Wenezuela: rezultat dialogu - deputowany opozycji zwolniony z więzienia

Sekretarz wenezuelskiej koalicji opozycyjnej - MUD Jesus Torrealba oświadczył w piątek, że zwolnienie po dwóch latach z więzienia młodego deputowanego-opozycjonisty Rosmita Mantilli to jeden z pierwszych rezultatów dialogu rozpoczętego z lewicowym rządem.

Wenezuela: rezultat dialogu - deputowany opozycji zwolniony z więzienia
Wenezuela: rezultat dialogu - deputowany opozycji zwolniony z więzienia (fot. Gabriel Barrero / FORUM)

"To sukces zdolności do porozumienia i dążenia narodu wenezuelskiego do wychodzenia sobie naprzeciw mimo konfrontacji, jaką przeżywamy, a także do budowania ojczyzny, w której nie będziemy pamiętali, co oznaczają słowa +więzień polityczny+" - oświadczenie tej treści złożył lider Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) nazajutrz po zwolnieniu 33-letniego Mantilli.

Mantilla został aresztowany w maju 2014 roku podczas wielkich ulicznych demonstracji antyrządowych i prorządowych; oskarżono go o prowokowanie do użycia siły wobec demonstrujących zwolenników rządu. W całym tym roku w trakcie protestów zginęły po obu stronach 43 osoby.

Do podjęcia rozmów rząd-opozycja w warunkach narastającej konfrontacji między lewicowym gabinetem prezydenta Nicolasa Maduro a jego przeciwnikami doszło w znacznej mierze dzięki inicjatywie i pośrednictwu dyplomatów Stolicy Apostolskiej, mających już w Ameryce Łacińskiej wiele sukcesów w tego rodzaju mediacjach.

12 listopada w toku tych rozmów zawarto pierwsze porozumienie w sprawie zwolnienia kilku więźniów, ale Mantilla jest pierwszym, który znalazł się na wolności. W chwili aresztowania był studentem wydziału dziennikarstwa jednego z uniwersytetów i czynnym działaczem opozycyjnym.

Podczas pobytu w więzieniu został wysunięty przez MUD jako kandydat w wyborach uzupełniających i został deputowanym do Zgromadzenia Narodowego, kontrolowanego przez opozycję.

Według organizacji prowadzących walkę polityczną z rządem, w wenezuelskich więzieniach przebywa od 108 do 135 opozycjonistów, których zaliczają one do kategorii więźniów politycznych. (PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil