REKLAMA

Węgierski MOL przelał opłatę za tranzyt ropy "Przyjaźnią". Dostawy mogą w najbliższych godzinach

2022-08-10 12:37, akt.2022-08-10 12:57
publikacja
2022-08-10 12:37
aktualizacja
2022-08-10 12:57
Węgierski MOL przelał opłatę za tranzyt ropy "Przyjaźnią". Dostawy mogą w najbliższych godzinach
Węgierski MOL przelał opłatę za tranzyt ropy "Przyjaźnią". Dostawy mogą w najbliższych godzinach
fot. Agencja Wschód / / Forum

Węgierski koncern MOL przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni – poinformowała spółka w środę.

MOL podał w komunikacie przekazanym węgierskiej agencji MTI, że przeprowadził rozmowy o ponownym uruchomieniu rurociągu ze stronami ukraińską i rosyjską.

"Dzięki pokryciu zobowiązań płatniczych MOL zapewnił szybkie rozwiązanie problemu: zgodnie z obietnicą Ukraińców w ciągu kilku dni mogą ponownie ruszyć dostawy ropy naftowej, które zostały wstrzymane kilka dni temu z powodu przeszkód technicznych po stronie bankowej" – napisał koncern.

Spółka dodała, że szybkie rozwiązanie kwestii dostaw było uzasadnione, gdyż przez południowy odcinek rurociągu "Przyjaźń" ropa dociera na Węgry i Słowację oraz do Czech i "chociaż MOL ma na Węgrzech własne zapasy (ropy) wystarczające na kilka tygodni, to jako czołowe przedsiębiorstwo regionalne wziął na siebie także zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw okolicznych krajów".

Agencja Bloomberga podała we wtorek, że 4 sierpnia Rosja wstrzymała dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca. Odpowiedzialna za sieci ropociągów rosyjska państwowa firma Transnieft zapewniła jednocześnie, że północny odcinek rurociągu, którym ropa płynie przez Białoruś do Polski i Niemiec, działa bez zakłóceń.

Wstrzymanie dostaw postawiło w wyjątkowo trudnej sytuacji Węgry, gdzie wprowadzono limit cen paliw, co sprawiło, że niektóre firmy wstrzymały import ropy, by uniknąć strat finansowych – podkreślił Bloomberg.

Informacja o wstrzymaniu dostaw spowodowała we wtorek spadek cen akcji MOL-u z 2963 forintów w momencie poniedziałkowego zamknięcia do 2772 forintów. W środę nastąpiło odbicie i ceny akcji MOL podniosły się do 2892 forintów.

Rurociągiem „Przyjaźń” ropa popłynie w najbliższych godzinach

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.

Sulik podkreślił w środę, że przerwa w dostawie ropy z Rosji przez Ukrainę na Słowację, Węgry i do Czech była pozbawiona kontekstu politycznego, a problem miał charakter techniczny i wystąpił po stronie banku obsługującego transakcję. Szef słowackiego ministerstwa gospodarki zaznaczył, że kraj posiada rezerwy ropy na 98 dni.

Wicepremier Słowacji poinformował, że za tranzyt ropy przez terytorium Ukrainy zapłacił największy producent paliw na Słowacji - należąca do węgierskiego koncernu MOL firma Slovnaft. Opłatę w wysokości około 10 mln euro przekazano za pośrednictwem banku CzSOB.

Kierujący słowackim resortem gospodarki Sulik powiedział, że partnerzy na Ukrainie zapewnili go, że transport ropy południową nitką rurociągu Przyjaźń zostanie wznowiony natychmiast po zaksięgowaniu zapłaconej kwoty, tj. jeszcze w środę po południu. Na takie rozwiązanie zgodziła się również strona rosyjska.

Eksportem ropy z Rosji zajmuje się monopolistyczny operator rurociągów Transnieft, który poinformował we wtorek, że zapłata za sierpniowy tranzyt wysłana ukraińskiej firmie Ukrtransnafta została zwrócona do rosyjskiego Gazprobanku. W związku z brakiem opłaty strona ukraińska wstrzymała tranzyt. Slovnaft i węgierska grupa petrochemiczna MOL rozpoczęły negocjacje z Ukrainą i Rosją o wznowieniu dostaw ropy.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mk/

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (11)

dodaj komentarz
absco
Ukraina powinna odesłać do Kanady turbinę w rurociągu do naprawy a potem może przeprowadzić jeszcze jakiś okresowy przegląd
faramir_z_gondoru
Ropa nie popłynęła też do Czech i Słowacji. Taka mała wdzięczność Ukrainy za okazywaną pomoc.
krachsonn
Nie musi. Czeski Orlen może zaopatrywać się kraje z nitki północnej a Słowacja to pikuś. Czuję, że to pogrożenie paluszkiem Orbanowi. Zobaczcie jak szybko w zębach MOL kasę dał Ukrainie. Ukraina pokazała, że trzyma Węgrów za jaja.
vacarius
W Rublach zapłacili za tranzyt? Ja bym przyjmował tylko ruble w kwocie razy 10.
krachsonn
Węgry zapłaciły jak za zboże. Ukraińcy nie korzystają z ruskiej ropy a Węgrzy nie mogą bez nie istnieć. Zatem jak Ruski zakręcił to Węgier na kolanach wpłacał w dolarach x10 na Ukraińskie konto.
aszkenazyjski odpowiada krachsonn
Skąd Ukraina bierze ropę.Oświeć mnie.
krachsonn odpowiada aszkenazyjski
Z własnych złóż.
search
Ukraina nie zrobi sabotazu, bo Orban placi, chyba ze Putin zacząl dymac Orbana, no coz trzeba laske zrobic bo inaczej lud wyjdzie na ulice i skonczy sie dyktatura.
krachsonn
Ciekawe jak mocno Orban musiał nadstawić tylną część ciała Ukraińcom aby dostawy były wznowione? Wystarczy rzut oka na sieć ropociągów Europy aby zobaczyć, że Ukraina ma tego durnia Orbana w garści.
Wraz z wyhamowaniem ofensywy Rosji i atakiem na lotnisko krymskie nasi południowo wschodni sąsiedzi hardzieją. Czuję, że Węgry to
Ciekawe jak mocno Orban musiał nadstawić tylną część ciała Ukraińcom aby dostawy były wznowione? Wystarczy rzut oka na sieć ropociągów Europy aby zobaczyć, że Ukraina ma tego durnia Orbana w garści.
Wraz z wyhamowaniem ofensywy Rosji i atakiem na lotnisko krymskie nasi południowo wschodni sąsiedzi hardzieją. Czuję, że Węgry to co zyskali na negocjacjach z Putinem wpłacą teraz na ukraińskie konto.
zenonn
Nawalili bełkotliwych słów, a o co poszło?
W jakiej walucie załata? EUR czy RUB albo UAH?
Československá obchodní banka, a. s. miała długo problem techniczny? Akurat.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki