpowiadał za strategię, prawo własności intelektualnej, prawo prasowe i medialne, rozwój przemysłów kreatywnych, kinematografię, cyfryzację oraz legislację" - czytamy na stronie MKiDN.

Nadzorował 19 spółek mediów publicznych w tym TVP S.A., Polskie Radio S.A oraz PAP S.A. Wzmocnił instytucjonalnie PAP poprzez przeprowadzenie fuzji z państwową spółką PWR.

Był też członkiem komitetu rady ministrów ds. cyfryzacji oraz Rady Pożytku Publicznego. "Odpowiadał m.in. za reformę systemu instytucjonalnego wsparcia kinematografii oraz wdrożenie tzw. Ustawy o zachętach dla produkcji audiowizualnej, a ostatnio za koordynację działań resortu związanych z walką ze skutkami COVID-19 w obszarze kultury" - wyjaśniono w opublikowanej informacji.

Przez trzy lata reprezentował Polskę w Radzie Ministrów Kultury Unii Europejskiej; był przedstawicielem Polski w formatach współpracy kulturalnej ASEM oraz China-CEEC Forum (17+1). Aktywnie zabiegał o włączenie kultury do programów finansowanych z UE. Koordynował również starania o organizację Światowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi.

"Jestem wdzięczny za szansę, którą dał mi wicepremier Piotr Gliński. Bardzo dziękuję kadrze profesjonalnych pracowników ministerstwa, bez których żaden pomysł i żadne działanie nie mogłoby się udać" - powiedział Lewandowski, cytowany na stronie MKiDN. "Dziękuję również za życzliwość i zaufanie zaplecza politycznego rządu Zjednoczonej Prawicy i partii Prawo i Sprawiedliwość oraz za możliwość realizacji ważnych i potrzebnych projektów" - dodał były wiceszef resortu.

MKiDN w opublikowanym komunikacie wyjaśniło, że "obszary dotychczas nadzorowane przez wiceministra Lewandowskiego trafią do koordynacji wiceministra Jarosława Sellina", a "nadzór nad wybranymi strategicznymi obszarami przejmie osobiście minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu".

Paweł Lewandowski urodził się 20 października w 1986 r. Jest magistrem politologii i socjologii, ukończył studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Odbył też studia podyplomowe z zakresu zarządzania i administracji w Szkole Głównej Handlowej oraz ukończył Studium Polityki Zagranicznej w PISM.

Wcześniej pełnił funkcje doradcy wiceprezesa rady ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; prowadził też zajęcia na UKSW oraz był ekspertem Fundacji Republikańskiej.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki