Węgry: prezydent podpisał ustawę o szkolnictwie wyższym

[Aktualizacja 12:28] Prezydent Węgier Janos Ader podpisał w poniedziałek ustawę zaostrzającą warunki działania zagranicznych uniwersytetów na Węgrzech, przeciwko której w niedzielę protestowało w Budapeszcie kilkadziesiąt tysięcy osób.

(fot. Charles Platiau / FORUM)

W oświadczeniu biura prezydenta, przesłanym agencji MTI, Ader napisał, że zbadał zgodność ustawy z konstytucją i porozumieniami międzynarodowymi i stwierdził, iż nie narusza ona swobody uczenia się i nauczania zapisanej w konstytucji.

Nie zostaje również naruszony zapis konstytucji gwarantujący samodzielność instytucjom szkolnictwa wyższego w sferze badań oraz treści i sposobu nauczania - ocenił prezydent.

Odnośnie do wprowadzanych przez ustawę dwóch nowych warunków związanych z działalnością zagranicznych uczelni na Węgrzech Ader uznał, iż nie naruszają one konstytucji ani umów międzynarodowych czy dyrektyw UE.

Ustawa stanowi, iż na Węgrzech będą mogły działać tylko te wydające dyplomy zagraniczne szkoły wyższe spoza UE, które dysponują międzypaństwową umową popierającą ich działalność. Innym warunkiem będzie posiadanie przez nie placówki edukacyjnej w kraju pochodzenia. Uczelnie, które nie spełnią zawartych w nowelizacji warunków, od 1 styczniu 2018 r. nie będą mogły przyjmować nowych studentów

Krytycy zarzucali władzom, że ustawa jest skierowana przeciw założonemu przez amerykańskiego finansistę George'a Sorosa Uniwersytetowi środkowoeuropejskiemu (CEU), który prowadzi działalność edukacyjną tylko w Budapeszcie. Uczelnia twierdzi, że realizacja warunków stawianych przez ustawę wydaje się nieprawdopodobna lub bardzo mało prawdopodobna w wyznaczonym terminie.

Ader napisał, że warunki te wywołały niechęć u wielu osób, jak również obawy o przyszłość ich uczelni, w związku z czym zwraca się on do rządu o niezwłoczne podjęcie rozmów z zainteresowanymi w celu realizacji zapisów ustawy.

Jestem przekonany, że przy wzajemnych dobrych intencjach i wspólnej woli jest to wykonalne w określonym w ustawie terminie. W interesie nas wszystkich leży rozwijanie tej wartości, jaka powstała w minionych latach na zagranicznych uczelniach działających na Węgrzech, i kontynuowanie pracy naukowej bez zakłóceń napisał Ader.

Przeciwko projektowi ustawy protestowało wielu intelektualistów, w tym kilkunastu laureatów Nagrody Nobla, zaniepokojenie nią wyraził także Departament Stanu USA.

Po jego złożeniu w parlamencie studenci utworzyli grupę (Chcemy) Wolności Nauczania" i zaczęli organizować demonstracje w Budapeszcie. Niedzielny protest zgromadził według organizatorów 60-80 tys. osób i był największy od kilku lat. Kolejna demonstracja ma się odbyć w środę.

Soros jest od dłuższego czasu ostro krytykowany przez władze węgierskie. Premier Viktor Orban oświadczył w lutym, że w coraz większej liczbie państw, "także u nas, w dodatku przed wyborami (parlamentarnymi) w 2018 roku, problemem jest to, że potajemnie próbuje się wpłynąć za pomocą zagranicznych pieniędzy na politykę węgierską". Wspomniał w tym kontekście o "rozciągającym się ponad granicami imperium George'a Sorosa". Orban zarzuca Sorosowi także m.in. podsycanie fali imigracji do Europy.

Uniwersytet Środkowoeuropejski planuje kroki prawne

Uniwersytet Środkowoeuropejski stanowczo sprzeciwia się decyzji prezydenta Janosa Adera o podpisaniu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. CEU niezwłocznie wykorzysta wszystkie znajdujące się w jego dyspozycji narzędzia prawne - napisał CEU w oświadczeniu, wydanym w poniedziałek późnym wieczorem.

Założona przez pochodzącego z Węgier amerykańskiego finansistę George'a Sorosa uczelnia podkreśliła, że przyjęcia ustawy nie poprzedziła konsultacja z CEU oraz zainteresowanymi węgierskimi organizacjami branżowymi, co narusza podstawowe elementy przyjętego w państwach demokratycznych procesu stanowienia prawa.

Uniwersytet wyraził przekonanie, że ustawa jest w dyskryminujący sposób skierowana przeciwko niemu. Nowe przepisy dążą do stworzenia utrudnień w przyznawaniu przez CEU stopni magistra i doktora z akredytacją amerykańską, co za zgodą władz węgierskich czynił przez wiele lat - napisała uczelnia.

CEU ocenił też, że ustawa określa tak krótkie terminy jej wdrożenia, iż nie sposób ich wypełnić.

Jak sygnalizowałem wcześniej, CEU jest gotów do rozmów z rządem węgierskim i szukania rozwiązania, które umożliwi CEU pozostanie w Budapeszcie, gdzie działa od 25 lat - podkreślił rektor Michael Ignatieff. Wolność akademicka nie jest natomiast przedmiotem negocjacji. Ta zasada musi stanowić fundament wszystkich przyszłych rozmów.

USA zaniepokojone węgierską ustawą

"Stany Zjednoczone są zaniepokojone ustawą, która wczoraj została podpisana (przez prezydenta Węgier Janosa Adera - PAP), ponieważ bardzo wyraźnie jest wymierzona w CEU i zagraża tej ważnej amerykańsko-węgierskiej instytucji" - oświadczył w Budapeszcie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Środkowej i Wschodniej Hoyt Yee.

Yee, który przybył na Węgry głównie w celu omówienia tej sprawy z węgierskimi władzami, w rozmowie z agencją Reutera zapewnił, że Węgry są nadal ważnym sojusznikiem USA mimo przyjęcia ustawy, która - jak ocenił - szkodzi nie tylko samemu CEU, ale i swobodom akademickim.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mw/ mc/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 3 ~plutarch

Pamiętacie, jak TVPis grillowało w Wiadomościach Sorosa? Przypadkiem ruskie trolle robią to samo. Więc powtarzam: PiS wciąga nas do mentalnej Azji.

! Odpowiedz
2 8 ~KWAKI

plutarh bronisz swojego krajana najlepiej wracajcie do swoich i tam mieszajcie

! Odpowiedz
2 3 ~henryk

Jak Hitler budował autostrady to kto to robi to jest faszystą typowa prymitywna manipulacja obce opłacane ośrodki przez oszusta i manipulanta mają urabiać i prać móżdżki aby tubylcy kupowali chłam dla obcych interesów..

! Odpowiedz
3 9 ~All

Fundacja im. Stefana Batorego w Warszawie założona i utrzymywana przez Sorosa kwitnie.
150 mln zł co roku na ogłupianie Polaków.Prezes Aleksander Smolar często bywa w TVN24.
TVNy kupione przez Amerykanów sławiących tzw amerykańską demokrację to tuba Departamentu Stanu na wschodzie Europy .Odpowiednik kanału RT.
To długotrwała krecia robota .Radosne transmisje z przejazdu amerykańskich konwojów pancernych w Polsce.Musicie się do tego przyzwyczaić.Na Ukrainie to codzienność.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 1 ~plutarch

kosz

! Odpowiedz
2 1 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 1 ~plutarch

kooosz!

! Odpowiedz
0 0 ~kwaki odpowiada ~plutarch

srulek na pustynię

! Odpowiedz
5 13 ~Grabarz

Kiedy wreszcie ta pejsata szuja o węgierskich korzeniach opuści ten świat? Cierpią przez niego miliony na całym świecie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil